Gąbka florystyczna - co to jest?

Gąbka florystyczna to narzędzie techniczne, które znane jest pod wieloma różnymi nazwami. Bardzo często możemy spotkać się z określeniami, takimi jak pianka florystyczna, pianka do kwiatów, gąbka do kwiatów, cegła florystyczna, cegła z pianki czy też kostka florystyczna. Wszystkie te nazwy są stosowane wymiennie, lecz najczęściej możemy się spotkać się z określeniem gąbki florystycznej.

Gąbka do kwiatów to nic innego jak spienione tworzywo sztuczne, o kruchej strukturze. Przez to mamy możliwość swobodnego umieszczania w niej łodyg kwiatów i innych elementów dekoracyjnych. Gąbki kwiaciarskie wykonane są tak, że możemy je kroić nożem, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać pożądany przez nas kształt. Umożliwia to swobodne dopasowywanie pianek florystycznych do różnego rodzaju naczyń.

Zastanawiając się, do czego używana jest gąbka kwiaciarska, musimy wiedzieć, że gąbka mokra i gąbka sucha mają inne zastosowania. Najważniejszym zastosowaniem gąbek, jest możliwość układania na nich kwiatów. Dzięki nim możemy tworzyć kompozycje kwiatowe w różnego rodzaju naczyniach o różnych kształtach, np. w donicach, wazonach i misach. Warto wiedzieć, że wykorzystanie takich gąbek do kwiatów ciętych, przedłuża trwałość kwiatów ciętych i zapobiega w dużej mierze rozwojowi bakterii w wilgotnych środowiskach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych.

Pamiętajmy, że pianka florystyczna, bez różnicy czy jest to sucha, czy mokra, nie powinna być ona widoczna w naszej kompozycji. Taki właśnie błąd jest błędem podstawowym, popełnianym przez wielu początkujących florystów, dlatego warto zwracać uwagę na ten szczegół.

Gąbka florystyczna - rodzaje

Gąbki kwiaciarskie, które ułatwiają nam układanie kwiatów i tworzenie różnorodnych form, dzielą się na kilka grup. W pierwszej kolejności zajmijmy się kształtami. Bardzo popularny jest zakup kuli, ringów, cylindrów i form graniastosłupów. Na rynku, np. w firmie Oasis możemy zakupić różnego typu gąbki florystyczne, między innymi cylinder, floret, gabbia, garnet, girlanda, kula, ring, stożek, serce, krzyż, ikebana, garden, auto corso, porta i wiele innych. W tym momencie należy również dodać, że kształty bardzo często przeznaczone są na jakieś specjalne okazje, np. girlanda przeznaczona jest z reguły na święta Bożego Narodzenia, a krzyże używane są do położenia na groby. Pianka florystyczna może być również dodatkowo wyposażona w podstawkę albo nawet przyssawkę, dzięki której możemy ją przyczepić nawet na okno.

Kolejny podział jest bardzo znany wśród florystów, lecz nie wszyscy niezwiązani z tym tematem mają o tym pojęcie. Otóż chodzi o to, że gąbki florystyczne dzieli się na gąbki mokre, gąbki suche oraz gąbki Rainbow. Wszystkie te gąbki umożliwiają układanie kwiatów, lecz jest w nich bardzo wielka różnica. A może zainteresuje cię także ten artykuł o eustomie na kwiat ślubny?

Zielona gąbka florystyczna, czyli gąbka do kwiatów, a także gąbki kwiaciarskie i ich rodzaje oraz podstawy do gąbek
Gąbka florystyczna - rodzaje, ceny, zastosowanie, użycie krok po kroku

Gąbka mokra to zielona gąbka do kwiatów żywych. W tym przypadku musimy wiedzieć, jak moczyć gąbkę florystyczną przed umieszczeniem w niej kwiatów. Zielona gąbka do kwiatów żywych, jak sama nazwa wskazuje, służy do tego, aby układać w niej kompozycje z kwiatów ciętych. Przed układaniem kwiatów w tej gąbce ważne jest jej namoczenie. Jak moczymy gąbkę florystyczną? Odpowiedzieć jest bardzo prosta. Zielone gąbki do kwiatów żywych powinny być umieszczone w wodzie, w której znajduje się odżywka do kwiatów ciętych. Wtedy nasze kompozycje będą dłużej świeże i żywe. Woda musi znaleźć się w głębokim naczyniu, a wtedy na jej wierzch kładziemy naszą gąbkę, do całkowitego namoczenia i zanurzenia się w wodzie. Wtedy właśnie wyciągamy mokrą gąbkę i odkładamy delikatnie do odsiąknięcia. Potem możemy już wsadzić ją do wybranego przez nas naczynia.

Kolejnym rodzajem są gąbki suche dostępne w kolorach szarych albo brązowych. Gąbki suche przeznaczone są do wykonywania kompozycji kwiatowych z kwiatów sztucznych lub suszonych. Do tego rodzaju pianek florystycznych nie dodajemy wody. Suche rozwiązania są znacznie twardsze niż zielone gąbki, ale dzięki temu możemy umieścić w nich większe i cięższe elementy kompozycyjne.

Ostatnim rodzajem gąbek florystycznych są gąbki kolorowe, czyli Rainbow. Takie gąbki kwiaciarskie w Polsce dostępne są w kolorze jasnozielonym i kremowym. Gąbka kolorowa może być wykorzystywana do kompozycji z kwiatów ciętych, ale też z suszonych i sztucznych. Wykorzystując ją na mokro, należy zmoczyć ją w taki sam sposób, w jaki moczymy gąbki mokre. Jeśli jednak chcemy stworzyć suche kompozycje, nie musimy jej moczyć. Ciekawe jest to, że gąbka Rainbow nie musi być w 100% zakrywana, dlatego, że może być elementem kompozycyjnym, przez swój wyjątkowy kolor. Sprawdź także ten artykuł o popularnych odmianach gipsówki.

Gąbki kwiaciarskie - ceny

Bardzo znaną i polecaną firmą, produkującą gąbki kwiaciarskie, jest firma Oasis. Oasis cieszy się dużym zainteresowaniem, ze względu na wysoką jakość i rozmaitość produktów. Jakie więc są ceny gąbek florystycznych? Ceny wahają się między sobą, a jest to spowodowane różnorodnością producentów, rodzajów i miejsca, w którym je kupujemy.

Przykładowo kula dostępna jest od 5 do 50 zł w zależności od firmy i wielkości. Podobnie jak ring, który możemy kupić za około 10-60 zł. Jeśli chodzi o floret, to jego cena może wynosić nawet około 100 zł za gąbkę mokrą. To wszystko zależy jednak od konkretnych rozmiarów i sposobów wykonania.

Jak możemy zauważyć, gąbki florystyczne to doskonałe narzędzie do wykonania swojej wymarzonej kompozycji w bardzo prosty sposób. Musimy jedynie pamiętać o tym, że powinniśmy dobrać odpowiednią gąbkę do rodzaju kwiatów, które planujemy użyć w swoim wazonie, misie czy innym naczyniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kwiatów dalii?

ikona podziel się Przekaż dalej