Kwiat gardenii - opis, charakterystyka oraz najpopularniejsze rodzaje

Gardenia – opis

Gardenia (gardenia ellis) to roślina pochodząca z rodziny marzanowatych (runiaceae) bardzo chętnie uprawiana w doniczkach w domu. Kwiat tej rośliny posiada niezwykłe walory estetyczne i zapachowe. Warto wiedzieć, że w naturze roślina ta występuje, jako wiecznie zielony krzew pochodzący z Chin. Rodzaje gardenii są bardzo charakterystyczne, a wśród nich najbardziej znaną jest gardenia jaśminowa (gardenia jasminoides). Ponadto pomimo pięknych kwiatów oraz przyjemnego, intensywnego zapachu należy wiedzieć, że uprawa w domu oraz pielęgnacja gardenii są stosunkowo trudne i wymagające, co powoduje, że często kończą się niepowodzeniem. Nawet drobne błędy w uprawie mogą spowodować żółknięcie i opadanie liści oraz opadanie pąków kwiatowych. Może zainteresują cię także inne najlepsze kwiaty doniczkowe do domu?

Charakterystyka gardenii

Gardenia to roślina doniczkowa o charakterystycznych białych lub kremowych kwiatach, które przypominają kwiat róży oraz intensywnym zapachu. W naturze roślina ta występuje w tropikalnych obszarach Azji i Afryki, jako drzewo lub krzew silnie rozgałęziony, posiadający błyszczące, skórzaste liście w kształcie owalnym lub eliptycznym zwykle osadzone naprzeciwko siebie. Gardenia sprzedawana w sklepach to niewielki krzew, który może osiągnąć do 1,2 m wysokości i 1 m szerokości. Roślina ta kwitnie od maja do września, a białe lub kremowe kwiaty zwykle osiągają 5-10 cm średnicy. Gardenia doniczkowa osiąga od 30-50 cm może kwitnąć nawet już na przełomie stycznia i lutego. Ponadto gardenia również bez kwiatów stanowi doskonałą ozdobę domu czy ogrodu, dzięki ładnym, błyszczącym, ciemnozielonym liściom.

Najpopularniejsze rodzaje gardenii

Gardenia występuje w wielu gatunkach w naturze. Gardenia doniczkowa zaś to głównie gardenia jaśminowa (gardenia jasminoides). Odmiany tej rośliny różnią się od siebie wielkością i kształtem kwiatów oraz liści, wśród których obecnie można nabyć również niezwykle dekoracyjne gatunki np. takie o przebarwiających się liściach. Do najbardziej popularnych odmian gardenii należą:

  • Marta turnbull – jest to odmiana o pojedynczych, gwiazdkowatych kwiatach.
  • Klaim’s hardy – daje również pojedyncze i niezwykle pachnące kwiaty.
  • Variegata – to odmiana gardenii kwitnąca białymi, pojedynczymi kwiatami i posiadająca charakterystyczne pstre liście.
  • Golden magic – ten rodzaj gardenii kwitnie pełnymi kwiatami w białym kolorze, które z czasem stają się kremowe, a następnie złociste. Ciemnozielone liście stanowią doskonałe tło dla pięknych, pełnych i intensywnie pachnących kwiatów.
  • Veitchii – osiąga do 1 m wysokości, ma pełne, pachnące kwiaty do 3 cm średnicy i można ją dostać do późnej jesieni. Odmiana ta charakteryzuje się kwitnieniem również zimą.

To tylko kilka pośród wielu różnorodnych odmian gardenii, w tym gardenii jaśminowej, która najlepiej nadaje się do uprawy doniczkowej. Na rynku ogrodniczym można odnaleźć wiele innych odmian i rodzajów tej niezwykłej rośliny. Więcej inspiracji na kwiaty doniczkowe zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Uprawa gardenii krok po kroku

Uprawa gardenii nie jest łatwa i bardzo często kończy się niepowodzeniem, ponieważ już niewielkie błędy pielęgnacyjne mogą prowadzić do żółknięcia liści i opadania zawiązanych pąków kwiatowych. Jednak pomimo tego warto uprawiać te rośliny doniczkowe, które odwdzięczą się pięknym wyglądem oraz zapachem. Jak każdy kwiat również gardenia (czy ta uprawiana w ogrodzie, czy też gardenia doniczkowa) posiada pewne niezbędne w uprawie wymagania oraz czynności zaliczane do pielęgnacji gardenii, które należy wykonać, aby uzyskać pożądany efekt. Najważniejsze wymagania dotyczą odpowiedniego stanowiska, podłoża oraz zapewnienia stosownych zabiegów pielęgnacyjnych dla rozwoju tej rośliny. W wieli miejscach znajdziesz także porady, jak uprawiać ten kwiat doniczkowy w ogrodzie.

Gardenia – jakiego stanowiska wymaga uprawa w domu?

Gardenia to kwiat, który dla prawidłowego wzrostu potrzebuje odpowiednio nasłonecznionego stanowiska, ponieważ lubi dużo światła. Stąd gardenia doniczkowa powinna stać w domu w widnym miejscu, najlepiej w okolicach okna. Zbyt mały dostęp światła szybko powoduje żółknięcie i opadanie liści. Ponadto roślina ta preferuje temperaturę 18-20 C, dlatego latem śmiało można wystawiać ją na zewnątrz. Wiosną optymalna dla rozwoju pąków kwiatowych temperatura to 15-18 C. Spadek temperatury poniżej 10 C powoduje opadanie liści oraz zahamowanie wzrostu rośliny.

Kwiat gardenii - gleba pod uprawę

Jak wybrać najlepsze stanowisko dla gardenii? Gardenia preferuje gleby o odczynie lekko kwaśnym, pH 5,5-6. Najlepiej w tej roli sprawdza się mieszanka ziemi darniowej, kompostowej, piasku oraz torfu w równych proporcjach lub też substrat torfowy z dodatkiem ziemi kompostowej. Można w tym celu również użyć gotowej ziemi do azali czy rododendronów. Na dnie doniczki koniecznie trzeba zastosować niewielką warstwę drenażu np. z kilkucentymetrowej warstwy kamyków. Ponadto, aby uprawa gardenii przyniosła oczekiwane rezultaty należy utrzymać stałą kwaśność ziemi. Poleca się w tym celu podlewanie co kilka dni rośliny mieszanką uzyskaną z zalanych wrzątkiem fusów kawy. Poza tym gradenia lubi także uprawę w ogrodzie. W okresie kwitnienia pięknie przyozdobi przestrzeń.

Gardenia w doniczce przepięknie się prezentuje. Uprawa nie jest trudna, a wymagania nie są duże, także podlewanie nie jest trudne.
Gardenia doniczkowa - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, cena

Jak pielęgnować gardenię?

Chcąc wiedzieć, jak pielęgnować gardenię, należy zdawać sobie sprawę, że roślina ta to kwiat, który wymaga kilku podstawowych czynności niezbędnych do prawidłowego kwitnienia oraz rozwoju rośliny. Pielęgnacja gardenii wymaga spełnienia podstawowych zasad uprawy, a zatem zapewnienia odpowiedniej temperatury w zależności od pory roku, prawidłowego podlewania, zadbania o optymalną wilgotność powietrza, a także nawożenia i przycinania. A może zainteresuje cię także gerbera doniczkowa?

Podlewanie i wilgotność powietrza dla gardenii krok po kroku

Pielęgnacja gardenii w dużej mierze opiera się na prawidłowym podlewaniu oraz zapewnieniu odpowiedniej wilgotności powietrza. Roślina ta wymaga obfitego nawodnienia głównie w okresie wzrostu i kwitnienia. Zimą, kiedy przechodzi w okres spoczynku powinno się nieco ograniczyć ten zabieg. Należy przy tym pamiętać, że woda powinna być odstana, czyli pozbawiona chloru i posiadać temperaturę pokojową. Wilgotność powietrza niezbędna do prawidłowego wzrostu rośliny powinna być wysoka. Najłatwiej spełnić to wymaganie poprzez często zraszanie rośliny uważając, aby nie zmoczyć kwiatów, ponieważ powoduje to powstawanie brązowych plam. Warto również regularnie przecierać liście za pomocą miękkiej i wilgotnej ściereczki oraz wietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się gardenia lub wystawiać ją na balkon czy taras.

Nawożenie gardenii

Prawidłowa pielęgnacja gardenii wymaga również odpowiedniego nawożenia tej rośliny. Gardenia to kwiat niezwykle wrażliwy na zasolenie podłoża, dlatego należy uważać wykonując zabieg nawożenia. Najlepsze do tej czynności są nawozy płynne o niskiej zawartości wapnia lub wolno działające. Gardenię należy nawozić co 3-4 tygodnie stosując przy tym połowę zalecanej dawki.

Jak pielęgnować gardenię, czyli prawidłowe przycinanie i przesadzanie?

Pielęgnacja gardenii polega również na odpowiednim przycinaniu oraz przesadzaniu tej rośliny. Kwiat gardenii przycina się jedynie w celu odmłodzenia rośliny oraz zagęszczenia jej pędów i operacji tej dokonuje się po kwitnieniu. W tym czasie przycina się wierzchołki rośliny. Ponadto pod koniec lutego lub w marcu należy wyciąć z krzewu (uprawianego w ogrodzie) wszelkie długopędy, które nie wytworzą kwiatów. Jeśli chodzi o przesadzanie, zwykle dokonuje się tego co roku, wczesną wiosną w przypadku młodych roślin. Starsze egzemplarze zaś przesadza się tylko w razie konieczności, a więc zwykle wtedy gdy korzenie przerastają podłoże w doniczce (co 2-3 lata). A może zainteresuje cię także kalia doniczkowa?

Rozmnażanie gardenii

Rozmnażania gardenii dokonuje się pobierając z pędu sadzonki wierzchołkowe. Powinny one mieć minimum 3 węzły oraz maksymalnie 15 cm długości. Z kilku dolnych węzłów powinno się usunąć liście, pozostałe zaś powinny stykać się z podłożem. Warunkiem niezbędnym do ukorzenienia się tak powstałej sadzonki jest wysoka temperatura podłoża, dlatego w naszych warunkach klimatycznych należy zastosować sprawdzony sposób, który podgrzeje podłoże (mnożarka, kabel grzejny itp.). Przy odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności powietrza sadzonki powinny się szybko ukorzenić (po około miesiącu). Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać te rosliny doniczkowe w ogrodzie czy na balkonie.

Kwiat gardenii - szkodniki

Gardenia doniczkowa czy też ogrodowa to kwiat narażony na ataki szkodników oraz chorób. Najczęściej zagrażają jej tarczniki, wełnowce, wciornastki oraz przędziorki, które rozwijają się w suchym powietrzu i atakują przeważnie młode części rośliny. Aby się ich pozbyć trzeba zastosować odpowiednie opryski i zadbać o regularnie spryskiwanie rośliny wodą.

ikona podziel się Przekaż dalej