Praca po leśnictwie – możliwości

Na jakie osoby składa się kadra pracująca w leśnictwie? Oczywiście, należy wspomnieć o stanowisku kierowniczym leśniczego, a profesjonalnie mówiąc technika leśnego. Głównym celem takiego kierownika leśnego jest ochrona zasobów leśnych. Do ich obowiązków leśniczego należy nadzór prac wykonywanych w lesie, łącznie z jej organizacją. Osoby na stanowisku leśniczego zazwyczaj piastują swoje role przez bardzo długi czas. Las staje się dla nich drugim domem.

Do mniejszych, bardziej specyficznych zadań można zatrudnić na przykład robotnika leśnego. Osobę, do której obowiązków należy zazwyczaj praca fizyczna. Nasiennictwo, pielęgnacja i oczyszczanie. Znajdą się również stanowiska dla osób operujących maszyny leśnicze, takie jak specjalne kombajny i ciągniki.

Gdzie szukać pracy po leśnictwie? Na stanowisku fizycznym odnajdą się również strażnicy. Od kilkunastu lat słyszy się o problemie nielegalnej wycinki drzew z terenów należących do własności publicznej. Do obowiązków strażnika leśnego należy powstrzymywanie takich działań, legitymowanie osób podejrzanych o wykroczenia i niekiedy nakładanie mandatów.

Urządzanie lasów

Praca po studiach leśniczych to nie tylko praca fizyczna. Osoby takie jak kierownik leśniczy, robotnik czy strażnik pracują na miejscu. Nad wyglądem naszych lasów mają jeszcze piecze specjaliści do spraw urządzania terenu. Do pracy w lasach potrzebni są również geodeci, osoby dokonujące różnego rodzaju pomiarów czy odpowiedzialne za sporządzanie planów lasów, które okazują się bardziej skomplikowane, niż nam się może wydawać.

Gdzie można szukać pracy po leśnictwie?
Gdzie można szukać pracy po leśnictwie?

Do zdobycia stanowiska leśniczego nie zawsze wymagane jest wykształcenie kierunkowe. Niekiedy pracę można rozpocząć po ukończeniu technikum leśnego i zdobyciu wykształcenia średniego. Jednak w przypadku osób zajmujących się urządzaniem terenu będzie wymagane ukończenie odpowiednich studiów wyższych. Osoby na takich stanowiskach muszą pamiętać o przepisach zawartych w specjalnych ustawach i regulacjach.

Zawód deficytowy?

Na chwilę obecną sytuacja w leśnictwie prezentuje się całkiem dobrze. Rozwój jest stabilny, ofert i osób zainteresowanych pracą ciągle przybywa. Największe deficyty można zaobserwować w powiecie opolskim, białostockim czy siedleckim. Jest jeszcze kilka miejsc, w których o pracę nie powinny martwić się osoby kształcące się w tym kierunku.

Jeśli szukasz pracy sprawdź ogłoszenia w Internecie na stronach typu GoWork.pl. Chociaż leśnictwo nie kojarzy nam się z technologią, jest to stanowisko często proponowane przez państwo. Informacje o rekrutacji z pewnością pojawią się więc w sieci.

Jeśli kończysz studia leśnicze albo chodziłeś do specjalnego technikum, wypytaj o miejsca pracy również w tych instytucjach. Dużo nauczycieli i wykładowców prowadzi badania i ma znajomości w branży. Po takim kierunku studiów można zrobić naprawdę dużo. Praca w leśnictwie jest ważna dla stabilnego rozwoju polskich lasów i natury.

ikona podziel się Przekaż dalej