Gdzie wyrzucić choinkę? Co z nią zrobić po świętach?
Zwykle po święcie Trzech Króli, czyli po 6 stycznia, w wielu domach choinka zostaje rozebrana. Po kilkunastu dniach spędzonych w suchym powietrzu centralnie ogrzewanego mieszkania większość drzewek nie wygląda już tak pięknie, jak w wigilię, a niektóre straciły nawet część igieł. Bez żalu można się rozstać z tym świątecznym symbolem, ale co z nim zrobić? Jak pozbyć się choinki?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o choince na święta.
Gdzie wyrzucić choinkę po świętach?
Czy to będzie bardzo trwała jodła kaukaska, egzotyczna jedlica zielona, czy nasz rodzimy świerk pospolity, każde ścięte drzewko, bez względu na zabiegi pielęgnacyjne, traci po pewnym czasie świeżość i atrakcyjny wygląd. Choinka też staje się odpadem. Segregacja odpadów od dawna jest regulowana odpowiednimi przepisami i niczego, a tym bardziej choinki, nie można wynieść gdziekolwiek do śmietnika. Nawiasem mówiąc, z nieprawidłowe segregowanie śmieci grodzi mandat karny w wysokości do 500 zł.
Choinka, która jeszcze przed miesiącem albo dwoma rosła w lesie, albo na plantacji, jest w kategorii odpadów biodegradowalna i należy ją wrzucać do brązowego kontenera BIO. Trzeba tylko zwrócić uwagę, aby nie było z nią doniczki z ziemią. Ze względu na znaczne wymiary, trzeba drzewko pociąć na mniejsze kawałki.
W miastach istnieją określone zasady odbioru choinek, z którymi trzeba się na miejscu zapoznać. Tego rodzaju harmonogramy można zwykle znaleźć na stronach internetowych gmin i lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się wywozem odpadów. Niektóre samorządy polecają na przykład umieszczanie choinek w kontenerach na odpady wielkowymiarowe. Stamtąd trafią do przerobu na biomasę i ekologiczne paliwo. Dla przykładu same tylko warszawskie choinki przetworzone na biomasę pozwalają na ogrzanie kilkuset przeciętnych mieszkań przez cały rok.
Co można zrobić z drzewkiem bożonarodzeniowym?
Starannie wybierane w składzie lub na plantacji, pieczołowicie aklimatyzowane i nawadniane, zdezaktualizowane po Trzech Królach drzewko choinkowe nie koniecznie musi trafić do odpadów z napisem „biodegradowalne”. W ramach sprzątania po świętach choinka musi opuścić salon, ale dlaczego zaraz do śmieci? Potrzebowała jakieś 6-10 lat, aby uzyskać odpowiedni wzrost. Stare drzewko też może znaleźć zastosowanie.
Zimowa osłona dla zimozielonych roślin
Na zewnątrz w ogrodzie jodłowe i świerkowe gałęzie starej choinki mogą posłużyć jako osłona przed mrozem roślin rabatowych i w pojemnikach. Kiedy tylko zrobi się naprawdę zimno, różanecznikom laurowiśniom i bukszpanom przyda się zabezpieczenie z gałęzi drzew iglastych. Te rośliny często przesychają podczas mroźnej pogody, ponieważ przez liście ciągle oddają wodę, a zamarznięta głęboko ziemi nie pozwala na jej uzupełnienie.
Gałęzie choinkowe zapewniają roślinom cień w słoneczne dni i chronią przed utratą nadmiernej ilości wody. Powinny być na tyle duże, aby można je było ułożyć nad liśćmi. Końce gałęzi można wetknąć w ziemię, żeby się nie zsuwały. Choinkowymi gałęziami można okryć też rabaty. Do tego celu bardziej przydatne są gałęzie jodłowe, ponieważ świerki zwykle gubią część igieł już w mieszkaniu w roli choinki.
Schronienie dla ptaków
Choinka wystawiona na taras albo na balkon zaraz po świętach może służyć jako schronienie dla ptaków. Na gałązkach, w miejsce ozdób choinkowych, można zawiesić karmę dla ptaków.
Przetworzenie choinki na kompost
Wysłużoną choinkę można wyzrębkować na drobne wióry, które znajdą zastosowanie jako ściółka w ogrodzie albo materiał na kompost. Proces rozkładu drewna trwa dłuższy czas, ale potem uzyskany kompost jest cennym nawozem organicznym do wielu roślin.
Choinka jako opał
Użytkownicy kominków mogą wykorzystać starą choinkę jako źródło opału. Pocięte w odpowiednie kawałki drewno musi najpierw przez wiele tygodni schnąć, aby nadawało się do spalenia. Zawartość wilgoci w drewnie kominkowym powinna wynosić poniżej 20%. Mokre drewno słabo się pali, daje mało ciepła i na dodatek pokrywa sadzą komin.
W niektórych miastach i gminach zebrane po świętach choinki są spalane w ciepłowniach. Rozdrobnione na zielone zrębki, stare choinki są dostarczane do opalanych biomasą elektrociepłowni. Są tam wykorzystane do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.
Stara choinka jako element dekoracyjny
Przy odrobinie fantazji i doświadczenia w majsterkowaniu, można wykorzystać stare drzewko do różnych celów. W przeciwieństwie do twardego drewna liściastego dębowego albo bukowego, drewno świerkowe i jodłowe jest dosyć miękkie i dobrze nadaje się do rzeźbienia. W ten sposób z choinki może powstać na przykład wieszak na ubrania w korytarzu. Skrócone gałęzie, niczym haki, posłużą do wieszania na różnych poziomach torebek, szali, czapek itp. Kiedy okorowane drewno zostanie wypolerowane i ewentualnie polakierowane albo pomalowane, wygląda bardzo efektownie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat świerku srebrnego.
Drzewko choinkowe z przeznaczeniem dla zwierząt
Odpowiednio przycięte i przygotowane gałęzie z choinki dadzą się z powodzeniem wykorzystać do urządzenia hodowanych w domu ptaków albo lubiących wspinanie domowych zwierząt. Gałęzie pozwalają na urozmaicenie wyposażenia klatki. Z choinek ucieszą się też duże zwierzęta w ogrodzie zoologicznym, w miejscu hodowli dzikich zwierząt, w parku. Dla słoni, jeleni albo wielbłądów choinki posłużą jako pożywienie. Warunkiem jest, aby drzewka nie były wcześniej traktowane żadnymi chemikaliami, a wszelkie ozdoby choinkowe dokładnie usunięte. Przed podaniem zwierzętom drzewka muszą być dokładnie sprawdzone.
Dla drzewka z korzeniami szansa w ogrodzie
Jeśli ktoś wybrał wersję choinki w doniczce, może dla niej po świętach znaleźć miejsce w ogrodzie albo na balkonie. W okresie pobytu w mieszkaniu bryła korzeniowa drzewka dobrze rozwinięta i wystarczająco duża, w żadnym wypadku nie może przeschnąć. Kiedy ziemia rozmarznie i temperatura wzrośnie powyżej zera, można świąteczną jodłę albo świerka przesadzić do gruntu. W każdym razie drzewko powinno być stopniowo przyzwyczajane do zewnętrznych warunków.
Choinka w doniczce, pełniąc swoją dekoracyjną funkcję, nie może w ogrzewanym pomieszczeniu spędzić więcej niż dziesięć dni. Po tym okresie trzeba drzewko przestawić do chłodnego garażu albo ogrodowej szopy, aby przywykła na nowo do chłodu.
Przesadzanie choinki do ogrodu udaje się tylko w przypadku drzewek, które w trakcie uprawy były kilkukrotnie przesadzane. Nie należy do nich jodła kaukaska. Ten gatunek tworzy korzenie palowe, które w trakcie wyjmowania bryły korzeniowej z ziemi ulegają mocnemu uszkodzeniu. To utrudnia ukorzenienie się w nowym miejscu.
Nie wyrzucać choinki do lasu
Nawet jeśli choinka była pozyskana w lesie i pomysł jej odniesienia do lasu wydaje się dobry, nie należy tego robić. Ani choinek, ani innych zielonych odpadów nie wolno wyrzucać do lasu. Nawet jeśli jedno suche drzewko zmieszałoby się z leżącymi w lesie gałęziami i ściółką, to już na pewno nie dziesiątki lub setki świerkowego i jodłowego posuszu.