Gdzie znaleźć idealne projekty ogrodów przydomowych?

Stworzenie pięknego i funkcjonalnego ogrodu przydomowego z charakterem nie należy do prostych zadań, dlatego warto powierzyć je fachowcom lub skorzystać z gotowych projektów. Nawet jeśli nie będziemy w stanie zaprojektować go samodzielnie, warto przejrzeć interesujące projekty ogrodów, poznać podstawowe zasady w aranżacji zielonych przestrzeni, pielęgnacji trawnika, rozmieszczenia drzewek ogrodowych i krzewów ozdobnych oraz odpowiedzieć sobie na pytanie - jakie chcemy, aby spełniała ona funkcje.

Przypominamy, że koszty aranżacji ogrodu możesz ocenić na kalkulatorze kosztów aranżacji ogrodu odstępnym na https://kb.pl/przy-domu/

Ocena: 5.0/5 (głosów 1)

Dom z pięknym ogrodem

Projekty ogrodów - jak zaprojektować funkcjonalny i piękny ogród?

Już na etapie projektowania domu dobrze jest zastanowić się nad przestrzenią wokół niego. Tak aby znalazło się tu miejsce na wszystko, czego potrzebujemy, np. garaż, altankę, a także na dobrze zaaranżowany zielony teren, który stworzy ogród naszych marzeń. Ogrody przydomowe muszą w końcu spełniać nasze potrzeby!

Projektowanie ogrodu już na początku sprawi, że będziemy mogli przewidzieć wszystkie funkcje, jakie ma spełniać. Ogrody przydomowesą nie tylko wspaniałą ozdobą, ale również pomagają np. odizolować się od ruchliwej ulicy, tłumiąc hałas oraz przepływ zanieczyszczeń. Zielony żywopłot będzie niezbędny, jeśli nie mamy możliwości zbudowania domu w głębi działki.

Ogród na lata to ogród dobrze zaprojektowany, dlatego najlepiej zaaranżowanie go powierzyć fachowcom. Ale jeśli chcielibyśmy sami zaprojektować naszą przestrzeń, możemy wykorzystać gotowe projekty ogrodów dostępne w internecie, katalogach czy biurach projektowych. Czy projektujemy ogród sami, czy też posiłkujemy się pomocą fachowców to i tak musimy zastanowić się jakie funkcje ma on spełniać i dobrze zaplanować przestrzeń zieloną mając na względzie komfort jej użytkowania.

Garaż, śmietnik, kompostownik, miejsce na składowanie drewna kominkowego? A może skalniaki, ogrody zimowe? Warto to wszystko przewidzieć. Należy zrobić to jak najwcześniej, gdyż wtedy każdy element będzie ze sobą dobrze korespondował. Projekty ogrodówprzewidująwiele praktycznych rozwiązań, o których często zdarza nam się zapominać.

Dobrze jest przewidzieć miejsce do grillowania z dala od okien sypialni, a plac zabaw dla dzieci widoczny, np. z okien kuchni. Dzięki takiemu planowaniu możemy uzyskać naprawdę funkcjonalną i komfortową w użytkowaniu przestrzeń.

Piękny ogród krok po kroku

Projektując ogrody przydomowe przede wszystkim zacznijmy od wypisania tego, co chcemy w nim mieć i jakie są względem niego nasze oczekiwania. Inaczej bowiem będzie wyglądał ogród jeśli mamy dzieci, a inaczej jeśli mieszkamy samotnie i szukamy ciszy i spokoju. Projekty ogrodówsą bardzo różnorodne i dostosowane do wszelakich potrzeb. Warto również połączyć poszczególne funkcje ogrodu, dzięki temu uzyskać można sporo miejsca. Przykładowo podjazd do garażu może służyć z  powodzeniem jako boisko do gry w koszykówkę. Nasyp przed tarasem można wykorzystać na skalniaki. A może ogrody zimowe zamiast tarasu?  Pomysłów jest bez liku.

Jeśli urządzamy przyjęcia to trzeba będzie znaleźć w ogrodzie miejsce na grilla i wygodne miejsce do jedzenia. W przypadku gdy w domu są dzieci, to dobrze byłoby wygospodarować miejsce na plac zabaw oraz miejsce do biegania czy grania w podwórkowe gry. Warto w ogrodzie przewidzieć również spokojny i cichy kącik do odpoczynku z książką w ręku.

Naszą pasją jest uprawianie roślin, warzyw? Można z powodzeniem urządzić mały lub większy ogródek. Zawsze marzyło nam się oczko wodne, skalniaki albo piękne kwiatowe rabaty? W naszym ogrodzie powinno znaleźć się wszystko czego potrzebujemy, ale również to, co nam się podoba i tworzy piękne, zielone otoczenie, które pozwala się wyciszyć. 

Projekty ogrodów muszą uwzględniać wszystkie niezbędne rzeczy, ale również warto przewidzieć przestrzeń niezagospodarowaną, którą można będzie wykorzystać w przyszłości, chociażby na plenerową imprezę. Ogród nie może być również oderwany od otoczenia. Nasi sąsiedzi mają piękne duże drzewa na działce? Trzeba zakomponować przestrzeń w taki sposób, aby stanowiły one jej integralną część. Na osiedlu popularne są skalniaki albo ogrody zimowe? Kontynuujmy ten trend.

Jak wybrać idealny styl ogrodu?

Gdy już zaplanujemy wszystkie funkcje ogrodu możemy wybrać jego styl. Może być on nowoczesny, romantyczny, angielski, japoński, czy też wiejski. Ważne żeby ogród korespondował z domem i nie był od niego oderwany stylistycznie.

Projekty ogrodów pokazują, w jaki sposób można wykorzystać ogrody zimowe, skalniaki i inne znakomite pomysłyTo, w jakim stylu chcemy mieć ogród trzeba przemyśleć również pod względem czasu, jakie możemy poświęcać czasu na jego pielęgnację. Ogrody o prostych liniach, uporządkowane, wymagają dużego nakładu pracy. Jeśli nie mamy dużo czasu, który możemy poświęcić na pielęgnację ogrodu warto przyjrzeć się projektom, które nie wymagają naszego dużego zaangażowania.

Dobrze jest projektować ogrody przydomowe uwzględniając ukształtowanie terenu jaki mamy do zagospodarowania. Jeśli jesteśmy posiadaczami nierównego terenu, to zamiast na siłę go wyrównywać i dostosowywać do naszych pomysłów, można potraktować to jako zaletę i zaaranżować ogród, uwzględniając tarasowy układ przestrzeni. Nierówności terenu dają dużo możliwości aranżacyjnych i dobrze zaprojektowane, mogą być bardzo atrakcyjne dla oka.

Wybieramy rośliny do ogrodu przydomowego

Częstym błędem przy projektowaniu ogrodu jest dobieranie zbyt wielu różnych gatunków roślin. Przez to zamiast pięknego efektu, naszym oczom ukazuje się chaos nie do okiełznania. Pamiętajmy, że ogród musi stanowić całościową kompozycję, a najlepiej jeśli w tej kompozycji są elementy które się powtarzają. Dobrze jest posadzić kilka roślin trwałych w uporządkowanym układzie, a swoją potrzebę zmian spełniać poprzez sadzenie urozmaiconych roślin jednorocznych.

Kolejnym błędem jest sadzenie roślin jeszcze przed budową domu lub w jej trakcie. Często okazuje się, że takie nieprzemyślane działania utrudniają nam późniejsze zaprojektowanie ogrodu. Rośliny, które już urosły nie nadają się do przesadzania, a kompletnie nie wkomponowują się w naszą wymarzoną wizję ogrodu.

Gdzie znaleźć idealne projekty ogrodów przydomowych?

Komponując ogród dla siebie najlepiej jest  wybrać sprawdzone biuro, które przygotuje nam indywidualny projekt. Po dokładnym wywiadzie, w którym określimy co nam jest potrzebne, może powstać idealne miejsce do wypoczynku. Fachowcy doradzą nam czy na terenie, którym dysponujemy, możliwe jest założenie ogrodu, o którym marzyliśmy i zaprojektują przestrzeń, uwzględniając nasze oczekiwania. 

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości to z powodzeniem można skorzystać z gotowych projektów i zmienić je po swojemu, dostosowując je do działki, którą dysponujemy. Podstawowe informacje na temat roślin, które chcemy posadzić w ogrodzie, a także gotowe projekty ogrodów znajdziemy w Internecie oraz magazynach wnętrzarskich.

Doskonałym narzędziem oraz źródłem inspiracji, jeśli chodzi o projektowanie ogrodów są wszelkiego rodzaju programy komputerowe, które umożliwiają zaplanowanie i zaprojektowanie krok po kroku wymarzonego ogrodu. To doskonała propozycja dla tych, którzy cenią indywidualność oraz chcieliby spróbować swoich sił, a także pochwalić się samodzielnie zaprojektowanym ogrodem. Programy te nie tylko pomogą wyliczyć na co ile potrzebujemy miejsca na każdy element w ogrodzie, ale również pomogą wybrać odpowiednie rośliny, czy zaprojektować skalniak.

W aranżowaniu ogrodu warto również wspomóc się opinią innych znanych nam posiadaczy dobrze zaprojektowanej zielonej przestrzeni. Dzięki poradom rodziny czy znajomych, możemy dowiedzieć się które rośliny są najlepsze, które rozwiązania się sprawdziły, a czego unikać w projektowaniu ogrodu.

Idealne ogrody przydomowe

Gdy już stanie nasz wymarzony dom stajemy przed równie wielkim wyzwaniem, jakim jest zaaranżowanie ogrodu. Nawet jeśli nie mamy do dyspozycji dużego terenu na ogród, to nie warto rezygnować z marzeń. Dobrym rozwiązaniem przy małym metrażu, są ogrody zimowe, które pozwolą zaaranżować nawet niewielką zieloną przestrzeń na cały rok.

Nie wystarczy posadzenie kilku roślin, aby stworzyć piękny ogród, w którym będzie można wypoczywać, grillować, a także spędzać aktywnie czas. Dobrze zaprojektowany ogród jest doskonałą wizytówką naszego domu oraz nas samych.

Tylko do nas zależy czy wykorzystamy dobrze przestrzeń, którą mamy do dyspozycji. Aby zaplanować ogród idealny wystarczy odpowiednia wiedza oraz wsparcie doświadczonych osób. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasz zielony azyl będzie spełniał wszystkie swoje funkcje i znajdzie się tu miejsce na spełnienie wszystkich naszych pasji.


, aktualizacja 18.09.2017
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij