Główne zalety generatorów chloru

 • Jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska i bezpiecznych sposobów dezynfekcji wody.
 • Otrzymany w ten sposób chlor nie powoduje swędzenia skóry, pieczenia oczu i błon śluzowych.
 • Generator chloru pozwala na zminimalizowanie ilości używanych środków chemicznych.
 • Brak zapachu i smaku chloru.
 • Umożliwia dokładniejsze dozowanie wymaganego stężenia chemii.
 • Nadaje się do wszystkich rodzajów basenów.

Zasada działania

Chlor powstaje podczas procesu elektrolizy. Elektrolizę definiuje się jako proces, w którym prąd elektryczny przepływa przez substancję i powoduje przemianę chemiczną. Celka generatora jest podłączana do przewodu wodociągowego. Sól jest rozpuszczana i dodawana bezpośrednio do wody. Woda zawierająca sól przepływa przez celkę generatora, ładunek elektryczny generowany przez centrum mocy jest przykładany do płytek celki elektrolitycznej, tworząc prąd. Powoduje to reakcję chemiczną, która przekształca cząsteczki soli (chlorek sodu) w kwas podchlorawy. Mieszanina wodoru i chloru gazowego łatwo rozpuszcza się w wodzie. Duży wybór urządzeń do dezynfekcji wody możesz znaleźć pod linkiem https://aquamonkey.pl/urzadzenia-do-dezynfekcji-wody.html.

Zalety generatora chloru

Zalety urządzenia są następujące:

 • niski koszt materiałów eksploatacyjnych (soli) i możliwość jej zakupu w dowolnym pobliskim sklepie;
 • absolutne bezpieczeństwo wytwarzanego chloru;
 • automatyczna praca urządzenia;
 • brak konieczności kupowania i przechowywania niebezpiecznych odczynników chemicznych;
 • w przypadku dezynfekcji wody urządzenie wytwarza chlor przez 2-4 godziny dziennie.

Montaż i podłączenie

Podłączenie generatora chloru zajmuje niewiele czasu i nie wymaga specjalnych umiejętności. Szczegółowy opis montażu jest zawarty w instrukcjach producenta. Jeśli generator chloru do basenu marki Aquamonkey nie jest wyposażony w pompę, a jest podłączany do istniejącej jednostki filtrującej, to należy go umieścić w łańcuchu urządzeń za filtrem. Ważne jest, aby już oczyszczona woda była dostarczana do chloratora.

Koszty eksploatacji i konserwacji

Koszty eksploatacji przy dezynfekcji basenu z użyciem elektrolizy są niższe niż przy użyciu chloru płynnego lub proszkowego średnio o 60-80%, co pozwala na zwrot kosztów montażu systemu elektrolizy w ciągu 1-3 lat eksploatacji basenu. System elektrolizy praktycznie nie wymaga konserwacji, wystarczy okresowe czyszczenie elektrod w celce elektrolizy (raz na 2-6 miesięcy w zależności od twardości wody).

Jak wybrać generator chloru

Generator chloru do basenu dobierany jest z uwzględnieniem pojemności niecki basenowej (m³), wydajności systemu oczyszczania wody i ogólnego poziomu obciążenia filtracyjnego. Cena generatora chloru do basenu zależy od ilości chloru wytwarzanego w jednostce czasu (g/h). Im wyższa wydajność chloratora, tym większa jest objętość zdezynfekowanej wody.

Na stronie https://aquamonkey.pl dostępny jest szeroki wybór generatorów chloru do dezynfekcji wody – od małych urządzeń do basenów ogrodowych o pojemności do 30 m³, po wydajne urządzenia przeznaczone do basenów komercyjnych (150-200 m³).

Wysokiej jakości i niezawodne generatory chloru zapewniają profesjonalną dezynfekcję wody w basenie o dowolnej wielkości, pojemności i konstrukcji. Chloratory są dziś jedną z postępowych, ekonomicznych i najbezpieczniejszych metod pielęgnacji wody.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny