Kiedy sadzić georginie? Wskazówki uprawowe

Uprawa bylin nie jest trudna. Roślina wywodzi się z gorącego Meksyku, więc wystarczy zapewnić jej nasłonecznione, żyzne i wilgotne stanowisko, osłonięte przed chłodnymi podmuchami wiatru, by długo cieszyć się urodą wyjątkowych kwiatów. Po ustąpieniu niskich wiosennych temperatur, pod koniec kwietnia i na początku maja, bulwy dalii sadzimy w dołku, na głębokość około 15 cm. Kwiaty powinny być sadzone w rozstawie 70 cm x 100 cm. Na 1 m2 stosujemy od 5 do 7 roślin, w zależności od wybranej odmiany. Wysokie odmiany georginii będą wymagały zastosowania palików, podtrzymujących łodygi.

Pielęgnacja bylin polega na systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatów, co pobudza rośliny do dłuższego kwitnienia – od lipca do końca września. Jeśli pozostawimy jeden szczytowy kwiatostan, uszczykując boczne kwiaty, uzyskamy dalie o kwiatach bardzo dużych i szczególnie dekoracyjnych. Najładniej prezentują się rośliny sadzone w grupach, po kilka różnobarwnych dalii. Georginia do rozwoju potrzebuje obfitego podlewania i zasilania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie dalii ogrodowej?

Jesienią, po pierwszych przymrozkach, dalie wykopujemy. Ważną sprawą jest ich zimowe przechowywanie. Przycięte karpy bezpiecznie doczekają wiosny w piasku, w suchym i niezbyt ciepłym pomieszczeniu, o temperaturze około 8 stopni Celsjusza, w którym nie będą narażone na zmarznięcie. Przeglądamy je, w razie potrzeby usuwając uszkodzone bulwy. Odpowiednie przechowywanie zapewni roślinom wieloletnie życie.

Ciekawe odmiany dalii na różne rodzaje rabatek kwiatowych

Znanych jest wiele atrakcyjnych odmian georginii, które chętnie sadzone są zarówno w ogrodach wiejskich, jak i w miastach. Nadają się na różne rodzaje rabat kwiatowych – do ogrodów bylinowych, na rabaty jednogatunkowe i wielogatunkowe, sezonowe, a nawet na rabatki o charakterze egzotycznym. Wysokie georginie tworzą piękne tło dla niższych kwiatów, te niższe wspaniale prezentują się na obwódkach rabat i w sąsiedztwie innych barwnych roślin cebulowych, płożących się lub okrywowych. Odpowiednio skomponowane rabaty, na których zasadzimy różne odmiany dalii, pozwolą cieszyć się urodą ogrodu do późnej jesieni.

W Polsce uprawiana jest dalia zmienna, nazywana powszechnie dalią ogrodową. Ozdobny kwiat ogrodowy jest mieszańcem gatunkowym. Na rynku dostępnych jest wiele odmian, o różnej wysokości roślin, barwie i kształcie kwiatów oraz liści, dlatego koniecznym okazał się ich podział na kilka grup, ze względu na budowę i wygląd koszyczków kwiatowych. Sprawdź także ten artykuł o kwiatach daliach w ogrodzie.

Ciekawe odmiany obejmuje grupa dalii kaktusowych, których koszyczki kwiatowe składają się z kwiatów języczkowych, zwiniętych w rurki i zaostrzonych:

  • Dalia kaktusowa ‘White’ – osiąga około 30 – 40 cm wysokości. Półkoliste kwiaty, o długich śnieżnobiałych płatkach, zwiniętych w rurki, są efektowną dekoracją rabatek i pojemników. Nadają się także na kwiat cięty.
  • Dalia kaktusowa ‘Red’ – należy do odmiany karłowej, o dużych pełnych kwiatach, wyróżniających się intensywną, głęboko czerwoną barwą. W ogrodzie warto sadzić dalię czerwoną w sąsiedztwie roślin o delikatnym wybarwieniu, by podkreślić urodę odmiany ‘Red’.
  • Dalia kaktusowa ‘Orange’ – na niewysokich 40 cm krzaczkach, od lipca do października, kwitną złocistopomarańczowe duże kwiaty. Odmiana tworzy oryginalną jesienną dekorację ogrodów. Udaje się także uprawa dalii na klombach i w pojemnikach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kalii ogrodowej?
Georgina czy też dalia w ogrodzie w czasie kwitnienia oraz jej uprawa, rozmnażanie, przechowywanie i pielęgnacja
Georginia (dalia) - piękny kwiat - odmiany, uprawa, pielęgnacja

Georginia - dalia: popularne odmiany dwubarwne

Na rabatach chętnie znajdują zastosowanie dalie dwubarwne. Do niezwykle dekoracyjnych zalicza się:

  • Dalia ‘Duet’ – to odmiana o dużych kwiatach, osiągających 30 cm średnicy. Georginia dorasta do 90 cm wysokości. Wyróżnia się ciemnoczerwoną barwą płatków, które na końcach wybarwione są na biało. Wysokie dalie pięknie prezentują się przy ogrodzeniach oraz na tle ścian domów i altan.
  • Dalia ‘Colour Spectacle’ – dorasta do 110 cm wysokości, więc wymaga zastosowania podpór. Ozdobą odmiany są okazałe pomarańczowe kwiaty, z białymi końcówkami długich płatków. Georginia tej odmiany wyróżnia się intensywnym kwitnieniem od lipca do października.

Miłośnicy gatunku Dahlia cenią odmiany, o niezwykłych kolorach i kształtach kwiatów. Warta polecenia jest uprawa dalii pomponowych. Odmiana Dalia ‘Franz Kafka’ jest byliną dorastającą do 80 cm wysokości. Ozdobą rośliny są pomponowe kwiaty o fioletoworóżowym kolorze. Grupa o pomponowych kwiatach ceniona jest za odmiany o wyjątkowej kolorystyce – cytrynowożółte kwiaty ma dalia ‘Potgieter’, kwiaty czysto białe spotkamy u odmiany ‘White Aster’, a intensywnie pomarańczowe koszyczki kwiatowe tworzy odmiana ‘Sylvia’. Sprawdź także ten artykuł o uprawie żurawki ogrodowej.

ikona podziel się Przekaż dalej