Geranium, anginowiec czy pelargonia pachnąca?

Geranium to w zasadzie nazwa wszystkich roślin z rodziny bodziszkowatych, ale szczególnie przylgnęła do tej rośliny doniczkowej. Co ciekawe, nie jest to gatunek bodziszka, tylko pelargonii, dlatego często w botanice znana jest nazwa pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens). Geranium nie jest jednym z bodziszków, prawdziwe Geranium sanguineum to bodziszek czerwony, czyli krzew o ozdobnych kwiatach, uprawiany w ogrodzie. W zasadzie polska poprawna nazwa to anginowiec, ze względu na właściwości lecznicze funkcjonujący także pod nazwą anginka.

Anginowiec jako roślina doniczkowa

Anginowiec jest rośliną doniczkową, wyróżnia się ładnym pokrojem i bardzo ciekawymi liśćmi. Swoją nazwę Pelargonium graveolens zawdzięcza licznym olejkom eterycznym, które są ukryte w jego liściach. To dość duża roślina, odpowiednio pielęgnowana może po kilku latach osiągnąć około 100 cm wysokości. Ma najczęściej jedną wyprostowaną łodygę, z której wyrastają liczne liście o bardzo ciekawych kształtach. Są bardzo głęboko powcinane i ozdobnie ząbkowane na brzegach. Dodatkowo wyróżniają się bardzo gęstym, szczeciniastym owłosieniem. Wystarczy ich dotknąć, by zaczęły rozprowadzać przyjemny zapach. Więcej inspiracji na kwiaty doniczkowe zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Anginowiec może być także uprawiany dla pięknych kwiatów, chociaż zakwita raczej rzadko. Kwiat anginowca jest bardzo atrakcyjny, w budowie podobny do pelargonii – składa się z pięciu płatków w kolorze od białego do ciemnopurpurowego, górne płatki są nieco większe i zdobione ciemniejszym żyłkowaniem. Kwiat najczęściej wyrasta na długich łodyżkach w kątach liści. Zbiera się w większe baldachogrona, niektóre odmiany wytwarzają grona po kilkanaście sztuk.

Anginka uprawiana w gruncie

W cieplejszych miejscach na mapie Europy można uprawiać ją w gruncie na większą skalę, jednak w naszym klimacie najlepiej sprawdza się jako roślina doniczkowa. Geranium nie lubi zimna, ale na lato można wystawiać go na słońce, świetnie wygląda na balkonie. Anginka jest popularna w Polsce od lat 30 XX wieku, chociaż w ostatnich dziesięcioleciach jej popularność zmalała. Obecnie doceniany jest olejek z geranium, ale nie zapomnieliśmy o tym, że same liście mają właściwości lecznicze, więc coraz więcej osób ustawia roślinę na parapecie. Jej pielęgnacja jest bardzo łatwa, świetnie sprawdzi się nawet w rękach niedoświadczonego ogrodnika.

Wymagania geranium

Jak uprawiać geranium? Anginka to jedna z najłatwiejszych roślin doniczkowych w uprawie. Ma bardzomałe wymagania dotyczące stanowiska i podłoża. Nie ma żadnych preferencji glebowych, warto jednak wiedzieć, że gleba ogrodowa może być dla niej mało zasobna. Jednak standardowa, uniwersalna ziemia kwiatowa, którą można kupić w każdym sklepie ogrodniczym, nadaje się już jak najbardziej.

Geranium - podłoże dla tej rośliny

Roślina lubi także przepuszczalne podłoże, nadmiar stojącej wody i długo zatrzymująca się wilgoć są dla niej po prostu szkodliwe. Dlatego ważne jest, aby roślina była posadzona w przepuszczalną glebę, najlepiej uzupełnioną o żwir. Świetnie sprawdzają się także doniczki wypełnione od dołu kremazytem lub innymi drobnymi kamyczkami, które dobrze przepuszczają wodę. Można także zastosować także takie doniczki, które mają specjalny wkład, odprowadzający nadmiar wody poza bryłę korzeniową rośliny.

Geranium (anginowiec) - właściwości lecznicze, uprawa, ciekawostki
Geranium w białych doniczkach pełnych nawiezionej świeżej gleby. Młode, jasnozielone liście geranium wyrastające z rozgałęzionych pędów

Miejsce dla geranium

Anginowiec powinien być uprawiany na słonecznym parapecie, w ciepłym miejscu. W półcieniu także będzie się dobrze rozwijać, ale może okazać się, że nie będzie tak bujna i nie będzie miała szczególnie intensywnego zapachu. Nie lubi nagłych zmian temperatur, więc lepiej nie otwierać przy nim okna zimą. Latem dobrze czuje się na balkonach, ale w pozostałe pory roku należy zapewnić mu dość wysoką temperaturę. Nie powinien być także wsadzony do gleby przyniesionej z ogrodu, zwłaszcza jeśli jest zimna. W tej sytuacji szok temperaturowy może być zbyt silny i może okazać się, że roślina zacznie zamierać. Anginka wytrzymuje spadek temperatur do około 10-15 stopni Celsjusza. Więcej porad na temat roślin ozdobnych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Pielęgnacja geranium krok po kroku

Pielęgnacja anginowca jest bardzo prosta. W zasadzie nie potrzebuje on żadnych szczególnych zabiegów ani zbyt dużo uwagi. To świetna roślina dla każdego początkującego ogrodnika, długowieczna i wybaczająca nawet największe błędy uprawne.

Anginka - podlewanie

Przede wszystkim anginka potrzebuje odpowiedniej ilości wody. Pelargonia pachnąca potrzebuje jej znacznie mniej niż inne gatunki pelargonii, także mniej niż Geranium sanguineum. Jest bardziej odporna na suszę, a znacznie mniej na zalanie. W zbyt mokrym podłożu może być narażona na gnicie i choroby grzybowe.

Podlewanie przeprowadza się raz na tydzień lub dziesięć dni, małymi ilościami wody. Dawkowanie należy przeprowadzać bardzo uważnie, lepiej dać znacznie mniej wody, niż za dużo. Roślina będzie sygnalizowała, że ma jej za mało powolnym żółknięciem i zasychaniem się dolnych liści.

Nawożenie geranium

Pielęgnacja anginowca obejmuje także nawożenie. Pelargonium graveolens jest mało wymagające jeśli chodzi o zasobność gleby i nie potrzebuje zbyt dużo składników odżywczych, ale od czasu do czasu należy przeprowadzić zabieg nawożenia. Wystarczy standardowy nawóz do roślin doniczkowych zielonych. Odpowiednia dawka składników mineralnych może także sprawić, że roślina pobudzi się do kwitnienia, co jednak w uprawie doniczkowej zdarza się rzadko. Nawożenie przeprowadza się w okresie od marca do września, najlepiej dwa razy w miesiącu. Jeśli interesuje cię także uprawa pelargonii bluszczolistnej, porady znajdziesz w tym artykule.

Anginowiec jest jedną z roślin, która najłatwiej się rozmnaża. Od wiosny do jesieni wystarczy pobrać sadzonki pędowe z rośliny. Zanurzenie ich w ukorzeniaczu i wsadzenie do wody będzie najlepszym sposobem na stworzenie korzeni. Później wystarczy wsadzić pobraną sadzonkę do ziemi, żeby zaczęła się rozwijać i gwałtownie wzrastać.

Geranium – zastosowanie

Geranium uprawia się w domu nie tylko ze względu na jego działanie lecznicze i możliwość zastosowania na ból ucha jego świeżych liści, ale także ze względu na to, że olejek z geranium odstrasza liczne owady. Zawarty w liściach olejek ma bardzo intensywny, charakterystyczny zapach, który roznosi się po pomieszczeniu jak tylko roślina zostanie poruszona. Jego zapach jest przyjemny dla wielu ludzi, ale komary, muchy i muszki nie znoszą go. Postawienie go na parapecie będzie najlepszym sposobem na ochronę przed uciążliwym towarzystwem owadów.

Geranium (anginowiec) - właściwości lecznicze, uprawa, ciekawostki
Olejek z geranium w buteleczce z ciemnego szkła na tle liści geranium i koszyka z liśćmi na szarym, staromodnym obrusie

Olejek z geranium

Olejek z geranium jest pobierany na szeroką skalę na większych plantacjach, używa się go do tworzenia różnego rodzaju leków i specyfików farmaceutycznych, ale z liści geranium można sporządzić domowe specyfiki. Ze świeżych liści robi się różnego rodzaju okłady, zgniecione i zmięte wkłada się także do ucha. Uważa się, że „wyciągają” ból i działają kojąco w przypadku zapalenia ucha. Z liści geranium robi się także kompresy nakładane na różnego rodzaju stany zapalne czy stłuczenia.

Nalewka z geranium

W domowym zaciszu świetnie sprawdza się także nalewka z geranium, którą robi się z liści geranium, posiekanych i zalanych wódką na około 10 dni. Specyfik pije się w dawce kilka kropelek dziennie, dobrze sprawdza się dodana do herbaty. Ma działanie wzmacniające, obniża ciśnienie krwi i ona także nadaje się (rozcieńczona) do ucha – wystarczy zakropić kilkoma kroplami. Nalewka z geranium nie jest szczególnie smaczna, jednak jej zastosowanie jest bardzo szerokie i świetnie się sprawdza. Nalewka z geranium może być także traktowana jak maść na bolące stawy – wciera się ją w miejsca zapaleń stawów lub stłuczenia.

Zastosowanie domowe jest bardzo szerokie, ale olejek z geranium lub nalewka z geranium to produkty, które można spotkać w aptece albo sklepie zielarskim. Pelargonium graveoleum to jedna z najczęściej wykorzystywanych w kosmetyce i farmacji roślina. Olejek z geranium jest cennym środkiem, który wykorzystuje się na bardzo wiele sposobów. Jak sama nazwa anginki na to wskazuje – można stosować ją przy poważnych, także ropnych zapaleniach gardła. Więcej ziół i roślin leczniczych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Zastosowanie geranium i właściwości lecznicze

Środki z dodatkiem geranium wykorzystuje się na bardzo wiele sposobów. Oczywiście stosuje się je do ucha, świetnie łagodzą ból związany z infekcją ucha środkowego. Wprowadzanie ich do ucha pozwala także na zmniejszenie obrzęku gardła, świetnie sprawdza się w przypadku anginy czy przeziębienia. Tabletki z dodatkiem olejków eterycznych czy sam olejek eteryczny dobrze działają na gardło, zmniejszą kaszel i stan zapalny w leczeniu. Są silnie bakterio i wirusobójcze, szybko pokonują infekcję, na dodatek szybko wzmacniają odporność i chronią przed pojawieniem się kolejnej infekcji.

Sam zapach geranium ma już dobroczynne właściwości. Z liści geranium tworzy się różnego rodzaju herbatki i napary, których nie trzeba nawet pić, wystarczy wdychać ich zapach. Taka kuracja działa uspokajająco i wyciszająco, ma także zdolność zwalczania i zmniejszania nerwobóli różnego rodzaju. Podobno pozwala także na rozluźnienie mięśni i zminimalizowanie bólów menstruacyjnych. Udowodniono także, że zapach geranium powoli obniża ciśnienie krwi, także poprzez regulację oddechu i częstotliwości bicia serca.

Składniki pobrane z liści geranium można znaleźć także w licznych naturalnych kremach do twarzy. Mają działanie kojące i antystarzeniowe się. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, są stosowane jako bardzo skuteczny środek na trądzik młodzieńczy. Maści z dodatkiem geranium używa się w przypadkach liszajów i innych różnego rodzaju zaburzeń skórnych i wyprysków.

Jest to jedna z roślin o najszerszym zastosowaniu, która sprawdza się w wielu przypadkach. Na dodatek jest bardzo ozdobna, dlatego warto zaprosić ją do swojego mieszkania. Jej uprawa nie zajmie ci za dużo czasu, a korzyści płynące z jej pielęgnacji na parapecie są bardzo duże.

ikona podziel się Przekaż dalej