Gerbera doniczkowa – pochodzenie i charakterystyka

Gerbera w doniczce to jeden z nowszych wynalazków współczesnej botaniki. Te gatunki, które zazwyczaj rosły w ogrodzie, były zbyt wysokie do uprawy domowej, jednak pojawił się cały szereg odmian karłowatych, które osiągają około 30-35 cm. Gerbery w ogrodzie to byliny cebulowe z rodziny astrowatych, co można zauważyć na pierwszy rzut oka.

Kwiat gerber podobny jest właśnie do astrów, chociaż niektórym może przywodzić na myśl przerośnięte stokrotki. W zasadzie jest to koszyczek kwiatowy, który składa się z licznych kwiatów rurkowatych, które tworzą wewnętrzne „oczko”. Kwiaty te mogą mieć różne kolory, w zależności od odmiany – ciemnobrązowe, czarne, pomarańczowe lub jasnożółte. Wokół nich promieniście rozchodzą się bardzo liczne kwiaty o języczkowatym, podłużnym kształcie, które najczęściej traktuje się jako płatki. One mają także bardzo liczne barwy – od kremowego i jasnoróżowego, poprzez intensywne żółcienie aż do czerwieni.

Gerbera w doniczce kwitnie bardzo długo, a w odpowiednich warunkach kwiaty pojawiają się w zasadzie cały rok. Wyrastają na dość długich i prostych pędach kwiatostanowych ponad gęstą rozetę liści. Chociaż karłowata, gerbera doniczkowa zachowała bardzo wiele cech, które powodują, że przypomina kwiat cięty. Ma dość długie liście o równowąskim kształtem, u młodej rośliny jest jasnozielona, ciemniejsze pojawiają się u dorosłej. Od spodu mogą być pokryte delikatnymi włoskami.

Gerbera to roślina warta uwagi nie tylko ze względu na wysokie walory estetyczne. Jej zaletą jest także ogromny potencjał produkowania tlenu – zwłaszcza w nocy. Dlatego świetnie sprawdza się w sypialni. Jej liście mają właściwości transpiracyjne wody, w związku z czym zwiększają nawilżenie powietrza, a dodatkowo oczyszczają je z toksyn. To z pewnością rośliny doniczkowe, które wzbudzą zainteresowanie wszystkich wielbicieli kwiatów.

Gerbera doniczkowa - pielęgnacja, uprawa i inne ważne informacje
Gerbera w doniczce nie ma szczególnych wymagań. Pielęgnacja gerbery nie jest trudna, wymaga tylko podlewania i rzadkiego nawożenia. Rośliny mają różne kolory, które wspaniale się prezentują na parapecie

Jak uprawiać gerbery w doniczce, czyli podlewanie i przesadzanie

Uprawa gerbery w ogrodzie, jak również w doniczce nie jest skomplikowana, by jednak roślina rozwinęła cały swój urok na parapecie lub balkonie, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jedna z nich dotyczy podlewania. Gerbera  to wymagająca roślina doniczkowa, zwłaszcza, jeżeli chodzi o ilość wody. Powinna być podlewana bardzo często, lubi mieć wilgotne podłoże i odpowiednio nawilżone powietrze. Wobec tego należy ją często i obficie nawadniać oraz regularnie przeprowadzać zraszanie, także w przypadku roślin uprawianych w ogrodzie lub wystawianych na balkon. Latem, kiedy temperatury maksymalnie rosną, może wręcz okazać się, że nie nadążamy z podlewaniem. W takim przypadku należy nalać wody na szeroką podstawkę.  Jednak korzenie nie mogą zbyt długo być mokre – wtedy kwiat gerber marnieje i gnije, więc jak już wierzchnia warstwa ziemi będzie wilgotna, nadmiar wody należy szybko zlać.

Gerbera doniczkowa nieszczególnie przepada za przesadzaniem, dlatego robimy to maksymalnie rzadko. Jednak warto od razu po zakupie przenieść ją do większej doniczki, na dno której wysypuje się niewielką warstwę drenażu. Gerberę uprawia się w standardowej ziemi ogrodowej do kwiatów ciętych. Roślinę warto umieścić w taki sposób, by bryła korzeniowa była umieszczona nieco wyżej niż otaczająca ją ziemia.

Nie trzeba szczególnie przejmować się, że nie spełnimy wszystkich wymagań gerbery. Uprawa tej rośliny jest łatwiejsza, bo ona sama zdaje się zdaje się nam szybko komunikować swoje potrzeby i łatwo się regeneruje. Jeśli rośliny blakną, oznacza to, że jest im za gorąco, jeżeli kwiat gerber się nie rozwija, a liście przestają rosnąć – temperatura jest za wysoka lub doniczki znajdują się w przeciągu. Po zwijaniu się liści bardzo szybko można zauważyć, że roślinie brakuje wody.

Gerber w doniczce – pielęgnacja

Aby wytworzyć ładną rozetę liści i duże kwiaty, gerbera w doniczce powinna być regularnie nawożona, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Zasila się ją tak, jak inne kwitnące rośliny doniczkowe lub kwiaty ogrodowe. Świetnie sprawdzają się preparaty, które działają na kwiaty jednoroczne i dwuletnie, zwłaszcza te dedykowane dla surfinii lub pelargonii. W nich znajdują się łatwiej przyswajalne mikroelementy, które odnawiają roślinę i znacznie wzmagają jej wzrost i siłę. Warto zwrócić uwagę, czy w składzie nawozu znajduje się fosfor, który odpowiada właśnie za kwitnienie. Gerbera świetnie reaguje także na biohummus, jednak nawożenie tym specyfikiem nie powinno być zbyt intensywne. Preparaty wzmacniające dodajemy do wody przy każdym podlewaniu, jednak w małej dawce – około 1/3 zalecanej na opakowaniu.

Chociaż są to byliny cebulowe, gerbery czasami zachowują się jak rośliny jednoroczne – zamierają po przekwitnięciu. Wtedy najczęściej zostają wyrzucane, a to błąd. Gerbera doniczkowa szybko się odradza i regeneruje, potrzebuje na to około miesiąca. Przekwitnięcie oznacza dla niej okres spoczynku, więc w tym czasie należy ograniczyć podlewanie i całkowicie zawiesić nawożenie. Doniczkę przestawia się w jasne miejsce, idealna temperatura w tym czasie to około 15 stopni Celsjusza. Po 30 dniach takiego spoczynku, gerbera powinna odżyć. Wtedy przesadzamy ją do świeżego podłoża i intensywnie nawozimy. Za jakiś czas na pędach pojawi się duży, ozdobny kwiat doniczkowy gerber.

Zdarza się także, że pojedyncze liście, najczęściej dwuletnie, bądź kwiaty zaczną żółknąć i zamierać. Jak wszystkie kwiaty ogrodowe, tak i gerbera po prostu zaczyna przekwitać. Ważne, żeby nie dopuścić do powstania owoców – będzie to zbyt duży wysiłek dla tej rośliny doniczkowej. Od razu po zasuszeniu kwiatów lub zżółknięciu liścia należy je usunąć, najlepiej wyrywając bezpośrednio z rozety lub bardzo nisko przycinając. Taka pielęgnacja gerber to najlepszy sposób na długie cieszenie się pięknem tej rośliny.

Gerbera doniczkowa - pielęgnacja, uprawa i inne ważne informacje
Gerbera w doniczce może być bardzo ozdobna. Umieszczenie jej w ozdobnym pojemniku sprawia, że wspaniale będzie się prezentować na tle ściany.

Rozmnażanie gerber nie jest także trudne. Można zrobić to z pomocą nasion, które łatwo kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Pielęgnacja młodych roślin nie jest trudna, w zasadzie jest bardzo zbliżona do tych dorosłych, jednak warto nieco zmniejszyć poziom nawożenia. Większe łatwo się rozmnaża przez podział. Jest to bezpieczny sposób, a nowe rośliny dobrze się przyjmują.

Gerbera doniczkowa potrzebuje idealnego stanowiska

Żeby uprawa gerbery na parapecie się udała, należy nie tylko stosować odpowiednią pielęgnację, ale także zapewnić odpowiednie stanowisko. Ciepłe lata gerbera doniczkowa może spędzić w ogrodzie, gdzie świetnie uzupełnia inne kwiaty ogrodowe. Jak uprawiać gerberę na zewnątrz? Zasady są takie same, jak w przypadku tych trzymanych w domu. Nie może być sadzona bezpośrednio do gruntu, z powodzeniem jednak całe dnie spędzać na dworze. Nadaje się także na balkon. Lubi bardzo jasne i widne stanowiska, a jednak nie powinna stać w palącym słońcu. Odpadają więc południowe rabaty, na północnych nie rozwinie się kwiat gerber, gdyż będzie dla niej po prostu za zimno. Doniczki z parapetu i balkonu przenosimy pod koniec września do niezbyt nagrzanego pomieszczenia.

Gerbera w doniczce często jest uprawiana także na parapecie. W taki sposób najłatwiej zapewnić jej wszystkie wymagane warunki. Nie nadaje się na północne okna, ale na wszystkich pozostałych przepięknie rozkwitnie. Kwiat gerber będzie nas cieszył swoimi kolorami także w półcieniu.

Równie ważnym aspektem uprawy rośliny jest zapewnienie jej odpowiedniej temperatury. W okresie wegetacji powinna mieć temperaturę około 19 – 21 stopni Celsjusza. To nie jest trudne, bo takie właśnie warunki mniej więcej panują w naszych mieszkaniach. Dobrze znosi upały, w przypadku chłodu zahamowuje jednak wzrost.

Gerbera doniczkowa bardzo źle znosi przeciągi. Lubi mocno przewietrzone pomieszczenia, ale raczej nie powinna stać przy otwartym oknie. W ogrodzie natomiast należy unikać wietrznych stanowisk. Z tego względu niewielka gerbera powinna schronić się przed wiatrem za wysokie kwiaty ogrodowe o podobnych wymaganiach – dalie lub cynie.

Gerbery i inne rośliny doniczkowe, czyli zastosowanie

Gerbera w doniczce to jedna z najpiękniejszych kwiatowych dekoracji. Jej uniwersalność sprawia, że nadaje się do wszystkich pomieszczeń. Kolorowy, stokrotkowy w typie kwiat gerber idealnie sprawdzają się w kuchniach o rustykalnym stylu, ożywiają nowoczesne salony i dodaje przytulności sypialniom. Może stać nie tylko na parapetach, nadaje się do wszystkich jasnych pokoi. Za pomocą niezwykle licznych i barwnych odmian można stworzyć kolorową, wesołą rabatę na półce lub parapecie.

W letnie miesiące to najlepsza ozdoba na balkon. Jest znacznie bardziej oryginalna niż oklepane już pelargonie, a duże kwiaty są idealną ozdobą tarasów. Ozdobne donice z kolorowymi odmianami gerber świetnie wyglądają także w ogrodach. Mogą być centralnym punktem rabat z bylin cebulowych. Zdobią brzegi ścieżek i niskie murki.

Ze względu na astrowaty pokrój i duże liście, gerbera w doniczce nada każdemu miejscu sielskiego wymiaru. Idealnie wpasowuje się w rustykalny styl, a ścięty kwiat gerber świetnie nadaje się do wazonów lub bukietów. Gerbery idealnie komponują się wyższymi kwiatami ogrodowymi, uzupełniają cynie, aksamitki i frezje, ładnie wyglądają na tle dość podobnych jeżówek lub puchatych czosnków ozdobnych. Na parapetach ładnie współgrają z niewielkimi odmianami fikusa i palm, można zestawić je z sępolią, kalanchoe Blossfelda albo gloksynią.

Dodatkową zaletą gerbery doniczkowej jest możliwość filtrowania i nawilżania powietrza. Liście gerber wyłapują nieprzyjemne zapachy, więc ta roślina doniczkowa daje nam korzyści nie tylko wizualne, chociaż jej estetyka wysuwa się na pierwszy plan. Gerbera to gęsty, kolorowy bukiet w doniczce, który będzie roztaczał swój urok przez kilka miesięcy.

ikona podziel się Przekaż dalej