Gerbera jamesonii – jak pielęgnować gerbery w doniczce?

Gerbera doniczkowa nie jest rośliną najłatwiejszą w uprawie. Zachętą do podjęcia wyzwania są niezwykłe kwiaty, różnobarwne, kwitnące przez długi czas. Satysfakcję przynosi również uprawa gerbery na kwiat cięty, do wyeksponowania w wazonach. Udana uprawa gerbery Jamesona w doniczce wiąże się z zapewnieniem roślinie odpowiednich warunków rozwoju:

  • doniczkę z gerberą ustawiamy na stanowisku słonecznym, sprzyjającym pojawieniu się kwiatów, zapobiegając przypaleniu liści, gdy promienie słoneczne operują zbyt intensywnie.
  • Regularne podlewanie zapewni glebie odpowiednią wilgotność, co jest istotne szczególnie w czasie upałów. Zbyt duża wilgotność gleby może doprowadzić do zgnilizny korzeni. Jeśli szukasz inspiracji na kwiaty do domu, przeczytaj o gerberach doniczkowych w tym artykule.
  • Gerbera doniczkowa wymaga odpowiedniej wilgotności powietrza. Doniczki nie wolno ustawiać w pobliżu grzejników – suche powietrze nie sprzyja rozwojowi rośliny.
  • Gerbera Jamesona wymaga zimowego okresu spoczynku, w temperaturze około 15 stopni Celsjusza, przy ograniczonym podlewaniu. Latem doskonale znosi ciepłe powietrze – nawet do 28 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może spowodować pojawienie się chorób grzybowych.

Najodpowiedniejszym podłożem jest gleba przepuszczalna, próchniczna, o kwaśnym odczynie – 5,5 pH. W tej samej ziemi gerbera jamesonii może rosnąć przez wiele lat, bez konieczności jej wymiany. Najlepszą glebę stanowi mieszanka kompostu korowego i torfu wysokiego. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź w tym miejscu wszystkie kwiaty na parapet.

Gerbera Jamesona to najładniejsza odmiana gerber. Ma ciekawe kolory płatków, jest dość duża, a w doniczce ładnie się prezentuje.
Gerbera Jamesona - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, wymagania

Jak pielęgnować gerbery w doniczce?

  • co 3 tygodnie wyrywamy stare żółknące liście, dzięki czemu gerbera zostaje oczyszczona i zabezpieczona przed chorobami grzybowymi,
  • prześwietlenie gęsto rosnących liści, poprzez usunięcie najstarszych, wpłynie korzystnie na pojawienie się kwiatostanów,
  • przy zasilaniu rośliny pamiętajmy, że kwiat doniczkowy źle znosi mocne zasolenie ziemi. Najodpowiedniejszym rodzajem nawozów są łatwo przyswajalne nawozy do pelargonii – w zmniejszonej dawce, do około 1/3 z zalecanej. Gerberę zasilamy przy każdym podlewaniu,
  • zanim wprowadzimy gerberę w zimowy stan spoczynku, należy usunąć wszystkie pąki kwiatowe. Gerbery to wyjątkowe kwiaty doniczkowe, ale jeśli interesują cię także kwiaty ogrodowe, przeczytaj ten artykuł o dalii ogrodowej.

Gerbera Jamesona – choroby i szkodniki

Właściwa uprawa gerbery Jamesona polega również na zapobieganiu groźnym chorobom, które mogą doprowadzić do zamierania rośliny. Do najgroźniejszych chorób należy fytoftoroza gerber, prowadząca do więdnięcia rośliny, pomimo właściwych warunków rozwoju. Źródłem choroby może okazać się zakażone podłoże. Zwalczanie polega na wymianie ziemi oraz zastosowanie odpowiedniego środka. Gerbery to zdecydowanie kwiaty doniczkowe warte rozważenia.

Częstym zagrożeniem jest szara pleśń Botrytis cinerea, która znajduje dobre warunki rozwoju na gęsto rosnących, wilgotnych liściach. Rozwojowi choroby grzybowej sprzyja wysoka temperatura powietrza oraz duża wilgotność ziemi, dlatego nie wolno dopuszczać do przelania rośliny. Źródłem chorobowych zmian mogą stać się także stare żółte liście. Objawami choroby są brązowe plamy na łodygach oraz szary nalot na liściach. Pąki kwiatowe zaczynają czernieć i zamierać. Jeśli szybko nie zareagujemy, grzyb zaatakuje inne rośliny. Szukasz więcej inspiracji? Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się więcej o astrze chińskim.

Obserwacja gerbery pozwoli w porę dostrzec chorobowe zmiany. Porażone liście należy usunąć. Dobre rezultaty przynosi opryskiwanie odpowiednim środkiem grzybobójczym. Najlepiej sięgnąć po środek biologiczny, nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt. Oprysk preparatem chemicznym wymaga ścisłego przestrzegania receptury, umieszczonej na opakowaniu. Więcej o chorobach roślin zebraliśmy w tym miejscu.

Zagrożeniem, jeśli chodzi o te rośliny doniczkowe z rodziny astrowatych są również szkodniki, takie jak mszyce, przędziorki oraz mączliki szklarniowe. Do ich zwalczania stosujemy preparaty naturalne lub odpowiednie środki chemiczne.

ikona podziel się Przekaż dalej