Uprawa gerbery w ogrodzie – sadzonki gerbery

Gerbera jest byliną cebulową, z wielkiej rodziny astrowatych. Powszechnie występuje na obszarach o tropikalnym klimacie - w Afryce, na Madagaskarze, na Tasmanii i w Azji. Jeśli pragniemy ozdobić nasze otoczenie poprzez uprawę gerbery, wybieramy przeważnie odmiany doniczkowe, wielokolorowe, które dodatkowo korzystnie oddziałują na zdrowie. Liście, owłosione na spodniej części, pełnią rolę filtra powietrza, zatrzymując zanieczyszczenia i utrzymując właściwą wilgotność otoczenia.

Gerbery, dostępne na rynkach europejskich, umożliwiają hodowlę przeszło 50 odmian, zarówno w wersji standardowej, jak i mini. Nowe odmiany powstają dzięki nowatorskiej metodzie rozmnażania roślin. Sadzonki gerbery produkowane są metodą in vitro, w laboratoriach kultur tkankowych, skąd po ukorzenieniu trafiają do szklarni i poddawane są hartowaniu. Kupno i uprawa gerber możliwe są po około 7 tygodniach. Jeśli zainteresował cię temat tych kwiatów, sprawdź więcej o gerberach w tym miejscu.

Gerbera doniczkowa kwitnie od kwietnia do października. Latem wystawiana jest na balkony i tarasy. Często trafia do ogrodu, gdzie, osłonięta od podmuchów wiatru i bezpośredniego nasłonecznienia, wspaniale prezentuje się na kwiatowych rabatkach. Dostępne są również odmiany typowo ogrodowe.

Gerbera ogrodowa – wymagania i pielęgnacja gerbery

Gerbera ogrodowa z grupy Durora należy do roślin o pięknych kwiatach, wytrzymałych na zmienne warunki atmosferyczne, których hodowla możliwa jest w polskich warunkach. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź w tym miejscu wszystkie kwiaty na parapet.

Gerbera najbardziej znana jest w bukietach, jednak gerbera w ogrodzie także świetnie się sprawdza. Jej uprawa i pielęgnacja nie są trudne, a jest bardzo dekoracyjna.
Gerbera ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady

- Gerbera ogrodowa Durora Mix P12 – roślina nadaje siędo zastosowania w pojemnikach oraz do nasadzeń na rabatkach. Jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, dobrze znosząc zarówno wysokie letnie temperatury, jak i wiosenne oraz jesienne przymrozki. Wymagania uprawowe dotyczą odpowiedniego stanowiska – umiarkowanie wilgotnej gleby, o lekko kwaśnym odczynie pH. Pielęgnacja gerbery polega na usuwaniu przekwitłych kwiatów, co wpłynie na pojawienie się nowych.

- Gerbera ogrodowa Durora Mini P 10,5 – podobnie Durora Mix nadaje się do uprawy pojemnikowej i bezpośrednio w ogrodzie. Odmiana wyróżnia się dużymi i licznymi podwójnymi kwiatami, średnicy około 8 centymetrów, o jasnych barwach. Gerbery w ogrodzie dobrze znoszą deszcz i spadek temperatur w nocy do + 5 stopni Celsjusza. Można sadzić rośliny nawet w pełnym słońcu. Jeśli interesują cię także inne kwiaty, przeczytaj ten artykuł o dalii ogrodowej.

- Gerbera ogrodowa Durora ‘Patio beauties’ P 10,5 – jest wspaniałą rośliną do nasadzeń pojemnikowych oraz w ogrodach. Odmiana nie toleruje bardzo mokrej gleby. Dobrze znosi niewielkie przymrozki. Pielęgnacja roślin polega na usuwaniu przekwitłych kwiatów. Szukasz więcej inspiracji? Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się więcej o astrze chińskim.

Gerbera ogrodowa należy do roślin sezonowych, więc nie jest dostępna w sprzedaży przez cały rok.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny