Gerbery - odmiany do domu i ogrodu, uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady

Gerbery to popularne rośliny ozdobne pochodzące z rodziny astrowatych. Do niedawna w naszym kraju były to wyłącznie kwiaty doniczkowe. Obecnie pojawiają się też gerbery w ogrodzie. Warto, więc poświęcić trochę uwagi jednym i drugim odmianom. Poniżej odpowiadamy na pytania dotyczące uprawy i tego jak pielęgnować gerbery.

Gerbera w doniczce - wymagania

Gerbery to rośliny ozdobne należące do rodziny astrowatych. Naturalnie występują w południowej Afryce oraz w tropikalnych rejonach Azji. W Polsce do niedawna były uprawiane wyłącznie w szklarniach. Obecnie pojawiają się odmiany doniczkowe Daisy i royal. Mają bezlistne łodygi, ogonkowe i owłosione od spodu liście. Do tego dochodzą kwiaty zebrane w koszyczki. Płatki są wąskie, długie i rurkowate. Kwiaty przybierają różne kolory, najczęściej jednak są żółte. Ważne jest też to, że gerbera doniczkowa kwitnie od wiosny do jesieni. Cała roślina osiąga około 35 cm wysokości.

Gerbera w doniczce lubi dobrze oświetlone miejsca, w nich rośnie najlepiej. Jednakże nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie słońca. Nie toleruje też zbyt wysokich temperatur. W lecie najlepsze będzie 21°C w dzień i 18°C w nocy. Zimą te kwiaty na balkon mają mniejsze zapotrzebowanie na temperaturę. Będzie to odpowiednio 12°C w dzień i 10°C w nocy. Takie warunki w domu pozwolą gerberą pięknie wyrosnąć. Oprócz stanowiska ważna jest też oczywiście odpowiednia gleba.

Gerbery to dość kapryśne kwiaty doniczkowe. Tę cechę doskonale widać na przykładzie ich ulubionej gleby. Powinna być lekka, przepuszczalna i dobrze napowietrzona. Gerbera doniczkowa nie toleruje ziem ciężkich, ponieważ takie mieszanki spowalniają jej wzrost. Ważne jest też pH gleby, w której rosną opisywane kwiaty. Najlepszy odczyn jest lekko kwaśny, utrzymujący się w granicach 5,5-6,5 pH. W doniczce w domu należy, więc umieścić sadzonki w glebie uniwersalnej lub kompostowej.

Uprawa gerberów

Gerbery w ogrodzie występują w kilku wersjach. Największą popularnością cieszą się gatunki z grupy Jamesom, wright czy abisyński. Mają praktycznie takie same wymagania jak te uprawiane w doniczce. Nic, więc dziwnego w tym, że uprawa i pielęgnacja również jest podobna. Pierwszą z ważnych czynności jest podlewanie. Zarówno gerbery ogrodowe jak i kwiaty doniczkowe mają zmienne zapotrzebowanie na wodę. W lecie podlewanie powinno być stosunkowo rzadkie, lecz obfite. Jeśli ziemia jest tylko nieznacznie wilgotna znaczy to, że należy roślinę podlać. W zimie podłoże musi być stale wilgotne, ale nie podmokłe.

Pielęgnacja gerber polega też na regularnym nawożeniu. Dawkowanie zależy tu od fazy wzrostu i od miesiąca. Rozwijająca się gerbera w doniczce wymaga częstszego nawożenia. Większa częstotliwość dostarczania składników odżywczych powinna być też zachowana latem. Wtedy, gdy roślina ma większe zapotrzebowanie na światło. W zimowych miesiącach gerbery przeniesione na balkon wystarczy nawozić raz na tydzień. Najlepsze do tego celu są płynne nawozy wieloskładnikowe. Dobrze by miały w swoim składzie fosfor. To właśnie on ma największy wpływ na bujne kwitnienie.

Gerbera doniczkowa niezbyt dobrze reaguje na przesadzanie. W związku z tym nie powinno się go przeprowadzać. Jednakże istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Zaraz po zakupie sadzonek warto przenieść je do większej doniczki. Na jej dnie powinna znajdować się warstwa drenażu. Gerbery to kwiaty doniczkowe, które sadzi się tak by bryła korzeniowa nieco wystawała ponad powierzchnię ziemi. Drugim wyjątkiem jest to, że odmiany ogrodowe można przenieść na balkon. Owszem, są to rośliny dość odporne na przymrozki, lecz nie z każdymi temperaturami sobie poradzą. Pozostała nam odpowiedź na jeszcze jedno pytanie. Jak pielęgnować gerbery?

Pielęgnacja gerber w domu i ogrodzie

Jak pielęgnować gerbery? Pierwszą z czynności jest usuwanie nadmiaru liści z rozety oraz przekwitłych kwiatostanów. Zaczniemy od pierwszej fazy tego zabiegu. Gdy liści będzie zbyt dużo zablokują dostęp światła do rozety. Przez to gerbera doniczkowa nie wytworzy nowych kwiatostanów. Zatem najstarsze i zżółknięte liście trzeba usunąć. To pobudzi roślinę do dalszego rozwoju. Pielęgnacja gerberów polega też na usuwaniu przekwitłych kwiatów. Wystarczy delikatnie je wyłamać z wnętrza rozety.

Zarówno gerbery w ogrodzie jak i w domu potrzebują zraszania wodą. Ten zabieg przeprowadza się latem, zanim rozwiną się kwiatostany. Wodę najlepiej rozpylać nad roślina a nie kierować bezpośrednio na liście. Tego typu pielęgnacja gerberów ma duże znaczenie. Pomaga utrzymać wysoką wilgotność powietrza. Dzięki zraszaniu nie pojawią się też szkodniki takie jak mszyce czy przędziorek chmielowiec. Na przędziorka najbardziej narażona jest gerbera w doniczce.

Wiemy już jak uprawiać i jak pielęgnować gerbery. Owszem, są to dość kapryśne rośliny, lecz rekompensuje to ich świetny wygląd. Mają też zadziwiającą zdolność oczyszczania powietrza. Warto, więc zacząć je hodować. Mogą to być gerbery w ogrodzie takie jak odmiany wright, vega czy migar. Częściej jednak uprawia się gatunki na balkon takie jak royal lemon, royal champage czy na przykład royal orange scarlet.