Mieczyk (Gladiola, Gladiolus) – opis i uprawa

Charakterystyka rośliny

Mieczyki, potocznie nazywane gladiolami, są to bulwiaste byliny, które pochodzą z krajów południowej i środkowej Afryki. Ze względu na swoje piękno chętnie są uprawiane w Europie, a także w naszym kraju.

Mieczyk jest botanicznym rodzajem roślin, który wywodzi się z rodziny kosaćcowatych. Do tej samej rodziny należy między innymi: frezja, szafran, kosaciec. Ze względu na to, że mieczyki pochodzą z ciepłych krajów, nie są odporne na niskie temperatury, przez co posadzone w ogrodach prosto do gruntu nie mogą tam zimować, tylko muszą być wykopane z ziemi wraz z cebulami.

Rodzaj Gladiolus liczy ponad 150 gatunków, ale w naszej, codziennej uprawie spotykamy najczęściej mieszańce, czyli mieczyki ogrodowe.

Dzięki ich pięknym walorom kolorystycznym hodowcy uzyskali bardzo dużo różnorakich mieszańców o pięknych kolorach. Ze względu na pochodzenie podzielone zostały na grupy, jednak ustalenie, jakie odmiany pochodzą, od których konkretnie gatunków, jest już po tylu latach niemożliwe. Dlatego też te mieszańcowe odmiany nazywamy mieczykami ogrodowymi.

Ze względu różne, barwne kolory mieczyki na rabatach najładniej i najefektowniej prezentują się w posadzone po kilka w grupie. Odmiany mniejsze oraz mniejsze gatunki można łączyć w rozmaite kompozycje z innymi gatunkami roślin ogrodowych.

Ponadto piękne, kłosowato zakończone, złożone z lejkowatych kwiatów w żywo kolorowych barwach mieczyki doskonale nadają się na kwiat cięty do bukietów lub wazonów. Dzikie gatunki rzadko dorastają do 60 cm, natomiast spotykane u nas hybrydy potrafią osiągnąć nawet 150 cm, licząc od podłoża.

Jakie znamy kolory mieczyków? W Polsce w najczęściej spotykamy gladiole w kolorach od białych, poprzez zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony, fioletowy, a nawet szary i brązowy.

Sadzenie mieczyków

Cebulki gladioli sadzi się od połowy kwietnia do końca maja. Cebule sadzimy od razu na miejsce, w którym mają docelowo rosnąć. Musimy pamiętać, że mieczyki są wrażliwe na mróz, i ani bulwy, a ni tez liście nie powinny być narażone na działanie niskich temperatur. Dlatego też możemy wstrzymać się z sadzeniem cebul do końca maja lub nawet do czerwca, zwłaszcza jeżeli w naszej okolicy często występują przymrozki.

Mieczyki można uprawiać na stanowiskach słonecznych. Miejsce, w którym będą rosły gladiole, powinno być osłonięte od wiatru. Gleba pod mieczyki powinna być uprzednio nawożona, na przykład Azofoską. Mieczyki wymagają gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym – pH 6,5 – 7. Podłoże pod mieczyki powinno być lekko wilgotne i bardzo żyzne. Na glebach ciężkich, nieprzepuszczalnych, konieczna jest warstwa drenażowa złożona na przykład z grubego piasku. Jeżeli chcemy mieczyki sadzić na glebie kwaśnej, to musimy ją wcześniej jesienią zwapnować.

Cebule mieczyków sadzi się na warstwie piasku, na głębokość od 10 do 15 centymetrów. Rozstawa pomiędzy cebulkami powinna wynosić 15 do 20 cm. Przed posadzeniem cebulki powinniśmy zdjąć łuski okrywowe, a następnie zaprawiamy je środkiem grzybobójczym, np. Kaptanem lub Topsinem. Jeżeli wcześniej na miejscu, gdzie chcemy posadzić mieczyki, mieliśmy problem ze szkodnikami, np. wciornastkami, to powinniśmy wcześniej też zaprawić cebule środkiem owadobójczym.

W naszej amatorskiej uprawie mieczyków w przydomowym ogródku przeważnie stosuje się moczenie cebul w spirytusie denaturowanym nierozcieńczonym lub też w roztworze 0,1 lub 0,5% nadmanganianu potasu. Cebule moczymy przez 20 minut.

Uprawa mieczyków w ogrodzie

Jeżeli odpowiednio przygotowaliśmy glebę pod uprawę mieczyków i poprawnie posadziliśmy cebule (które wcześniej przygotowaliśmy), na odpowiednią głębokość, to dalsza uprawa mieczyków nie powinna stanowić większego problemu.

Musimy jednak pamiętać, aby regularnie sprawdzać i doglądać i pielęgnować, czy aby na pewno nie występują jakieś szkodniki, lub czy nie pojawiły się objawy choroby grzybowej na mieczykach. Jest to bardzo prawdopodobne, jeżeli mamy do czynienia z deszczową pogodą. Jeżeli już się przytrafi choroba grzybowa na mieczykach, to rośliny opryskujemy środkami grzybobójczymi (fungicydami) takimi jak Kaptan lub Topsin. Możemy stosować je naprzemiennie.

Pomarańczowe kwiaty gladioli na zbliżeniu, a także gladiole i ich uprawa oraz odpowiednia pielęgnacja
Jak wygląda uprawa kwiatów gladioli, czyli zasady pielęgnacji, sadzenie i przechowywanie cebulek

Nasze mieczyki mogą być również atakowane przez rozmaite szkodniki takie jak: mszyce, wciornastki, larwy komarnic, lub też węgorek niszczyk.

W momencie, kiedy mieczyki posiadają już cztery liście, powinniśmy przystąpić do ich wzmocnienia nawozem, takim jak np.: saletra amonowa, saletra wapniowa. Następnie po nawożeniu spulchniamy glebę. Powinniśmy pamiętać również o tym, aby mieczyki kilkukrotnie wzmocnić nawozem dolistnym, np. Florovitem. Odpowiednie nawożenie mieczyków w czasie okresu wegetacyjnego jest bardzo ważne, ze względu na ich późniejsze piękne kwitnienie i zdrowie całej rośliny.

Kolejnym niezmiernie ważnym zabiegiem jest regularne podlewanie kwiatów na działce, zwłaszcza w momencie, kiedy jest mało opadów lub susza. Bardzo ważne jest podlewanie przed i w czasie kwitnienia kwiatów. Sprawdź także ten artykuł na temat sadzenia i uprawy gladioli w ogrodzie.

Pielęgnacja mieczyka

Gladiole - zabiegi pielęgnacyjne

W czasie kwitnienia mieczyków możemy je ściąć z przeznaczeniem na kwiat cięty lub do wazonu. Jeżeli nasze gladiole uprawiamy na kwita cięty, to ścinamy kłosy w momencie, kiedy zacznie rozwijać się pierwszy kwiat w kłosie. Dzięki temu kwiaty będą dłużej świeże i o wiele dłużej będą cieszyły nasze oko w wazonie.

Okres kwitnienia mieczyków trwa około 2 tygodni. Jeżeli chcemy, aby mieczyki na naszej rabacie stale kwitły, to możemy pokusić się o etapowe sadzenie cebul, które może trwać nawet do lipca. W ten sposób wydłużymy okres kwitnienia kwiatów.

Musimy pamiętać, że mieczyki uprawiane w ogrodzie, jeżeli pozostaną na rabacie, to po jakimś czasie ulegną zapyleniu przez owady, co po latach poskutkuje tym, że wszystkie nasze okazy przejmą kolor odmiany dominującej, i wszystkie nasze gladiole będą miały na przykład kolor różowy.

Uprawiając mieczyki, musimy pamiętać o podwiązywaniu pędów wysokich odmian, gdyż pod ciężarem kwiatów mogą się one deformować, pokładać lub nawet łamać.

Wykopywanie cebul mieczyka

Wraz z nadejściem jesieni wykopujemy cebulki gladioli. Możemy do tego przystąpić już półtora miesiąca po przekwitnięciu mieczyków. Nie musimy zwracać uwagę na fakt, że liście roślin są jeszcze zielone. Optymalnym terminem na wykopywanie cebul gladioli przypada na połowę września.

Po wykopaniu rośliny obcinamy pęd na wysokości około 10 centymetrów, powyżej cebulki. Tak przygotowane rośliny przenosimy do suszenia, aż do momentu, kiedy nowa tegoroczna cebula łatwo oddzieli się od rośliny matecznej i starej cebuli. Następnie takie rośliny dosuszamy w przewiewnym miejscu lub w ostatnich ciepłych promieniach jesiennego słońca.

Gladiole rozmnażamy poprzez podział bulw przybyszowych. Dzikie gatunki można rozmnażać poprzez nasiona, ale jest to żmudna i długa procedura, a na kwitnienie musimy wtedy czekać kilka lat.

Po dosuszeniu nowych cebulek przechowujemy je w chłodnym, zabezpieczonym przed niskimi temperaturami i mrozem pomieszczeniu. Optymalna temperatura na zimowanie cebul mieczyka wynosi od 5 do 10 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza w przechowalni powinna wynosić około 70 procent.

Oczyszczone bulwy umieszcza się pojedynczymi warstwami w ażurowych skrzynkach i przechowuje do wiosny w suchym i przewiewnym miejscu.

W czasie zimowania co kilka dni sprawdzamy stan naszych cebulek gladioli. Te, które wydają się chore, lub wyschnięte i zmumifikowane wyrzucamy.

Cebulki, które z powodzeniem przetrwały zimę mogą wiosną zostać posadzone w naszym ogrodzie.

Gladiole - choroby i szkodniki mieczyków

Oprócz mszyc i wciorniastków nasze rośliny mogą być zaatakowane przez choroby grzybowe takie jak: zgnilizna twardzikowa, szara pleśń, fuzarioza.

Te i inne ciekawe informacje na temat gladioli oraz jak uprawiać kwiaty w szkle, jakich warunków do hodowli wymaga surfinia lub czym jest trujący bluszcz, możemy przeczytać na wielu portalach internetowych poświęconych tematyce ogrodniczej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny