Gladiole – kilka słów o gatunku

Gladiole noszą także nazwę mieczyki ze względu na charakterystyczny kształt ich liści. Są one odziomkowe i bardzo długie. Mają typowy, wydłużony kształt i są ostro zakończone – jak miecze. Ciemnozielone, stanowią bardzo ciekawe tło dla wyjątkowych kwiatów.

Kwiat gladioli także jest bardzo oryginalny, po prostu niepowtarzalny. Formalnie jest to wiecha złożona z bardzo dużych, bardzo ciekawych pojedynczych kwiatków. Pęd kwiatostanowy mieczyka może osiągnąć około 1 m wysokości, dlatego malowniczo prezentują się na tyle rabaty lub na tle ogrodzenia. To łatwe w uprawie rośliny cebulowe, ich kłącza są na wrażliwe na zimo, dlatego nie mogą spędzić zimy w gruncie.

Odmiany gladiolii różnią się między sobą wielkością i kolorem kwiatów. Od standardowych białych, różowych, czerwonych, pomarańczowych czy fioletowych, aż do bardziej oryginalnych – jaskrawozielonych, niebieskich czy czarnych. Możesz także kupić dwu-, a nawet trzybarwne odmiany mieczyków. Można je także podzielić ze względu na wzrost – najwyższe mają powyżej 1 m wysokości, w uprawie pojawiają się także odmiany karłowate, mające około 40-60 cm. A może zainteresują cię także inne artykuły o kwiatach cebulowych?

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Sadzenie gladioli w ogrodzie – kiedy sadzić cebulki gladioli?


Te rośliny cebulowe wykopuje się co roku jesienią, by na wiosnę znów posadzić cebulki. Mają postać bulwy, która w ciągu sezonu wytwarza kolejne bulwy przybyszowe, służące do rozmnażania. Mieczyki sadzi się zwężeniem ku górze, głębokość sadzenia powinna wynosić trzykrotną wysokość bulw. Optymalna odległość to 10-15 cm. Nowo zakupione cebule można od razu wysadzić, jeśli pozyskałeś je z rozmnażania, koniecznie na kilkanaście minut zanurz je w roztworze zaprawy przeciwgrzybicznej.

Sadzenie gladioli, czyli mieczyków, polega na umieszczeniu ich płaskich cebul w przygotowanym wczesniej podłożu. Cebule muszą być chronione przed chorobami.
Gladiole - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady

Kiedy sadzić cebulki gladioli? Umieszcza się je w gruncie na przełomie kwietnia i maja. Sadzenie gladioli należy przeprowadzić tak późno, aby rośliny nie zmarzły. Szybko się rozwijają, dlatego już późnym latem będziesz mógł cieszyć się ich wyjątkowym urokiem.

Uprawa gladioli – wymagania

Mieczyki lubią osłonięte od wiatru, dość ciepłe miejsca. Najlepiej rozwijają się na słonecznych stanowiskach i aby zakwitły, musisz im właśnie takie zapewnić. Rośliny dobrze czują się w każdym rodzaju gleby, jednakże najlepiej rozwijają się w żyznym i bogatym w składniki odżywcze podłożu. Optymalnie pH do uprawy gladioli to 6,5-7.

Rośliny nie mają dużych wymagań wodnych, jednak gleba powinna być stale lekko wilgotna. Warto zapewnić im odpowiedni drenaż. Mieczyki są bardzo wrażliwe na choroby o podłożu grzybowym. Z tego względu nie należy sadzić ich w pobliżu równie podatnych gatunków, jak astry, ostróżki czy lilie.

Mieczyki w ogrodzie – pielęgnacja

Jeśli tylko w odpowiednim momencie i w dobry sposób wsadzisz cebulki mieczyków, roślina będzie się dobrze rozwijać i nie powinna sprawiać większych problemów. Najważniejsze, to regularnie sprawdzać, czy na liściach nie pojawiają się plamki świadczące o rozwoju chorób grzybowych. Mogą pojawić się po obfitych deszczach. Jeśli kiepska pogoda utrzymuje się od kilku dni, warto na wszelki wypadek spryskać rośliny fungicydami.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Po przekwitnięciu rośliny muszą zostać wykopane. Bulwy wyciąga się wczesną jesienią, najpóźniej w połowie września, nawet jeśli liście są jeszcze żywe. Możesz sobie to ułatwić, sadząc mieczyki w odpowiednich koszyczkach. Przed rozdzieleniem bulwy macierzystej od przybyszowych, cebule trzeba wysuszyć w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu. Można je także rozłożyć na słońcu, jeśli pogoda dopisuje. Zimą przechowuje się je w suchym piasku i trocinach w temperaturze około 10 stopni. Co kilka tygodni należy sprawdzić stan cebulek i usuwać te, które zaczynają gnić – to zapobiegnie rozprzestrzenieniu się infekcji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny