Gladiole – kilka słów o gatunku

Gladiole noszą także nazwę mieczyki ze względu na charakterystyczny kształt ich liści. Są one odziomkowe i bardzo długie. Mają typowy, wydłużony kształt i są ostro zakończone – jak miecze. Ciemnozielone, stanowią bardzo ciekawe tło dla wyjątkowych kwiatów.

Kwiat gladioli także jest bardzo oryginalny, po prostu niepowtarzalny. Formalnie jest to wiecha złożona z bardzo dużych, bardzo ciekawych pojedynczych kwiatków. Pęd kwiatostanowy mieczyka może osiągnąć około 1 m wysokości, dlatego malowniczo prezentują się na tyle rabaty lub na tle ogrodzenia. To łatwe w uprawie rośliny cebulowe, ich kłącza są na wrażliwe na zimo, dlatego nie mogą spędzić zimy w gruncie.

Odmiany gladiolii różnią się między sobą wielkością i kolorem kwiatów. Od standardowych białych, różowych, czerwonych, pomarańczowych czy fioletowych, aż do bardziej oryginalnych – jaskrawozielonych, niebieskich czy czarnych. Możesz także kupić dwu-, a nawet trzybarwne odmiany mieczyków. Można je także podzielić ze względu na wzrost – najwyższe mają powyżej 1 m wysokości, w uprawie pojawiają się także odmiany karłowate, mające około 40-60 cm. A może zainteresują cię także inne artykuły o kwiatach cebulowych?

Sadzenie gladioli w ogrodzie – kiedy sadzić cebulki gladioli?

Te rośliny cebulowe wykopuje się co roku jesienią, by na wiosnę znów posadzić cebulki. Mają postać bulwy, która w ciągu sezonu wytwarza kolejne bulwy przybyszowe, służące do rozmnażania. Mieczyki sadzi się zwężeniem ku górze, głębokość sadzenia powinna wynosić trzykrotną wysokość bulw. Optymalna odległość to 10-15 cm. Nowo zakupione cebule można od razu wysadzić, jeśli pozyskałeś je z rozmnażania, koniecznie na kilkanaście minut zanurz je w roztworze zaprawy przeciwgrzybicznej.

Sadzenie gladioli, czyli mieczyków, polega na umieszczeniu ich płaskich cebul w przygotowanym wczesniej podłożu. Cebule muszą być chronione przed chorobami.
Gladiole - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady

Kiedy sadzić cebulki gladioli? Umieszcza się je w gruncie na przełomie kwietnia i maja. Sadzenie gladioli należy przeprowadzić tak późno, aby rośliny nie zmarzły. Szybko się rozwijają, dlatego już późnym latem będziesz mógł cieszyć się ich wyjątkowym urokiem.

Uprawa gladioli – wymagania

Mieczyki lubią osłonięte od wiatru, dość ciepłe miejsca. Najlepiej rozwijają się na słonecznych stanowiskach i aby zakwitły, musisz im właśnie takie zapewnić. Rośliny dobrze czują się w każdym rodzaju gleby, jednakże najlepiej rozwijają się w żyznym i bogatym w składniki odżywcze podłożu. Optymalnie pH do uprawy gladioli to 6,5-7.

Rośliny nie mają dużych wymagań wodnych, jednak gleba powinna być stale lekko wilgotna. Warto zapewnić im odpowiedni drenaż. Mieczyki są bardzo wrażliwe na choroby o podłożu grzybowym. Z tego względu nie należy sadzić ich w pobliżu równie podatnych gatunków, jak astry, ostróżki czy lilie.

Mieczyki w ogrodzie – pielęgnacja

Jeśli tylko w odpowiednim momencie i w dobry sposób wsadzisz cebulki mieczyków, roślina będzie się dobrze rozwijać i nie powinna sprawiać większych problemów. Najważniejsze, to regularnie sprawdzać, czy na liściach nie pojawiają się plamki świadczące o rozwoju chorób grzybowych. Mogą pojawić się po obfitych deszczach. Jeśli kiepska pogoda utrzymuje się od kilku dni, warto na wszelki wypadek spryskać rośliny fungicydami.

Po przekwitnięciu rośliny muszą zostać wykopane. Bulwy wyciąga się wczesną jesienią, najpóźniej w połowie września, nawet jeśli liście są jeszcze żywe. Możesz sobie to ułatwić, sadząc mieczyki w odpowiednich koszyczkach. Przed rozdzieleniem bulwy macierzystej od przybyszowych, cebule trzeba wysuszyć w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu. Można je także rozłożyć na słońcu, jeśli pogoda dopisuje. Zimą przechowuje się je w suchym piasku i trocinach w temperaturze około 10 stopni. Co kilka tygodni należy sprawdzić stan cebulek i usuwać te, które zaczynają gnić – to zapobiegnie rozprzestrzenieniu się infekcji.

ikona podziel się Przekaż dalej