Glicynia japońska - wymagania

Wisteria japońska to wieloletnia roślina, której niebieska barwa przyciąga wielu sympatyków. Nie należy zapominać jednak o tym, jakie wymagania ma to pnącze, by uprawa szła pomyślnie. Przy odpowiednim stanowisku i pielęgnacji, pędy osiągnąć mogą nawet do 10 m długości.

Glicynia kwiecista powinna znajdować się na ciepłym i słonecznym miejscu. Mimo dość dużej odporności na mrozy, może przemarzać. Dodatkowo stanowisko musi być osłonięte od wiatrów. Młode, niezdrewniałe jeszcze pędy łatwo ulegają łamaniu się.

Wymagania co do gleby są bardzo ważne. Glicynia japońska nie znosi dobrze zbyt mokrych, ale też i zbyt suchych, przesuszonych terenów. Dlatego gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i zatrzymująca wilgoć. Jest to dość wymagające pnącze, które rośnie wolno i kwitnie tylko przez 3 tygodnie, ale warto jest doczekać się tej chwili. Sprawdź także ten artykuł o uprawie glicynii kwiecistej.

Uprawa i pielęgnacja wisterii floribunda


Wisteria floribunda to roślina bardzo podobna do glicynii chińskiej, natomiast jej kwiaty przypominające kwiaty akacji, o długości 2 cm są zdecydowanie mniejsze, tak samo jak krótsze są pędy i wolniejszy wzrost. Uprawa obu gatunków jest podobna, natomiast wisteria japońska wymaga okrywania na zimę.

Glicynia kwiecista szybko się przyjmuje, natomiast w początkowym okresie wzrost jest wolny- później przyspiesza. Przy młodych gatunkach warto jest nawozić roślinę kompostem lub obornikiem, przy starszych nie trzeba już wykonywać tego zabiegu. Bardzo ważne jest zabezpieczenie korzeni i pędu głównego agrowłókniną- przed zimnem.

Uprawa jest tak samo ważna, jak czynność przycinania. Wymagania pod tym względem są dość wysokie. Warto wiedzieć, że regularne przycinanie przyspiesza rozwój rośliny i bardzo dobrze wpływa na kwitnienie. Cięcie wykonuje się w dwóch terminach: VII i VIII - skracanie tegorocznych pędów tak, by nasada sięgała 15-20cm długości oraz przycinanie wczesną wiosną starych i zniszczonych pędów. Glicynia kwiecista bardzo dobrze znosi przycinanie. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie glicynii chińskiej?

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Glicynia japońska - zastosowanie i porady

Glicynia japońska to pnącze, której niebieska barwa kwiatów i ciekawy pokrój, doskonale prezentują się jako żywopłot. Wymaga to jednak użycia podpór, najlepiej metalowej lub drewnianej siatki, ze względu na ciężar drewniejących pędów. Pierwsze kwiaty pojawiają się czasami nawet po 7 latach, ale dbając o wysokie wymagania, glicynia kwiecista doda uroku w ogrodzie. Jeśli szukasz więcej porady, sprawdź także ten artykuł o wisterii, czyli glicynii w ogrodzie.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Barwa niebieska kwiatów idealnie komponuje się z funkią oraz bylinami cebulowymi kwitnącymi latem. W momencie, gdy wisteria floribunda zakończy kwitnienie, wtedy intensywna zieleń jej pierzasto-złożonych liści świetnie skomponuje się z czosnkiem ozdobnym, cebulicami czy amarylisami.

Wisteria japońska to bardzo ekspansywne pnącze, którego nie zaleca się sadzić w towarzystwie innych pnączy. Będzie ona walczyła o miejsce, co sprawi, że przykryje i zniszczy resztę pnączy. Możliwe jest też stworzenie z niej drzewka ozdobnego, natomiast wymaga to dużo ciężkiej pracy. A może zainteresuje cię także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach na taras?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny