Głóg jednoszyjkowy a dwuszyjkowy

Głóg pospolity stanowi dekoracyjne drzewo ozdobne, mające zastosowanie zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w miejscach publicznych, jak parki, ulice czy cmentarze. Głóg to drzewo łatwe w uprawie, odporne na warunki zewnętrzne i długowieczne. Potrafi rosnąć do 200-300 lat. Głóg pospolity jest rodzimym gatunkiem o dużej wartości ekologicznej jako pożytek dla pszczół.

Głóg jednoszyjkowy a dwuszyjkowy - czym się różnią? Odmiany te różnią się słupkiem kwiatu, który w pierwszej odmianie ma jedną szyjkę, a w drugiej dwie. Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata) jest niewielkim drzewem dorastającym do wysokości 5 metrów. Ma pojedyncze, białe lub różowe kwiaty zebrane w baldachogrona. Kwitnie w maju. Kwiaty głogu dwuszyjkowego mają dość nieprzyjemny zapach, za to są lubiane przez owady ze względu na dużą ilość nektaru. Liście głogu dwuszyjkowego są szeroki i mocno powycinane, zaś kolce długie. Natomiast głóg jednoszyjkowy ma krótsze kolce, dłuższe liście i dorasta do wysokości 6-10 metrów. Sprawdź także ten artykuł o uprawie głogu jednoszyjkowego.

Odmiany głogu dwuszyjkowego (Crataegus laevigata)

Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata) posiada liczne odmiany, które różnią się kolorem ozdobnych kwiatów:

  • 'Pauls Scarlet' to piękny głóg różowy posiadający ciemnoróżowe kwiaty. Nie zawiązuje owoców. Paul’s Scarlet to odmiana stara wyhodowana w Anglii. Uważana jest również za odmianę głogu pośredniego.
  • 'Rubra Plena' to głóg różowy o kwiatach w odcieniu bardziej karminowym, które są jaśniejsze niż w odmianie Paul’s scarlet. Rubra Plena uważany jest również za odmianę głogu pośredniego.
  • Głóg dwuszyjkowy 'Plena' - kwiaty tego głogu są pełne, białe, a w miarę przekwitania stają się bladoróżowe.
  • Głóg 'Candidoplena' charakteryzuje się pełnymi, białymi kwiatami.
  • Głóg 'Autumn Clory' o dużych i ozdobnych owocach, charakteryzuje się dużą odpornością na szkodniki.
  • Głóg dwuszyjkowy 'Gireoudii' posiada piękne liście, które zmieniają kolor wraz porami roku, aby jesienią przybrać kolor czerwony. Odmiana ta to drzewo o efektownych, dużych owocach i białych kwiatach. Odmiana ta dobrze znosi cięcie, dzięki któremu możemy uformować roślinę w ciekawe kształty A może zainteresuje cię także ten artykuł o głogu szkarłatnym?

Głóg dwuszyjkowy w czasie owocowania w ogrodzie na różowo, a także jego sadzenie, uprawa i pielęgnacja oraz różnice głóg jednoszyjkowy a dwuszyjkowy
Głóg dwuszyjkowy - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Głóg dwuszyjkowy - uprawa, cięcie, pielęgnacja

Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata) charakteryzuje się małymi wymaganiami co do gleby czy pielęgnacji dzięki czemu jest jego uprawa i pielęgnacja jest łatwa. Dla głogu najlepiej wybierać stanowisko słoneczne, lecz przyjmie się także w półcieniu. Lubi gleby umiarkowanie wilgotne, żyzne i niezbyt lekkie.  Nie lubi gleby mocno podmokłej i piaszczystej. Dobrze rośnie na glebach lekko kwaśnych do alkalicznych.  Ze względu na duży system korzeniowy głóg dwuszyjkowy nie znosi przesadzania. Głóg za to dobrze znosi mrozy, dlatego też świetnie nadaje się na ozdobny żywopłot czy też obsadzenie ulic, parków lub miejsc publicznych.

Głóg dwuszyjkowy jest mało odporny na szkodniki i choroby grzybicze oraz bakteryjne. Odmianą najbardziej odporną na warunki zewnętrzne jest głóg różowy Paul’s Scarlet. Głóg dwuszyjkowy jest za to bardzo odporny na cięcie i szybko odrasta. Dzięki temu można z niego uformować żywopłot o dowolnych kształtach. Warto jednak wiedzieć, że częste cięcie głogu ogranicza kwitnienie. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na wino z głodu.

Głóg dwuszyjkowy - sadzonki, sadzenie, rozmnażanie

Rozmnażanie głogu odbywa się przez nasiona. Jednak odmiany ozdobne uzyskuje się przez szczepienie na głogu jednoszyjkowym. Najlepiej jednak zakupić sadzonki głogu w pojemnikach. Sadzonki łatwo się przyjmują. Sadzenie głogu można przeprowadzić od marca do listopada. Sadzonki posadzone wcześnie należy starannie podlewać. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest sadzenie wiosną lub jesienią, gdy gleba jest już odpowiednio wilgotna.

Pod sadzonki głogu należy wykopać dołek o głębokości około 40 cm i na tyle duży, aby zmieścił się system korzeniowy. Wzruszenie ziemi na dnie i ściankach dołka ułatwi roślinie ukorzenienie się. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na nalewkę z głogu?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny