Głóg szkarłatny (Crataegus coccinea) - co warto wiedzieć?

Krzew i jego charakterystyka

Głóg szkarłatny zwany również crataegus coccinea jest rośliną niewielką i ciernistą, należącą do rodziny różowatych. Wśród nich możesz znaleźć o wiele więcej odmian, jak głóg ostrogowy – jednak o tym za chwilę. Głóg szkarłatny występuje w swoim naturalnym środowisku w Ameryce Południowej, jednak coraz częściej można natrafić na niego w Polsce. Te kolczaste drzewka na silnie rosnących pędach posiadają mocne i ponad 5-centymetrowe ciernie, z kolei starsze okazy wraz z wiekiem owe kolce… tracą.

Opisywana roślina najpiękniej wygląda, gdy obsypana jest zaróżowionymi kwiatami majowymi – w sierpniu natomiast ozdobiona jest całą masą jaskrawoczerwonych owoców. Właśnie dlatego mówi się, ze jest to głóg czerwony. Owoce same w sobie są pyszne, soczyste i pachnące. Smaczne są zarówno spożywane na surowo, ale też doskonale mogą posłużyć jako składnik na przetwory domowe – np. dżem, wino, galaretkę czy kompot. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na nalewkę z głogu?

Odmiany głogu


Poszczególne rodzaje głogu są bardzo do siebie podobne, jednak różnią się od siebie pokrojem, barwą kwiatów oraz siłą wzrostu. Wyróżnia się następujące gatunki:

  • głóg dwuszyjkowy – jest to niewielkie drzewko, dorastające do ok. 5 m wysokości. Jego pokrój jest luźny, a sztywne pędy pokryte są ostrymi i długimi cierniami. Ten gatunek zakwita w maju w pojedyncze i duże, białe kwiaty. Wspaniałą odmianą jest chociażby „Gireoudii”, „Plena”  bądź „Crimson Cloud”.
  • głóg jednoszyjkowy – jego ciernie są krótsze i dłuższe od poprzedniej, dwuszyjkowej odmiany głogu. Wśród nich wyróżnić można rodzaj „Stricta”, „Punciea”, „Variegata” lub „Compacta” – to głóg szczepiony na pniu!
  • głóg pośredni – pokrój drzewka jest raczej niewielki, a owoce wyróżniają się mocną czerwienią. Kwiaty są z kolei barwy ciemnoróżowej, np. głóg ostrogowy bądź „Rubra Plena”. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na wino z głogu.

Uprawa głogu szkarłatnego

Gdzie wysadzać sadzonki głogu?

Głóg jadalny w uprawie jest naprawdę prosty. Możesz hodować go w miejscu słonecznym bądź delikatnie zacienionym – pamiętaj jednak, że w cieniu może on gorzej zakwitnąć! Głóg szkarłatny lubuje się w żyznych podłożach próchnicznych oraz w tych przepuszczalnych, z lekko zasadowym bądź całkiem zasadowym odczynem. Lepiej nie hodować sadzonek na jałowiej (suchej i ubogiej) glebie, ponieważ głóg na pewno szybko straci wówczas swoje… liście. W uprawie rośliny dobrą informacją jest fakt, że głóg odporny jest na mróz oraz zanieczyszczenia miejskie – a więc możesz sadzić go w mieście zarówno jesienią, jak i wiosną!

Głóg szkarłatny w postaci owoców i liści na białym tle - odmiany,  stanowisko, wymagania, pielęgnacja, właściwości oraz  przepisy na przetwory
Głóg szkarłatny – sadzenie, uprawa, przetwory, zastosowanie

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Pamiętaj, żeby przez pierwsze lata uprawy głogu podlewać go regularnie. Warto również stosować nawożenie zwłaszcza, jeżeli chcesz uzyskać lepsze owocowanie i kwitnienie. Staraj się również nie przesadzać głogu – roślina tworzy bowiem naprawdę głęboki system korzeniowy, przez co zmiana miejsca nie będzie dla niej korzystna. Lepiej zatem od razu wysadzać głóg szkarłatny tam, gdzie powinno być jego docelowe miejsce. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o dereniach?

Głóg szkarłatny - podatność na choroby i zastosowanie

Głóg szkarłatny jest jedyną odmianą, która odporna jest na wszelakie choroby – tylko pojedyncze okazy mogą zapaść na infekcję grzybową czy bakteryjną (jak plamistość liści, rdza czy zaraza ogniowa). Odmiana szkarłatna rzadko jest odwiedzana również przez szkodniki, więc w tym przypadku raczej nie musisz obawiać się przędziorków, gąsienic motyli bądź mszyc – choć zawsze warto zabezpieczyć roślinę przed ewentualnym atakiem.

Głóg można sadzić w zieleni miejskiej, ale też jest to odmiana dobra do pojedynczych nasadzeń. Szkarłatne drzewko cenione jest ze względu na swoje okazałe owoce – nieco większe od krajowych gatunków. Jak już wiesz, są one jadalne i możesz z nich zrobić naprawdę smaczne przetwory. Mało tego, głóg szkarłatny można zastosować również we własnym… ogrodzie. Możesz zrobić z niego chociażby formowany żywopłot ochronny – wszystko dzięki ostrym kolcom, które skutecznie odstraszą „złodziejaszków” czy wścibskich sąsiadów, tworząc barierę nie do przebycia!

Crataegus coccinea karłowy bądź szczepiony na pniu idealnie będzie wyglądał w małym ogrodzie i będzie świetnie prezentował się w kompozycjach rabatowych bądź jako solitery. Można utworzyć z niego również intrygujące szpalery bądź obsadzić nimi ścieżkę czy alejkę prowadzącą do domu. Głóg będzie też dobrym schronieniem dla śpiewających w okresie późnojesiennym… ptaków – dając im zarówno „dach nad głową”, jak i pożywienie. Innymi gośćmi w ogrodzie staną się owady zapylające, które lubią odwiedzać głóg w okresie kwitnienia (np. pszczoły). Ze względu na luźny pokrój i smaczne owoce możesz też wykorzystać głóg wyłącznie do ozdoby bądź jako „dawcę plonów” na zdrowe i wyjątkowo smaczne przetwory domowe dla całej rodziny! Sprawdź także ten artykuł o popularnej śliwie tarninie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny