Syningia ogrodowa – ozdobny kwiat doniczkowy

Opis atrakcyjnej rośliny

Gloksynia Gloxinia jest potocznym określeniem tropikalnej syningii, w stanie naturalnym występującej w lasach Brazylii. Swoje nazwy bylina zawdzięcza przyrodnikom – odkrywcy -Benjaminowi Peterowi Gloxinowi oraz Wilhelmowi Sinnindze, który zajmował się krzyżowaniem roślin. Charakterystycznym wyróżnikiem rośliny jest bulwiaste krótkie kłącze, z którego wyrastają pędy. Gloksynia wytwarza miękkie omszone liście. Kwiaty przybierają kształty lejkowate lub dzwonkowate.

Gloksynia doniczkowa, zdobiąca wnętrza i letnie tarasy barwnymi kwiatami i dekoracyjnymi liśćmi, jest mieszańcem, uzyskanym w procesie krzyżowania się gatunków Sinningia. Pełne kwiaty – białe, różowe, czerwone, niebieskie, purpurowe, fioletowe oraz dwukolorowe – zdobią bylinę od czerwca do września. Oprócz pięknych soczystych kolorów, Gloxinia zwraca uwagę oryginalnymi pofalowanymi brzegami delikatnych płatków korony. Omszone liście, o szarozielonym wybarwieniu, osiągają długość około 15 cm. Kwiat doniczkowy dorasta do 20-30 cm wysokości oraz 30 cm szerokości.

Gloksynia, uprawiana w donicach, najczęściej jest rośliną jednoroczną, chociaż właściwe przechowywane zimą bulwy, umożliwią wieloletnią uprawę. Cebulki pozostawiamy w doniczce, którą ustawiamy w chłodniejszym i ciemnym pomieszczeniu. Nie musimy ich podlewać, wystarczy delikatnie zwilżać ziemię w doniczce, by nie doszło do całkowitego wyschnięcia bulwy. Na wiosnę należy przenieść cebulkę do nowego podłoża i wznowić podlewanie. Po upływie około 3-4 tygodni, można rozpocząć zasilanie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ciekawych kwiatach doniczkowych do domu?

Gloksynia doniczkowa – sadzenie, rozmnażanie i pielęgnacja

Syningia jest światłolubna, więc musimy zapewnić jej stanowisko słoneczne, jednak unikając miejsc, w których dochodziłoby do bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego ustawiamy doniczki przy wschodnim i zachodnim oknie. Rośliny wymagają troski o wilgotną glebę i temperaturę otoczenia, około 18 - 25 stopni Celsjusza. Cebulki sadzi się wiosną, do pojemników, wypełnionych torfowym przepuszczalnym podłożem, na głębokość 2 cm. Po zakończonym kwitnieniu gloksynia zasycha. Bulwy można zostawić na zimę w doniczce i przechować w suchym i chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze około 10 – 15 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja doniczkowej gloksynii polega na właściwym podlewaniu kwiatów. Powinniśmy podlać roślinę w sposób dostateczny, tak, by utrzymać wilgotne podłoże, najlepiej używając odstałej miękkiej wody. Egzotyczna bylina nie toleruje przelania oraz zmoczenia liści i kwiatów. Korzystnie na jej rozwój wpływa zraszanie otoczenia. Regularne nawożenie nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących, co 7 – 10 dni, zapewni gloksynii obfite kwitnienie.

Problemy uprawowe wiążą się z nieprawidłową pielęgnacją. Jeśli zapomnimy podlać gloksynię, roślina szybko zacznie zasychać. Podlewanie ograniczamy dopiero jesienią, kiedy roślina wchodzi w okres spoczynku. Zbyt obfite podlewanie może wywołać zgniliznę cebulek. Nie zapominamy o usuwaniu przekwitłych kwiatów i żółknących liści.

Rozmnażanie gloksynii przeprowadzamy przez sadzonki liściowe i pędowe, poprzez podział kłączy oraz przez wysiew nasion. Sprawdź także ten artykuł o uprawie gerbery doniczkowej.

- Przycięte u nasady liście ukorzenią się w podłożu torfowym, z domieszką piasku.

- Nowe rośliny pozyskamy również, dzieląc na dwie części dojrzałe cebulki. Miejsce cięcia należy zabezpieczyć, posypując je węglem drzewnym. Na rynku ogrodniczym dostępne są cebulki byliny, w dostępnych cenach. Za komplet 20 bulw zapłacimy około 60 zł. Cena pojedynczej cebulki wynosi około 6 zł. Przy zakupie zwróćmy uwagę na ich jakość. Zdrowe bulwy są jędrne, nieprzesuszone, bez plam, które mogą wskazywać na chorobę. Najlepiej zakupu dokonać w centrum ogrodniczym lub sprawdzonym sklepie ogrodniczym.

Gloksynia doniczkowa lub syningia ogrodowa w czasie kwitnienia oraz jej cena, pielęgnacja i uprawa
Gloksynia doniczkowa (syningia okazała) - uprawa, pielęgnacja, porady

- Zimą i na wiosnę możemy wysiewać nasiona, które wykiełkują po 20 dniach, w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Kwiaty pojawią się po upływie 6 miesięcy. W sprzedaży dostępne są nasiona wielu atrakcyjnych odmian. Ich cena wynosi około 7 zł za 5 sztuk do 9,50 zł za 10 sztuk.

Odmiany Gloxinia – najładniejsze kwiaty doniczkowe

  • Gloxinia speciosa ‘Mont Blanc’ – jest atrakcyjną odmianą, o śnieżnobiałych kwiatach, osiągających średnicę około 8 cm. Trąbkowate kwiaty pięknie wyróżniają się na tle ciemnozielonych, 15 –cm liści, o ząbkowanym obrzeżeniu. Bylina kwitnie w lipcu i w sierpniu. Cebulki osiągają wielkość około 6 cm. Sadzimy je na głębokości 5 cm.
  • Gloksynia ‘Defiance’ – jest czerwoną wyprostowaną byliną, dorastającą do 30 cm wysokości. Wyróżnia się dużymi kwiatami, o kształcie kielichów, osiągającymi nawet 10 cm długości. Środek intensywnie czerwonych kwiatów jest ciemniejszy, co nadaje im oryginalny egzotyczny wygląd. Ciemnozielone liście są delikatnie aksamitnie omszone. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach na parapet.
  • Gloxinia ‘Hollywood’ – należy do odmiany wyjątkowo urodziwej, dzięki głęboko ciemnofioletowym kwiatom, sprawiającym wrażenie czarnych. Roślina dorasta do 30 cm wysokości. Omszone liście osiągają około 15 cm długości. Bylina zdobi otoczenie wspaniałymi dużymi kwiatami, o trąbkowa tym kształcie, w lipcu i w sierpniu.
  • Gloksynia dwukolorowa ‘Kaiser Wilhelm’ – bylina tworzy szeroką rozetę ze wznoszącymi się pionowo łodyżkami, na których kwitną latem pojedyncze kwiaty. Odmiana wyróżnia się dużymi dekoracyjnymi kwiatami, o zaokrąglonych płatkach wybarwionych na fioletowo, z szerokim białym obrzeżeniem. Szarozielone omszone liście osiągają 15 cm długości.
  • Gloksynia dwukolorowa ‘Blanche de Meru’ – duże kwiaty zwracają uwagę oryginalnym wyglądem – kremowy środek kielichów przechodzi stopniowo w intensywnie różowe obrzeżenie płatków. Urodę rośliny podkreślają ciemnozielone aksamitnie omszone liście, na tle których efektownie prezentują się barwne kwiaty. Bylina dorasta do 30 cm wysokości. Jej bulwy mogą osiągać obwód ponad 6 cm. Gloksynia nadaje się do uprawy w doniczkach. Ciekawą kompozycję uzyskamy, sadząc rośliny w dobranych kolorystycznie grupach.
ikona podziel się Przekaż dalej