Głowienka pospolita - czym charakteryzuje się roślina

Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o zastosowaniu nasion ziela, czy też jego uprawie, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się głowienka pospolita. Zacznijmy więc od tego, że głowienka pospolita - Prunella vulgaris, to roślina wieloletnia tak jak i serdecznik pospolity - Leonurus cardiaca, czy też kłokoczka południowa - Staphylea pinnata, natomiast nie jak popłoch pospolity - Onopordum acanthium, będący rośliną dwuletnią.

Głowienki pospolite, tak jak i serdeczniki pospolite, zaliczane są do tej samej rodziny, jaką są jasnotowate - Lamiaceae. Warto wspomnieć o tym, że głowienka pospolita to roślina, która jest bardzo rozprzestrzeniona na półkuli północnej. Możemy ją spotkać zarówno w Ameryce Północnej, jak i Europie, Afryce Północnej oraz w Azji. Nawet w samej Polsce zaliczana jest ona do pospolitych roślin.

Jeśli chcemy zapoznać się z tą rośliną, powinniśmy wiedzieć, jakie są jej cechy charakterystyczne. Otóż głowienka pospolita - Prunella vulgaris, charakteryzuje się czworograniastą, nagą lub lekko owłosioną, wzniesioną łodygą, która może dorosnąć do około 10-70 cm wysokości. Częścią podziemną są pełzające kłącza.

Jeśli chodzi o ulistnienie, jest ono ułożone na pędzie naprzeciwlegle. Pojedyncze liście są jajowatookrągławe i mają zaostrzone końce. Liście mogą być płytko karbowane lub całobrzegie. Są one dodatkowo lekko owłosione. Kwitnienie rośliny możemy zaobserwować w okresie od V do X. W tym okresie możemy zaobserwować małe, niebieskofioletowe kwiatki, które skupiają się w główkowatych kwiatostanach. Warto wiedzieć, że podczas kwitnienia przy kwiatach pojawia się wiele owadów zapylających, ponieważ roślina jest miododajna. A może zainteresuje cię także ten artykuł o właściwościach łopianu większego?

Prunella vulgaris - jakie wymagania dotyczące uprawy ma bylina

Bez różnicy, czy interesujemy się uprawą popłochów, kłokoczek południowych, czy też właśnie głowienki pospolitej, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega uprawa tych roślin i jakie wymagania one mają. Zobaczmy więc, o czym pamiętać podczas uprawy głowienki pospolitej.

Jeśli chodzi o same wymagania glebowe, powinniśmy wiedzieć, że głowienka pospolita nie jest rośliną bardzo wymagającą. Nie ma ona specjalnych wymagań glebowych, oczywiście nie mówimy tu o odmianach uprawnych, ponieważ z reguły odmiany wymagają stale wilgotnego podłoża.

Kwiaty głowienka pospolita, prunella vulgaris z bliska oraz jej właściwości lecznicze
Jakie zastosowanie ma głowienka pospolita, prunella vulgaris, czyli jego właściwości lecznicze

Głowienka pospolita to roślina, która poradzi sobie na niemalże każdej przeciętnej glebie i na każdym stanowisku. Dlatego też tak często spotykana jest na terenie naszego kraju. Jeśli więc zdecydujemy się na jej uprawę, możemy mieć pewność, że będzie ona dobra nawet dla niedoświadczonych ogrodników. Co więcej, ceny za nasiona nie są wysokie, przez co każdy może pozwolić sobie na jej uprawę.

Głowienka pospolita (Prunella vulgaris) - jej cena i zastosowanie

Jeśli chcemy zająć się uprawą głowienki pospolitej - Prunella vulgaris, warto wiedzieć, że koszt uprawy będzie znikomy, ponieważ nasiona dostępne są w cenie około 2 zł. Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaki sklep się zdecydujemy i czy będzie to sklep stacjonarny, czy też internetowy. Jeśli chodzi natomiast o ziele, możemy również zakupić je w sklepach internetowych i stacjonarnych. Koszt suszonego ziela głowienki pospolitej to około 250 g.

Nie wszystkie osoby wiedzą, że głowienka pospolita to roślina lecznicza. Surowcem lekarskim jest ziele, w którym zawarte są olejki eteryczne, gorycze, saponiny, glikozyd aukubina, sole mineralne, garbniki, a także związki żywicowe. Właśnie dzięki tym substancjom głowienka wywiera tak dobry wpływ na nasz organizm.

Ma ona właściwości przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne, a także ściągające. Dużą popularnością cieszy się odwar z ziela, który możemy przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy, że do jednej szklanki wrzącej wody wrzucimy łyżeczkę suszu z głowienki i zagotujemy wszystko jeszcze przez około 2 minuty. Zaleca się codzienne picie 0,5 szklanki odwaru z głowienki pospolitej. Taki odwar jest bardzo pomocny przy leczeniu chorób nerek, pęcherza moczowego oraz moczowodów. Wspomaga on także leczenie wrzodów żołądka, nieżytów jelit i żołądka, biegunek, problemów z wątrobą, nudnościami i dwunastnicą.

Co ciekawe, jest to także bardzo dobry i naturalny sposób na uporanie się z lekką gorączką, a także różnego rodzaju robakami w ciele człowieka. Możemy go również stosować zewnętrznie. W taki sposób używa się odwaru do przepłukiwania jamy ustnej, gardła, czy też dziąseł. Nada się ona do przemywania kobiecych narządów płciowych w momencie pojawienia się stanów zapalnych.

ikona podziel się Przekaż dalej