Jabłoń domowa Golden Delicious – charakterystyka odmiany

Golden Delicious rozpoczyna plonowanie w drugim lub trzecim roku po posadzeniu. Odmiana bardzo długo kwitnie, dzięki temu dobrze sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych – pąki pojawiają się już po wiosennych przymrozkach. Z tego względu jest to świetny zapylacz dla innych odmian, z tego względu bardzo często sadzi się przy nim jabłoń Merlose. Golden Delicious tworzy ładne drzewka o kulistej koronie, które przez pierwsze 5-6 lat bardzo szybko się rozrasta. Później spowalnia wzrost i ogranicza wytwarzanie krótkopędów.

Jabłoń domowa tej odmiany jest ceniona przede wszystkim za smaczne, stożkowate owoce o średniej wielkości. Pod jasnożółtą skórą ozdobioną delikatnym, pomarańczowym rumieńcem, ukrywa się kremowy, kruchy miąższ. Ma ścisłą konsystencję, wyróżnia się stopniem aromatyczności. Golden Delicious to jabłka o ogromnej wartości handlowej, idealne do spożycia bezpośredniego i do przetworzenia. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie jabłoni Ligol?

Jabłoń Golden Delicious w ogrodzie – uprawa

Drzewka tej odmiany są dość wymagające. Najlepiej rosną w żyznej, gliniastej glebie, odpowiednio wilgotnej. Potrzebują mocno nasłonecznionego stanowiska, ciepłego stanowiska. Jak wszystkie drzewka owocowe, dobrze rosną na nasłonecznionych stokach o orientacji południowej lub wschodniej. Golden Delicious może rosnąć także w cieniu, jednak tutaj mniej intensywnie owocuje. Na dodatek nie wytwarza krótkopędów, więc korona szybciej się starzeje.

Warto pamiętać, by w uprawie znajdowały się inne odmiany zapylające, jak jabłoń Merlose, Gala, Idared czy Red Elstar. Sadzenie przeprowadza się jesienią, najczęściej pod koniec września lub na początku października, by drzewka zdążyły jeszcze przyjąć się w nowym miejscu. Należy wykopać dołek o głębokości około 50 cm i szerokości około 60 cm. Ziemię można wzmocnić odpowiednim startowym nawozem mineralnym przeznaczonym do krzewów i drzew owocowych.

Sadzonki jabłoni Golden Delicious

Jest to bardzo popularna odmiana, dlatego sadzonki można kupić niemal w każdej szkółce drzewek owocowych i w wielu sklepach typu dom i ogród. Powinna mieć około 1 m wysokości i być dobrze rozgałęziona. Należy kupować sadzonki balotowane – szybciej się przyjmują i z reguły są lepszej jakości niż te z nagim korzeniem. Cena sadzonki w balocie waha się od 20 do 30 zł, cena nagiej sadzonki to około 20 zł.

Jabłka Golden Delicious to najbardziej popularna odmiana. Są bardzo smaczne, mają zieloną skórkę i bardzo wiele smaku. Ich uprawa nie jest wymagająca
Golden Delicious - popularna jabłoń - uprawa, pielęgnacja, porady

Golden Delicious najczęściej jest szczepiona na podkładkach M26, które zapewniają im lepszą mrozoodporność i polepszają wzrost. W ofercie wielu szkółek można znaleźć także tę odmianę na podkładkach karłowatych, dzięki czemu drzewka lepiej sprawdzają się w małych ogrodach.

Golden Delicious – pielęgnacja i podstawowe wymagania

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku tej odmiany jest przycinanie. I nie chodzi tylko o kształtowanie i odmładzanie korony. To też jest istotne, dlatego każdego roku przeprowadza się cięcie odmładzające, a wiosną usuwa się zeschnięte i przemarzłe gałązki. Jednak najważniejszym zabiegiem jest przycinanie już po zawiązaniu owoców.

Golden Delicious wytwarza kwiaty zarówno na długo-, jak i krótkopędach. Dlatego też zawiązanych owoców jest bardzo wiele. Należy je przerzedzić, w przeciwnym razie będzie ich tak dużo, że jabłka będą gorszej jakości i stracą na wielkości. W najgorszym przypadku drzewko może wejść w owocowanie przemienne, co drugi rok.

To jedna z niewielu odmian jabłoni domowej, która potrzebuje regularnego nawożenia. Drzewo jest potężne, toteż zasilanie azotem i fosforem jest konieczne. Roślina dobrze reaguje na przefermentowany obornik, równie dobrze możesz jednak stosować standardowe nawozy mineralne do upraw sadowniczych. Golden Delicious rzadko choruje, więc nie ma potrzeby stosować oprysków prewencyjnych, tym bardziej, że jej kwiaty i owoce źle na nie reagują.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny