Gorczyca polna – opis gatunku


Gorczyca polna (Sinapis arvensis) wyglądem może nieco przypominać rzepak. Nic dziwnego, także należy do roślin kapustowatych. Swoją nazwę ludową – ognicha – zawdzięcza intensywnie żółtym kwiatom, które na polu mogą wydawać się płonącym łanem. Jest to roślina jednoroczna, zakwitająca miej więcej w maju. Kwiaty utrzymują się aż do października. Pojawiają się na szczycie mocno rozgałęzionych łodyg. Sinapis arvensis jest rośliną jednoroczną, o bardzo szybkim rozwoju. Może osiągnąć nawet 120 cm, czyli jest wyższa niż większość typowych roślin uprawnych.

Gorczyca polna jest dość odporna na niesprzyjające warunki. Niestraszna jej susza ani upał. Pojawia się tylko na glebach żyznych, przepuszczalnych, wilgotnych, o wysokim poziomie próchnicy. Nasiona przetrwają w glebie nawet 9 lat nie tracąc zdolności kiełkowania. Dlatego wyplenienie gorczycy polnej z uprawy to wieloletnie przedsięwzięcie, tym bardziej, że jeden egzemplarz potrafi wytworzyć aż 1000 nasion. Sprawdź także w tym miejscu,jakie chwasty i szkodniki mogą zaatakować uprawy.

Gorczyca polna – szkodliwość

Ognicha od wieków budzi przerażenie wśród rolników i ogrodników. Jest bardzo powszechna i bardzo ekspansywna. Robi spustoszenie w burakach, ziemniakach, roślinach strączkowych i kapustowatych. Potrafi obniżyć poziom plonu nawet o 5-10%, kiedy na 1m2 pojawia się więcej niż 2 rośliny. Utrudnia zbiory zbóż i może być problemem na pastwiskach – obniża jego wartość dla zwierząt. Sprawdź także w tym artykule informacje o skrzypie polnym.

Gorczyca polna to jeden z najbardziej popularnych chwastów w ogrodzie. Zwalczanie chwastów nie jest trudne, reagują na środki ochrony roślin
Gorczyca polna - zwalczanie popularnego chwastu w ogrodzie

Szkodliwość gorczycy polnej polega przede wszystkim na tym, że roślina szybko się rozwija i od razu znacznie przewyższa plon. Z tego powodu jest poważną konkurencją w wyścigu o składniki odżywcze, ogranicza także dostęp do słońca roślin uprawnych. Ponadto ognicha jest uwielbiana przez szkodniki, często jest dla nich rośliną żywicielską. Od niej rozpoczyna się inwazja plantacji bielinkiem kapustnikiem, mątwikiem buraczanym, nicieniami, śmietką kapuścianą. Bywa także źródłem grzybowych patogenów, przenosi kiłę kapusty i wirusy wywołujące czopowatość bulw ziemniaków. Jeśli szukasz więcej porad, znajdziesz je w tym artykule o herbicydach.

Profilaktyka i zwalczanie gorczycy polnej

Tak jak w przypadku znacznej większości chwastów o takiej ekspansywności, w przypadku tej rośliny najważniejsza jest profilaktyka. Niedopuszczenie do tego, by w uprawie rozprzestrzeniła się gorczyca jest znacznie łatwiejsze niż jej zwalczanie. Najważniejsze jest systematyczne usuwanie chwastu z miedz i rowów – jego nasiona mogą rozprzestrzenić się na znaczne odległości. Najlepiej zrobić to od razu po zakwitnięciu, zanim zdążą się zawiązać nasiona. Sprawdź także w tym artykule, co trzeba wiedzieć o perzu.

Należy także sprawdzić dokładnie jakość materiału siewnego i kupować go wyłącznie od sprawdzonego dostawcy. Największą pewność dają nasiona kalibrowane, także otoczkowane – wśród nich z pewnością nie zaplączą się nasiona gorczycy polnej. Ważne jest także stosowanie wyłącznie dobrze przefermentowanego obornika. To gwarancja, że wraz z nawozem nie wysiejesz na polu nasion gorczycy polnej.

Chemiczne zwalczanie gorczycy polnej

Kiedy jednak zauważysz w uprawie chociaż kilka egzemplarzy gorczycy, koniecznie musisz sięgnąć po odpowiedni herbicyd. Zwalczanie gorczycy polnej chemicznie jest bardzo skuteczne, należy to jednak zrobić maksymalnie wcześnie, zanim zawiążą się nasiona. Należy stosować tylko środki zarejestrowane przez MRiRW, dopasowane do gatunku roślin. Warto także sprawdzić okres karencji – część środków tego rodzaju ma bardzo długi okres ochrony, więc nie nadaje się do zastosowania we wczesnych warzywach.

Do zwalczania tego chwastu nadaje się bardzo wiele środków. W zasadzie wszystkie preparaty przeznaczone do chwastów jednorocznych sprawdzają się w tym przypadku. Do najczęściej stosowanych należą Agat 480 SC, Dicamba, Flurofen 480 SC, Mistral 70 WG i Flurofen 480 SC. Nadają się do większości upraw ogrodowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny