Gotowanie - przepisy na potrawy przygotowywane przez gotowanie

Samodzielne przygotowywanie posiłków to nie tylko konieczność, ale też pasjonujące zajęcie. Wiąże się z poszerzaniem wiedzy i rozwijaniem umiejętności. Zachęca do sięgania po nowe przepisy często pochodzące z dalekich części świata. Sztuka kulinarna to także wykorzystywanie różnych technik. Do najczęściej stosowanych należy gotowanie. Co warto wiedzieć na temat tego procesu? Jakie dania pozwala stworzyć? Te zagadki rozwiązujemy w poniższym artykule.

Różne sposoby gotowania

Gotowanie w tradycyjnej odmianie reprezentuje podstawowe techniki kulinarne. Polega na ogrzewaniu produktów spożywczych we wrzącej wodzie. W związku z tym temperatura zawartości naczynia sięga 98-100°C. Wspomniany proces powoduje rozmiękczanie tkanek przygotowywanego pożywienia i rozpuszczanie zawartych w nim składników odżywczych. Dzięki temu stają się łatwiej przyswajalne przez ludzki organizm. Gotowanie należy do zdrowych metoda sporządzania posiłków. Nie wytwarza szkodliwych związków pochodzących z rozkładu składników pokarmowych. Dlatego cieszy się ogromną popularnością na całym świecie.

Włożenie warzyw czy mięsa do zimnej wody i długie gotowanie sprawi, że ich składniki pokarmowe przejdą do wody. W ten sposób powstaje wywar. By zatrzymać substancje odżywcze w elementach potrawy, trzeba je dodać do wrzącej wody. Warto wiedzieć, że poza klasyczną wersją opisywanego procesu istnieje kilka innych. Jedną z nich jest gotowanie na wolnym ogniu. Chodzi w nim o to by temperatura płynu w naczyniu utrzymywała nieco poniżej poziomu wrzenia. Zwykle w okolicach 94°C. Osiągnięcie tego stanu nie jest specjalnie skomplikowane. Wystarczy zagotować wodę a następnie wyraźnie obniżyć podgrzewanie.

Warto wiedzieć, że istnieją jeszcze cztery odmiany interesującego nas procesu. Mamy tu na myśli:

  • metodę sous-vide, czyli gotowanie potraw w workach próżniowych w niskiej temperaturze,
  • gotowanie w kąpieli wodnej polegające na pośrednim podgrzewaniu wybranych składników,
  • gotowanie pod ciśnieniem w szybkowarach ze szczelną pokrywką w temperaturze 110-120°C,
  • gotowanie na parze polegające na zawieszaniu produktów nad powierzchnią parującej wody.

Powyższe informacje pokazują, że gotowanie to fascynująca dziedzina. Po rozwinięcie wszystkich tematów poruszonych do tej pory zapraszamy na naszą stronę.

Smaczne, gotowane mięso

Gotowanie jest techniką kulinarną mającą kilka zalet. O jednej z najważniejszych już wspomnieliśmy. Nie wyzwala substancji szkodliwych dla ludzkiego zdrowia. Kolejną zachętą do stosowania tej metody jest lekkostrawność przygotowywanych potraw. Do tego są niskokaloryczne, bo w obróbce nie trzeba stosować dodatkowego tłuszczu. Jeśli produkty spożywcze spędzają krótki czas we wrzącej wodzie, nie tracą wielu składników odżywczych. W tym względzie jeszcze lepsze efekty daje gotowanie na parze. Do tego, posiłki sporządzanie w ten sposób mają delikatny smak. To tyle, jeśli chodzi o charakterystykę, czas, więc na kolejny temat.

Gotowanie pozwala na przygotowanie różnych potraw z mięsa. W tym miejscu trzeba zadać pewne pytanie. Jak długa musi być obróbka jego popularnych odmian? Odpowiedź wygląda następująco:

  • świeże mięso wieprzowe zazwyczaj należy utrzymywać we wrzątku od 90 do 120 minut,
  • świeżą wołowinę należy gotować przez 60-90 minut, wersję mrożoną nawet 120 minut,
  • porcje kurczaka gotuje się 30 minut, cała sztuka pozostaje we wrzątku przez 40-50 minut,
  • mięso z indyka oraz kaczki potrzebuje dość długiej obróbki, gotowanie trwa nawet 90 minut.

Znając już średnie czasy obróbki można przejść do przygotowywania dań.

Istnieją różne przepisy na przygotowanie posiłku z gotowanego mięsa. Do najpopularniejszych i zarazem zdrowych należy potrawka z kurczaka. Lista składników nie jest długa ani trudna do skompletowania. Podstawa to 500 gramowa porcja drobiu. Kolejne elementy to szklanka rosołu, marchewka, pietruszka, groszek. Nie można zapominać o soli, pieprzu, maśle, szczypcie mąki pszennej. Masło trzeba roztopić na patelni, dodać mąkę i rosół a następnie gotować mieszając. Do sosu trafia groszek, marchew, pietruszka i kurczak. Całość należy podgrzać i można podawać. Po więcej przepisów na dania z gotowanego mięsa odsyłamy na naszą stronę.

Zdrowe i smaczne warzywa

Z warzyw powstają pożywne, smaczne i zdrowe potrawy. Poddając je obróbce warto pamiętać, że:

  • warzywa najlepiej wrzucać do gotującej się wody i pozostawiać do chwili aż będą al dente,
  • do naczynia najpierw trafiają twarde gatunki, bo wymagają dłuższej obróbki niż miękkie,
  • produkty spożywcze w większych kawałkach tracą mniej witamin niż pokrojone w kostkę,
  • ziemniaki czy marchewki gotowane bez obierania zachowują więcej składników odżywczych,
  • zielone warzywa gotujemy z dodatkiem mleka, to zmniejsza działanie kwasu szczawiowego.

Porady kulinarne za nami, przechodzimy, zatem do ciekawych potraw.

Do najpopularniejszych dań jarzynowych należą różne zupy. Takie jak chociażby ogórkowa, pomidorowa, wielowarzywna. Choć same receptury mogą się wyraźnie różnić, ogólna zasada przygotowania jest taka sama. Podstawę stanowi bulion warzywny, mięsny lub mieszany. Wywarem należy zalać podsmażone wcześniej w garnku składniki zupy. Całość trzeba gotować przez kilka minut dodając przyprawy. Do tego dochodzą także produkty do zagęszczenia. To oczywiście dość uproszczony schemat. Szczegółowe wskazówki znajdują się w przepisie. Warto wiedzieć, że alternatywą dla klasycznej zupy jest krem.

Jakie warzywa nadają się na zupę krem? W zasadzie większość, ale najbardziej kalafiory, brokuły, pomidory, szparagi, dynie. Podstawą opisywanego dania jest bulion jarzynowy, do którego trafia, któryś z wymienionych składników. Zawartość naczynia trzeba gotować aż wybrane warzywa zmiękną. Po tym całość należy dokładnie zmiksować, tak by nie było grudek. W ten sposób powstaje gęsta zupa dla odróżnienia od klasycznej nazywana kremem. Więcej informacji na jej temat można znaleźć w artykułach opublikowanych na naszej stronie. Tam też prezentujemy więcej przepisów na gotowane potrawy. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.