Gotowy projekt domu, czy indywidualny? Jak wybrać najlepszą opcję dla swojej inwestycji?
Stając przed decyzją o budowie domu musimy dokonać jeszcze jednego, kluczowego wyboru. Na podstawie jakiego projektu będziemy realizować inwestycję. Do dyspozycji mamy dwa typy dokumentacji – gotowe projekty domów i indywidualne. Jakie są różnice pomiędzy nimi i który warto wybrać, jeśli chcemy szybko i sprawnie wybudować dom?
Gotowe projekty domów, czyli szybko, tanio i bezpiecznie.
Szybka i sprawna budowa domu to cel, który przyświeca każdemu inwestorowi. Aby zapewnić sobie taką właśnie realizację wymarzonego domu warto wybierać do budowy projekty domów typowych, czy inaczej gotowe projekty domów. Na czym polega ten typ dokumentacji projektowej? To w skrócie swego rodzaju książki zawierające niezbędne rysunki, obliczenia i opisy, na podstawie których wykwalifikowani budowlańcy będą mogli zbudować dom. To projekty powtarzalne, więc realizowane na wielu działkach, w rożnych częściach kraju. Każdy projekt to wzór na podstawie którego powstają konkretne projekty budowlane. Wszystkie gotowe projekty domów podlegają przystosowaniu do warunków lokalnych, czyli tak zwanej adaptacji. Po jej wykonaniu typowy projekt domu staje się projektem budowlanym, przeznaczonym do realizacji na konkretnej działce budowlanej. Dlaczego warto wybierać takie projekty? Jest kilka powodów spośród których najważniejsze wydają się być czas i cena.
Dobra cena + oszczędność czasu.
Projekty domów katalogowych zakupimy bez trudu online, na stronach sprzedażowych wybranych pracowni projektowych. Są dostępne w kilka dni od zamówienia, przez co maksymalnie skraca się czas do rozpoczęcia realizacji inwestycji. Gotowe projekty domów kosztują również o wiele mniej niż projekty wykonywane na indywidualne zamówienie od podstaw. Średnia cena projektu waha się między 3500 a 5000 zł, czyli znacznie mniej niż projekty indywidualne. Do kosztów zakupu projektu należy oczywiście doliczyć kwotę jaką wydamy na adaptację projektu, lecz suma całkowita i tak okaże się niższa od zlecenia przygotowania projektu od zera. Oszczędzamy przy tym sporo czasu, bo zaprojektowanie domu od podstaw to godziny ustaleń, spotkań i samej pracy architekta nad architekturą i konstrukcjami budynku. Czas, to pieniądz – to powiedzenie szczególnie sprawdza się w przypadku budowy domu.
Sprawdzony produkt – bezpieczeństwo inwestycji.
Poza tym gotowe projekty domów są wielokrotnie sprawdzone przez inwestorów, którzy już wcześniej budowali na ich podstawie dom. Unikamy tym samym niebezpieczeństwa, że projekt posiada wady konstrukcyjne, lub coś się w nim nie zgadza. Jeśli nurtuje nas pytanie, czy na pewno znajdziemy coś dla siebie w gotowych rozwiązaniach, nie musimy się martwić. Oferta gotowych projektów jest na tyle szeroka, że z pewnością trafimy na ten jedyny, wymarzony dom. Gdyby jednak sprawa okazała się trudniejsza, nie musimy załamywać rąk. Gotowe projekty domów można zmieniać i dopasowywać do swoich potrzeb na etapie adaptacji. Nie jesteśmy zatem zdani w całości na wizję projektanta, lecz możemy do naszego przyszłego domu dodać coś od siebie. Projekty domów typowych to najbardziej popularna forma dokumentacji projektowej wybierana do realizacji inwestycji, zarówno prywatnych, jak i deweloperskich.
Projekty indywidualne – kiedy wybór ma sens?
Jeśli projekty domów katalogowych możemy mieć w kilka dni i za rozsądną cenę, to czy warto decydować się na indywidualny projekt domu? Warto, a niekiedy nawet trzeba z kilku powodów.
Po pierwsze istnieje grupa
inwestorów, którzy w przypadku realizacji marzeń o domu nie uznaje kompromisów.
Ich wyobraźnia nie mieści się w ramach gotowych rozwiązań i pragną swoje
przyszłe miejsce na ziemi zaaranżować po swojemu. Wtedy wybierają usługi
sprawnego architekta, który wciela w życie pomysły i wyobrażenia na temat
przyszłego domu. Wymagający inwestorzy pragną mieć wpływ na każdy detal w
budynku, a taką kompleksową realizację potrzeb i pragnień może zagwarantować jedynie
projekt indywidualny. W tym przypadku kwestie materialne schodzą na dalszy
plan, a liczy się końcowy efekt, który ma dać radość na długie lata.
Innym powodem wyboru indywidualnego projektu jest skomplikowany charakter
działki, na której ma być realizowana inwestycja. Niektóre parcele wykluczają
budowę domu według projektu typowego. Taki projekt, jak wspomnieliśmy można
zmieniać za zgoda autora, lecz bywa że ilość zmian i ich zakres przekracza
granicę opłacalności. Wtedy warto wybrać architekta i” skroić” projekt domu
konkretnie pod wybraną działkę. Taka sytuacja ma miejsce gdy działka jest
wyjątkowo wąska, lub ma skomplikowany geometrycznie kształt.
Budowa domu to przygoda tyle emocjonująca, ile wymagająca. Aby dobrze się do niej przygotować warto wiedzieć co nas czeka. Świadomy inwestor to inwestor spokojny, pewny swoich działań i gotowy na każdy kolejny etap budowy. Wybór projektu domu to jeden z pierwszych wyborów, ale niezwykle ważny. Warto go dobrze przemyśleć i przeanalizować. Bogatą ofertę gotowych projektów domów warto sprawdzić na stronie GALERIADOMOW.PL. Projekty domów tanich w budowie, prostych w realizacji i oszczędnych w użytkowaniu można tu kupić szybko i otrzymać bezpłatną przesyłką już na drugi dzień od zamówienia. Czas, to pieniądz – pamiętajmy o tym również na etapie wyboru projektu.
artykuł sponsorowany