Goździk chiński (Dianthus chinensis) - jak uprawiać goździki?

Goździk chiński to najczęściej goździk jednoroczny. Niektóre odmiany są dwuletnie, a goździk wieloletni jest spotykany rzadziej. Ozdobą kęp, częściowo płożących się, są wąskie liście oraz duże kwiaty, osiągające u niektórych odmian średnicę około 5-10 cm. Kwiat goździka może wybarwiać się na biało różowo lub czerwono. Pełne lub pojedyncze kwiaty mają postrzępione płatki - jednokolorowe, nakrapiane oraz z wyraźnym kontrastowym oczkiem. Liście i sztywną nagą łodygę pokrywa woskowaty szarawy nalot. Bylina przez długi czas dekoruje ogród, kwitnąc od czerwca do końca września.

Uprawa roślin wymaga nasadzenia na słonecznym stanowisku, o przepuszczalnej i żyznej glebie. Pielęgnacja goździków polega na ich nawożeniu – nawozami o niskiej zawartości azotu oraz zapewnieniu bylinom wilgoci w czasie suszy. Po przekwitnięciu rośliny przycinamy.  Dianthus chinensis rozmnażamy przez nasiona, które wysiewamy do inspektów od marca do kwietnia. W maju sadzonki sadzimy na stałe miejsce, w rozstawie 25 cm x 30 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie goździka brodatego?

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Goździki chińskie znajdują zastosowanie na bylinowych rabatach, pięknie prezentują się z innymi gatunkami goździków, w ogrodach skalnych i na kwietnikach. Goździki w doniczce zdobią wnętrza mieszkań, balkony i tarasy. Sprawdza się także uprawa goździków na kwiat cięty.

Goździk chiński z łaciny Dianthus chinensis w czasie kwitnienia w ogrodzie oraz jego uprawa i porady, jak uprawiać goździki
Goździk chiński (Dianthus chinensis) - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Uprawa goździków – najpiękniejsze odmiany


- Goździk chiński ‘Dancing Geisha’ – to goździk wieloletni, o pachnących kwiatach niespotykanej urody. Postrzępione długie płatki goździków tworzą delikatne lekkie wstęgi, poruszające się na wietrze, niczym tańcząca w zwiewnych szatach gejsza. Bylina kwitnie od czerwca do końca września, dekorując rabaty barwnymi kwiatami – białymi, fioletowymi, czerwonymi i różowymi. Kępy goździków, o szarozielonych liściach, dorastają do około 30 cm wysokości. Uprawa bylin udaje się na słonecznych stanowiskach, o obojętnym odczynie pH, w piaszczystym i przepuszczalnym podłożu, które pozwoli uniknąć zimowych zastojów wody. Pielęgnacja roślin polega na ich podlewaniu, szczególnie obfitym w czasie suszy. Kwiaty nie wymagają przycinania. ‘Dancing Geisha’ sprawdzi się jako kwiat ogrodowy, na kwiat cięty oraz jako roślina doniczkowa. Sprawdź także ten artykuł o uprawie goździka kropkowanego.

Goździk chiński ‘Chianti’ – to goździk jednoroczny, o pełnych kwiatach, wybarwionych na głęboko purpurowy kolor, z jasnym obrzeżeniem. Płatki kwiatów są oryginalnie postrzępione. Goździk wydziela intensywny przyjemny zapach.  Bylina dorasta do 35 cm wysokości. Rozmnażamy goździki przez wysiew nasion, do rozsadnika. Na stałe miejsca rośliny sadzimy w maju, w rozstawie 15 cm x 20 cm. Odmiana preferuje słoneczne stanowisko oraz lekką, żyzną i przepuszczalną glebę. Nadaje się do obsadzania rabatek i kwietników, jako urocze urozmaicenie skalników, a także do nasadzeń w pojemnikach i na kwiat cięty. Najpiękniej rośliny prezentują się sadzone w grupach, także w towarzystwie innych gatunków goździków. Urodę odmiany podkreślą dwuletnie goździki ogrodowe Dianthus caryophyllus ‘Chabaud’.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Goździk chiński ‘Hedwiga Baby Doll’ – dorasta do 20 cm wysokości, tworząc szerokie kępy o szarozielonych liściach i różnobarwnych kwiatach – białych, różowych i czerwonych. Pojedyncze postrzępione kwiaty goździków osiągają średnicę około 6 cm. Odmiana wymaga nasadzenia na słonecznym stanowisku, o przepuszczalnym i żyznym podłożu. Mieszanka kolorowych goździków pięknie wygląda na obrzeżeniach rabat oraz w doniczkach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pięknych kompozycjach kwiatowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny