Goździk kartuzek i goździk kamienny - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady
Goździki wywodzą się z Europy i Azji. Znamy około 200 gatunków, wśród których znajdują się zarówno goździki wieloletnie, jak i dwuletnie i jednoroczne. Najbardziej dekoracyjne rośliny uprawiane są w ogrodach, obsadza się nimi skarpy i murki oraz hoduje w pojemnikach i na kwiaty cięte. Do atrakcyjnych goździków hodowanych w polskich przydomowych ogrodach należą goździk brodaty Dianthus barbatus, znany również jako goździk kamienny oraz goździk kartuzek Dianthus carthusianorum. Przeczytaj, jak wygląda uprawa i pielęgnacja dekoracyjnych goździków.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o goździkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Goździk kartuzek – atrakcyjna bylina na rabaty
Dianthus carthusianorum goździk kartuzek jest rodzimą byliną, którą możemy spotkać na suchych łąkach. Nagie łodygi rośliny osiągają około 30 cm wysokości. Purpurowe kwiaty, o płatkach na brzegach ostro ząbkowanych, ujęte po kilka w wierzchotki, wydzielają lekki przyjemny zapach. Goździki kwitną od czerwca do września, tworząc barwne kobierce. Są atrakcyjną dekoracją rabatek, ogrodów skalnych, łąk kwietnych, a cięte kwiaty stanowią ozdobę naszych mieszkań.
Goździki są łatwe w uprawie. Są światłolubne - dobrze rosną na słonecznych, suchych stanowiskach, o zasadowym, piaszczysto-gliniastym podłożu. Kartuzki, goździki wieloletnie, są całkowicie mrozoodporne. Ich pielęgnacja polega na regularnym pozbywaniu się chwastów oraz zasilaniu nawozami organicznymi. Aby przedłużyć kwitnienie, przycinamy zwiędłe kwiatostany.
Rozmnażanie goździków odbywa się przez wysiew nasion do inspektów, w maju i w czerwcu. Na miejsca stałe sadzimy rośliny latem, od lipca do sierpnia. Młode kartuzki podlewamy, starsze rośliny doskonale radzą sobie nawet na suchych stanowiskach. Goździki kartuzki w naszych ogrodach, z widokiem unoszących się nad kwiatami motylami, wnoszą atmosferę spokoju i zachęcają do letniego wypoczynku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie goździka brodatego?
Goździk kamienny – efektowna dwuletnia roślina
Goździk brodaty, nazywany kamiennym, wywodzi się z Azji oraz z południowej i wschodniej Europy. Dianthus barbatus ceniony jest za pojedyncze lub pełne kwiaty, wybarwiające się na biało, różowo i czerwono. Charakterystyczne dla gatunku oczko zwykle przybiera kontrastowy kolor. Bylina dorasta do 70 cm wysokości. Chętnie stosowana jest na rabaty dla pachnących kwiatów, zdobiących ogród od czerwca do sierpnia.
Rozmnażanie goździka kamiennego przeprowadza się przez wysiew nasion od maja do czerwca - do inspektów lub rozsadników. Na stałe miejsce sadzonki sadzimy w lipcu. Goździki preferują stanowiska nasłonecznione i lekko zacienione. Przed nasadzeniem przygotowujemy glebę, nawożąc ją zwapnowanym torfem i wieloskładnikowymi nawozami, o przedłużonym działaniu. Sadzonki sadzimy w rozstawie 30 cm x 40 cm, mając na uwadze ich rozrastanie się. Młode goździki podlewamy. Goździk brodaty preferuje gleby o lekko kwaśnym i obojętnym odczynie pH (6,5 – 7,0). Efektowne, intensywnie pachnące kwiaty pojawią się w drugim roku po nasadzeniu. Na czas zimy zabezpieczamy rośliny okrywą świerkową lub słomą, co pozwoli im bezpiecznie przetrwać spadki temperatur. Sprawdź także ten artykuł o uprawie goździka kropkowanego.
Odmiany goździka kamiennego
W ogrodzie sadzone są liczne odmiany Dianthus barbatus. Do najciekawszych zaliczają się:
- goździk kamienny ‘Albus’ – dwuletnie goździki o śnieżnobiałych kwiatach, dorastające do 40 cm wysokości,
- goździk kamienny ‘Black Magik’ – o głęboko ciemnoczerwonych kwiatach, dorastających do 50 cm wysokości,
- goździk kamienny ‘Newport Pink’ – wyróżniająca się ciemnoróżowymi kwiatami. Bylina dorasta do 50 cm wysokości,
- goździk kamienny ‘Scarlet Beauty’- odmiana o kriście czerwonych kwiatach, osiągająca wysokość 50 cm.
Goździk brodaty niski stosowany jest na obwódki, do obsadzania trudniej dostępnych ogrodowych przestrzeni, do ogrodów skalnych oraz na skarpy i murki. Wyższe odmiany hodowane są na rabaty bylinowe oraz na kwiat cięty. Do ciekawostek wartych uwagi należy fakt, iż kwiaty goździka nadają się do spożycia. Miododajne kwiaty mogą zostać wykorzystane w kuchni jako dodatek do sałatek. Wzbogacają smak cukru, octu oraz wina. Macerowane w winie są skutecznym środkiem uspokajającym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pięknych kompozycjach kwiatowych?