Charakterystyka ogólna goździka kropkowanego

Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) – charakterystyka ogólna

Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) zalicza się do roślin wieloletnich z grupy goździkowatych. W stanie dzikim rośnie w Azji (na Syberii i w Indiach) oraz na Starym Kontynencie. Znany jest również pod dwiema innymi nazwami, mianowicie jako goździk upstrzony i goździk widełkowaty.

W naturze bylina ta upodobała sobie takie tereny, jak: nieużytki ziemskie, pastwiska, suche łąki, zbocza i różne zarośla. Naturalnie szybko się rozrasta przez kłącza. Zapylają go motyle. W sezonie charakteryzuje się tym, że obficie kwitnie. Kwitnie od czerwca do końca września.

Wygląd goździka kropkowanego

Ma typowe zielone lancetowate liście zebrane w kępy. W zależności od kolory płatków kwiatu listki mają barwę od jasnozielonej do bardzo ciemnego odcienia zieleni. Goździk rośnie do ok. 10 – 20 cm wysokości, ale jego łodyga z pędem kwiatowym może osiągnąć dwa razy większe rozmiary, ok. 30 – 40 cm wysokości. W połowie czerwca i lipca pojawiają się kwiaty, najczęściej barwy różowej z ciemnymi obwódkami i białymi kropeczkami o charakterystycznym ząbkowanym wyglądzie. W hodowli ogrodniczej spotyka się jednak i te barwy białej, liliowej czy czerwonej oraz purpurowej. Przeciętnie średnica kwiatka wynosi od 1,5 do 2 cm. Osadzone na szypułkach i zebrane w typowe dla nich wiechy mają dość naturalny, swojski wygląd. Dość nietypowe jest to, że nie pachną. Ponadto bardzo charakterystyczna ich cecha, to zamykanie się na noc. Tworzy odmiany mieszane m.in. z goździkiem brodatym, kartuzkiem czy piaskowym. A może zainteresuje cię także goździk brodaty?

Sadzenie, uprawa, rozstawa

Gdzie sadzić goździk kropkowany (Dianthus deltoides)?

By nasza uprawa przyniosła jak najlepsze plony warto poznać upodobania tej byliny. Goździk kropkowany uwielbia miejsca słoneczne (to bylina światłolubna), ciepłe, bezwietrzne i dość suche. Takie stanowisko nie tylko sprawia, że uprawa będzie wolna od chorób, ale i przyniesie niesamowite efekty – bujne kwiatostany o pięknie zabarwionych płatkach kwiatów. Poradzą sobie jednak i na stanowiskach w półcieniu, ale zapewne nie będą tak bujnie nam kwitły. Co do ich uprawy warto mieć na uwadze to, że goździk kropkowany preferuje glebę gliniasto piaszczystą i wilgotną. Idealne warunki dla dianthus deltoides to ziemia o ph neutralnym lub delikatnie kwaśnym. Myśląc o ich zasadzeniu w ogrodzie nie zapominajmy, że nie lubią i dość źle znoszą glebę zasadową, czyli taką, w której jest duża obecność wapnia. Jeśli więc mamy pewność, że idealne stanowisko ma ten typ gleby, trzeba ją lekko zakwasić. Najprościej do tego celu użyć torfu kwaśnego. Dobrze, aby gleba służąca im za podłoże była dość mocno zdrenowana. Lubią one stałą średnią wilgotność, ale nie służy im teren zbyt podmokły, zbyt gliniasty czy ziemia mocno zbita. Jeśli szukasz więcej inspiracji na kwiaty ogrodowe, zebraliśmy je dla ciebie w tym miejscu.

Ma szerokie zastosowanie. Nadaje się zarówno na rabaty kwiatowe, łąki kwiatowe, do sadzenia wśród kompozycji innych bylin, na murki, balkony czy jako kwiat cięty do domu. Wykorzystuje się je też jako rośliny okrywające i zadarniające przestrzeń. Wiele osób często mówi, że jest to kwiat babciny. Kryje się w tym wiele prawdy, bowiem największą popularnością cieszyć się przed laty, a teraz po latach znów powraca do łask. Jeśli projektujecie ogród, to goździk kropkowany perfekcyjnie wpasuje się do tych w stylu angielskim, rustykalnym i wiejskim. Poza tym ze względu na długi okres kwitnienia: czerwiec – wrzesień warto zasadzić je w różnych częściach przydomowej przestrzeni, aby przez cały sezon wiosenny, letni i jesienny móc cieszyć się ich dekoracyjnością.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Goździk kropkowany Albiflorus

Uprawa tego goździka należy do jednej z najpopularniejszych w ogródkach. Goździk kropkowany Albiflorus uchodzi za jedną z najpiękniejszych i najbardziej trwałych bylin. Łatwo go komponować z innymi kwiatami i bylinami. Do tego daje niesamowicie efekty zadarniające – goździk kropkowany tej odmiany to jedna z najbardziej popularnych roślin zadarniających w naszym kraju. Sadzonki mają kwiaty niepełne o barwie białej. Do tego sadzonki mają kwiaty o niezwykle przyjemnym zapachu. Może zainteresują cię także inspiracje na kwiaty jednoroczne?

Goździk kropkowany to jedna z ładniejszych roślin do uprawy w ogrodzie. Niewielka rozstawa między sadzonkami sprawi, że stworzy kobierzec.
Goździk kropkowany – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozstawa

Goździk kropkowany może być częścią tzw. kwiatowego dywanu. Cóż to takiego? To kompozycja kwiatowa, której efekt przypomina właśnie dywan. Jego uprawa i stworzenie polega na posadzeniu obok siebie takich kwiatów, jak: len trwały, smagliczka nadmorska i szarotka alpejska

Uprawa i rozstawa

Uprawa goździka kropkowanego w większości przypadków następuje poprzez siew nasion. Najpierw na przełomie maja i czerwca siejemy nasionka do inspektu. Rozstawa następuje, gdy mają po trzy – cztery listki. Na stałe miejsca w ogrodzie pikujemy go pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Z tym, że zaznaczyć trzeba, że tego typu rozmnażanie – przez nasionka – zwane przez fachowców generatywnym nie daje nam pewności, że zasiana roślinka będzie miała wszystkie cechy rośliny matecznej. Profesjonalni ogrodnicy radzą więc osobom, które pragną odtworzyć takie same rośliny w innych miejscach ich rozmnażanie sposobem wegetatywnym. Polega to na podziale korzenia lub sadzonki.

Bardzo ważne jest przycinanie tuż po przekwitnięciu. W ten sposób pobudzamy roślinę oraz wpływamy na jej przyszłą jakość kwitnienia – ilość kwiatu i intensywność kolorów. Do tego przycinanie ma poprawić wygląd wizualny rośliny. Radzi się ciąć tak tego goździka, aby zostawić przynajmniej jedno kolanko na każdej łodydze. Odpowiednia uprawa i pielęgnacja (przycinanie) sprawia, że bylina może udekorować ogród nawet trzy razy w sezonie: na przełomie czerwca i lipca, w sierpniu, a później we wrześniu.

Nawozy mineralne nie są najlepszymi przyjaciółmi goździka. Sadząc najlepiej do ziemi dodać naturalnego nawozu, a zasilać ją kompostem.

Należy do roślin krótkowiecznych, a oznacza to, że przez pierwsze ok. pięć lat będzie efektownie dekorowała przydomową przestrzeń. Po tym czasie najlepiej ją wykopać i rozsadzić w nowe miejsca. Jeśli to nie przyniesie pożądanych efektów i sadzonki goździka będą słabe i nikle kwitnące radzi się wręcz je całkowicie wymienić na nowe – to tak zwane odmłodzanie, dość powszechnie stosowane przez ogrodników.

Czasem zdarza się, że goździk kropkowany jest w naszym ogrodzie zaledwie dwa lata, a zaczyna „łysieć” od wnętrza byliny. Jest to całkiem powszechne zjawisko i tutaj po prostu radzi się podzielnie rośliny na części i przekopanie jej szpadlem by ją rozsadzić. Standardowo jednak goździk kropkowany może cieszyć nasze oczy na jednym stanowisku średnio przez trzy do czterech lat. Sprawdź także nasze inspiracje na najpiękniejsze kwiaty wiosenne.

Jak pielęgnować goździk kropkowany?

Uprawa wymaga także pielęgnacji polegającej na odchwaszczaniu. Zazwyczaj problem ten związany jest z przerastaniem ich trawą. Aby temu zapobiec wystarczy regularnie sprawdzać czy goździk oby nie jest atakowany przez trawę czy inne chwasty, które odbierają mu wodę i składniki odżywcze.

Hodowcy na pewno też docenią jego mrozoodporność. W Polsce spokojnie zimuje w gruncie. By jednak ustrzec go przed silnym działaniem wysokich mrozów, niektórzy stosują okrywanie go liśćmi w porze jesieni.

Podobnie jak inne odmiany goździków, także goździk kropkowany rozmnaża się przez samosiew. Liczne, drobne nasiona zbierają się w czymś przypominającym torebeczki, a te pojawiają się po przekwitnięciu kwiatów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny