Goździk pierzasty (Dianthus plumarius) - wymagania uprawowe

Goździki pierzaste to dekoracyjne byliny, tworzące szerokie kępy. Niebieskawozielone wąskie liście osiągają długość około 5 cm. Wyrastające ponad liście łodygi są gładkie i obłe, z charakterystycznymi zgrubieniami w węzłach, tzw. kolankami. Pojedyncze lub podwójne kwiaty, o intensywnym i przyjemnym zapachu, kwitną od maja do czerwca, wabiąc liczne motyle. Pierzaste kwiaty wybarwione są na biało, różowo i czerwono. Goździki to rośliny mrozoodporne, które możemy uprawiać na obszarze całego kraju.

Najlepszym stanowiskiem uprawowym są otwarte i nasłonecznione rabaty. Goździk pierzasty preferuje zasadową i przepuszczalną glebę. Jest odporny na susze, więc może rozwijać się zarówno na stanowisku wilgotnym, jak i suchym. Rośliny nie znoszą stanowisk, które zimą podmakają, co grozi gniciem korzeni. Pielęgnacja byliny polega na systematycznym usuwaniu zwiędłych kwiatów. Po przekwitnięciu, wykonujemy cięcie łodygi, pamiętając o pozostawieniu przynajmniej jednego kolanka. Na wiosnę zasilamy goździki kompostem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie goździka brodatego?

Goździk pierzasty - rozmnażanie roślin


Rozmnażanie goździków przeprowadzamy wiosną. Goździki rozmnażamy z nasion – od maja do czerwca, przez podział kępy i przez sadzonki zielne. Korzenie i odrośla można dzielić późnym latem. Siewki goździków przerywamy lub rozsadzamy co 30 cm. Goździk pierzasty nadaje się do zadarniania powierzchni ogrodowych. Na 1 m2 sadzimy do 12 roślin.

Goździki znajdują zastosowanie w ogrodach naturalistycznych, do obsadzania murków, w ogrodach skalnych, a nawet na zielonych dachach. Zasuszone kwiaty mogą zostać użyte w potpourri. Zbieramy otwarte kwiaty i suszymy je na powietrzu. Możemy przygotować z nich ocet kwiatowy, po zaparzeniu olejem migdałowym lub octem winnym. Płatki goździków nadają się do kandyzowania. Goździki hodowane są również w pojemnikach oraz na kwiat cięty.

Goździk postrzępiony – efektowne odmiany

Dianthus plumarius w naturze znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową. W uprawie znajdują się efektowne odmiany, które możemy hodować w ogrodzie i w pojemnikach.

Goździk pierzasty Dianthus plumarius w czasie kwitnienia lub też goździk postrzępiony w ogrodzie i jego uprawa
Goździk pierzasty (Dianthus plumarius) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Gożdzik postrzępiony ‘Altrosa’ – ma różowy pełny kwiat. Goździk dorasta do około 15 cm wysokości, więc może stanowić piękną okrywę przestrzeni ogrodowych. Znajduje zastosowanie w ogrodach wrzosowiskowych i skalnych, nadaje się do obsadzania murków i skarp, a także do uprawy w pojemnikach. Podobnie jak inne goździki, preferuje słoneczne stanowiska. Sprawdź także ten artykuł o uprawie goździka kropkowanego.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Dianthus plumarius ‘Diamont’ – ozdobą odmiany jest pełny biały kwiat, o mocno postrzępionych płatkach. Uprawa nie sprawia żadnych problemów. Rośliny dobrze rosną na przepuszczalnych glebach i w miejscach nasłonecznionych. Uprawiane w ogrodzie mogą być atakowane przez gryzonie.

Goździk pierzasty ‘Diana’- od czerwca do lipcazachwyca pomarańczowymi i czerwonymi kwiatami. uprawa udaje się w podłożu umiarkowanie wilgotnym, na otwartym słonecznym stanowisku. Roślina dorasta do 30 cm wysokości.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Dianthus plumarius ‘Double Rose’ – byliny dorastają do 30 cm wysokości. Pełne pachnące kwiaty wybarwione są na różowo- czerwono. Roślina kwitnie od września do października. Preferuje stanowiska o wilgotnych glebach. Nadaje się do ogrodu, pięknie prezentuje się w uprawie pojemnikowej i jako kwiat cięty.

Goździk pierzasty tworzy ładne kompozycje z innymi goździkami. Dianthus barbatus – goździk brodaty – jest szczególnie efektowną dwuletnią byliną, dorastającą do 70 cm wysokości. Goździk brodaty kwitnie od czerwca do końca sierpnia, dekorując rabaty pełnymi lub pojedynczymi wielokolorowymi kwiatami, ujętymi w gęste kwiatostany – wierzchotki. Roślina wymaga stanowiska słonecznego, ale równie dobrze rośnie w lekkim zacienieniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pięknych kompozycjach kwiatowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny