Goździk siny w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Goździki wymagają gleby piaszczysto-gliniastej, przepuszczalnej oraz słonecznego stanowiska. Gorzej rosną w podłożu zbyt wilgotnym i nawożonym świeżym obornikiem. Bez problemów znoszą niskie zimowe temperatury. Efektowna bylina tworzy darń, o wysokości 15 cm – 30 cm. Goździk siny wyróżniają sinozielone wąskie liście i delikatne, 5-cm kwiaty, pojedyncze i pełne, wybarwione na biało, różowo lub czerwono. Zarówno liście, jak i pędy pokrywa woskowy nalot. Nazwa gatunku wiąże się z sinawą kolorystyką Dianthus gratianopolitanus.

Goździk siny kwitnie od maja do końca czerwca. Młode rośliny podlewamy, natomiast starsze goździki odporne są na susze - doskonale rozwijają się w pełnym nasłonecznieniu. Pielęgnacja roślin polega na zasilaniu nawozami, zawierającymi fosfor i potas. Stanowisko, na którym rosną rośliny, wymaga regularnego odchwaszczania, by nie zarosło trawą. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie goździka brodatego?

Dianthus gratianopolitanus rozmnażamy przez sianie nasion lub poprzez dzielenie karpy. Nasiona wysiewa się w maju, do zimnego inspektu. Po uzyskaniu przez siewki 3-4 listków, goździki pikujemy, w rozstawie 5 cm x 5 cm. Rozsady sadzimy do gruntu w sierpniu, zachowując odległość około 25 cm. na 1 m2 powinno przypadać około 12 roślin. goździki zakwitną w następnym roku po siewie. Podzielone karpy łatwo się przyjmują na nowym stanowisku.

Goździk siny dianthus gratianopolitanus bez kwiatów w ogrodzie oraz jego odmiany, uprawa i pielęgnacja
Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus) - odmiany, uprawa, pielęgnacja

Dianthus gratianopolitanus – najciekawsze odmiany


Goździk siny ‘Blauigel’ – dekoruje ogrodowe rabatki ciemnoróżowymi postrzępionymi kwiatami, z fioletowym środkiem. Roślina tworzy pokładającą się darń, dorastającą do 10 cm wysokości. Walorem odmiany jest długi czas kwitnienie – od czerwca do września oraz intensywny korzenny zapach. Warunki uprawowe ma typowe dla gożdzików – nasłonecznione stanowisko, o piaszczysto – gliniastej glebie, dobrze przepuszczalne. Sprawdź także ten artykuł o uprawie goździka kropkowanego.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Goździk siny ‘Rubin’ – gęste karpy, tworzące szaroniebieskią darń, dorastają do 30 cm wysokości. kwiaty odmiany ‘Rubin’ wybarwione są na intensywnie czerwony kolor. Płatki goździków są delikatnie postrzępione. Roślina preferuje przepuszczalne gleby i słoneczne stanowiska. Dobrze znosi susze.

Goździk siny ‘Amarant’ – należy do wyjątkowo atrakcyjnych roślin, ze względu na amarantowe wybarwienie kwiatów. Kwiaty goździki pojawiają się czerwcu i zdobią rabatki do końca sierpnia. ‘Amarant’ tworzy płożące się kępy, dorastające do 10 cm wysokości.

Goździk siny znajduje zastosowanie w ogrodzie, do obsadzania rabatek, do zadarniania przestrzeni ogrodowych, a także do ogrodów skalnych, na murki i do obsadzania skarp. Najpiękniej rośliny prezentują się sadzone w grupach. Goździki dobrze rosną w pojemnikach, zdobiąc tarasy i balkony pachnącymi barwnymi kwiatami. Kwiaty cięte przez długi czas dekorują mieszkanie. Stosowane są także jako barwny element bukietów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pięknych kompozycjach kwiatowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 78.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny