Pospolity grab kolumnowy do każdego ogrodu

Grab pospolity – kilka słów o gatunku

Grab pospolity to jedno z najbardziej pospolitych drzew w Europie. Pojawia się także w Azji i Ameryce Północnej. W naszym kraju pojawia się na terenie całego kraju, nie rośnie tylko w najwyższych partiach gór. Pojawia się w lasach liściastych i w ogrodach. Jest to naprawdę bardzo ciekawy, niezwykle atrakcyjny gatunek.

Zawdzięcza to pokrojowi – to wysokie drzewo o szerokiej i niezwykle gęstej koronie. Ma jajowaty pokrój i jest dość zwarta. Grab jest dość wysoki – ma około 20-30 m wysokości. Bardzo często obok siebie rośnie kilka pni, które mogą się razem skręcać. Korona drzewa także ładnie wygląda – ma popielaty kolor, jest gładka i ozdobiona białawymi smugami.

Ładnie wyglądają także liście. Mają eliptyczny kształt, ale wyraźnie ostre zakończenie. Brzegi są podwójnie piłkowane. Nerwy liściowe są bardzo dobrze widoczne, pokryte delikatnymi włoskami. Blaszka liściowa z wierzchu jest ciemnozielona, a jesienią staje się stopniowo coraz bardziej żółta. Wiele grabów utrzymuje liście aż do wiosny. Roślina ma niepozorne kwiaty i wytwarza orzeszki jednonasienne o klapowanej okrywie. Grab uprawia się także ze względu na drewno – jest bardzo twarde, dlatego nadaje się do zastosowania w stolarce. Robi się z niego schody i podłogi, a także pałeczki perkusyjne i elementy fortepianów.

Kolumnowy grab ozdobny ‘Fastigiata’ (Carpinus betulus ‘Fastigiata’)

W warunkach domowych, zwłaszcza w małych ogrodach także można uprawiać grab pospolity. Jednakże podstawowy gatunek jest za duży – drzewko potrzebuje dość dużo miejsca i rzuca wiele cienia, więc nie zawsze dobrze się sprawdza. Jednakże w takich warunkach można zasadzić grab kolumnowy. Jest to w zasadzie grab pospolity w odmianie ‘Fastigiata’ – to karłowate drzewko prowadzone w formie kolumnowej.

Grab ‘Fastigiata’ jest niezwykle ozdobny. Dorasta maksymalnie do 10 m wysokości i ma do 4 m szerokości. Odmiana wyróżnia się bardzo regularną koroną. Jest stożkowata, ma kształt świecy. Starsze okazy mogą się nieco rozluźniać i otwierają koronę. Roślina ma jaśniejsze liście, są bardzo delikatne i mają jajowaty kształt. Co więcej grab ‘Fastigiata jest bardzo tolerancyjny co do warunków świetlnych. Sprawdź także ten artykuł o uprawie grabu pospolitego w ogrodzie.

Grab kolumnowy – sadzenie i sadzonki

Sadzonki grabu – cena

Sadzonki grabu można zakupić w wielu różnych szkółkach. W przypadku zalesiania terenu wystarczą małe sadzonki, które kosztują kilkadziesiąt złotych. 90-centymetrowa sadzonka to koszt około 40 zł. Jednakże większe są znacznie droższe. Warto kupić od razu duży grab ozdobny do ogrodu, od razu będzie się odznaczał.

Cena zależy od wielkości, wysokości rośliny i obwodu pnia. Rośliny mające około 150 cm kosztują mniej więcej 170 zł. Jednakże większe, koło 2-3 metrowe to już cena w okolicach 600-700 zł. Dorosłe drzewo wysokości 5-6 m kosztuje już znacznie więcej. Roślina wraz z transportem i sadzeniem to koszt około 2500 zł. Jest to naprawdę sporo, ale jest to już rozwinięta roślina. Dorosłe rośliny dość dobrze się przyjmują, jednakże nie jest to tak pewne, jak w przypadku mniejszych roślin. Grab ozdobny sprzedawany jest najczęściej w balocie, dzięki czemu ich korzenie są mniej narażone na uszkodzenia. Warto wybierać właśnie takie sadzonki.

Grab ‘Fastigiata’ – sadzenie i wymagania

Grab ‘Fastigiata’ ma naprawdę niewielkie wymagania. Dobrze rozwija się na stanowiskach każdego typu, jest bowiem niezwykle tolerancyjny w stosunku do warunków świetlnych. I słońce, i cień – będzie się rozwijał w każdych warunkach.

Graby preferują jednak żyzne podłoże. Powinno mieć ono dostatecznie dużą wilgotność, jednakże nie przepada za nadmiarem wody. Tereny podmokłe i zastosika wodne są dla nich szczególnie problematyczne. Nie powinien mieć także suchego podłoża, ponieważ wtedy jego liście nie wyglądają najlepiej. Graby, także ta odmiana, są bardzo odporne na miejsce zanieczyszczenia, więc śmiało można zasadzać je w ogrodach. Na dodatek są całkowicie mrozoodporne. Gatunki najczęściej sadzi się na jesień.

Grab kolumnowy – pielęgnacja krok po kroku

Grab pospolity kolumnowy – pielęgnacja

Grab kolumnowy nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Młode drzewa nie potrzebują nawet nawożenia, czasami jednakże starszym okazom warto podać nieco nawozów wieloskładnikowych. Zabieg przeprowadza się raz do roku, dzięki czemu poprawia się jego zdrowotność i szybkość wzrostu. Warto także pamiętać o nawadnianiu podłoża, ponieważ powinno być ono dość wilgotne.

Roślina dość łatwo się rozmnaża. Można robić to za pomocą odrostów korzeniowych. Pojawia się ich co roku bardzo wiele, możesz je obciąć i wstawić do wody, by się ukorzeniły. Można także pozbierać nasiona grabu i w ten sposób stworzyć sadzonki. Należy tylko pamiętać, że potrzebują stratyfikacji – przemrażania przez 4-6 miesięcy.

Przycinanie grabu kolumnowego (Carpinus betulus ‘Fastigiata’)

Grab kolumnowy ma ładny pokrój i niezbyt szeroko rozwija swoją koronę, dlatego nie trzeba go zbyt często przycinać. W razie potrzeb można jednakże skrócić boczne pędy do 1/3 długości. Robi się to wiosną, chociaż w razie potrzeb można przycinać drzewko przez cały sezon. Należy także regularnie usuwać przemarznięte i suche pędy, a zwłaszcza te zaatakowane przez choroby grzybowe i szkodniki.

Graby ogólnie bardzo dobrze reagują na przycinanie. Można tworzyć z nich różne figury i dobrze nadają się do zasadzenia jako żywopłot. Przycinanie grabu można zatem robić bez obaw, pędy bardzo szybko odrosną i rozwiną się na boki. Kształtowanie grabu kolumnowego robi się 3 razy w sezonie – wczesną wiosną, później w czasie okresu wegetacyjnego, a następnie zanim nadejdzie jesień.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny