Nuphar luteum w Polsce roślina wodna o żółtych kwiatach

Grążel żółty - opis, występowanie i właściwości wodnej rośliny


Grążel żółty z rodziny grzybieniowatych jest wieloletnią byliną wodną, wykorzystywaną do dekoracji ogrodowego oczka wodnego. Pod wodą rozwijają się długie kłącza, układające się poziomo w mule, na dnie zbiornika wodnego. Grążel wodny o dużych skórzastych liściach pływających wykształca również sałatowate liście podwodne. Efektowne pachnące żółte pojedyncze kwiaty, o pięciu płatkach, pojawiają się na długich szypułkach, dorastających nawet do 2 m. Widoczne nad powierzchnią wody kwiaty o średnicy do 7 cm dekorują ogrody wodne od maja do września.

Występowanie grążela żółtego w Polsce w stanie naturalnym typowe jest na niżu. Grążel, podobnie jak moczarka kanadyjska i rogatek sztywny, zasiedla wolno płynące strumienie i rzeki, dobrze rozwija się w stojących stawach o mulistym dnie. Objęta jest częściową ochroną gatunkową. Ze względu na obecność niebezpiecznych alkaloidów, porażających korę mózgową, należy zachować szczególną ostrożność przy uprawie rośliny trującej w ogrodowych zbiornikach wodnych.

Medycyna ludowa wykorzystywała kłącza rośliny trującej do przygotowania odwarów, korzystnie oddziałujących na skórę, np. uszkodzoną w wyniku poparzenia. Współczesne ziołolecznictwo również wykorzystuje lecznicze właściwości byliny. Nalewka z grążela przynosi ulgę w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Napar, sporządzony z żółtych kwiatów, polecany jest na schorzenia dróg moczowych i choroby nerek. Grążel żółty jest wykorzystywany także w leczeniu nerwic, stanów lękowych i bezsenności. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roślinach do oczka wodnego?

Grążel wodny w Polsce - uprawa i pielęgnacja

Roślinę z rodziny grzybieniowatych uprawiamy w wodzie na głębokości od 40 cm do 2 m. Odpowiednimi zbiornikami, w których grążel żółty będzie wzrastać i dekorować ogród, są duże oczka wodne i stawy. Roślina o bardzo długich kłączach i okazałych liściach pływających, pokrywa około 5 m kwadratowych wody w ciągu dwóch lat, więc niewielkie zbiorniki wodne nie spełnią wymogów rozwojowych. Nie powinno się uprawiać byliny w bystrych strumykach i w sąsiedztwie kaskad wodnych. Grążel preferuje miejsca nasłonecznione, w których żółte kwiaty będą się intensywnie wybarwiać i mocno pachnieć.

Sadzenie grążeli odbywa się w ażurowych koszach, aby rośliny mogły bezproblemowo korzystać ze składników odżywczych, zawartych w wodzie. Muliste podłoże wysypujemy żwirem, by roślina wodna została zabezpieczona przed rybami, a podłoże nie było wymywane. Pielęgnacja bylin polega na regularnym usuwaniu przywiędłych kwiatów i liści. Zakupione sadzonki szybko przystosowują się do nowych warunków i możemy je sadzić w ciągu całego sezonu.

Rozmnażanie wodnej rośliny odbywa się w wyniku hydrochorii – wodosiewności. Dojrzewające owoce oddzielają się od szypułki i pękają. Nasiona unoszone są na wodzie, dzięki pęcherzykom powietrza, obecnym w otaczającym je śluzie. Młode roślinki, rozwijające się z nasion, zakwitną dopiero po około 3 – 4 latach rozwoju. Grążel żółty rozmnaża się także poprzez kłącza.

Opis innych popularnych gatunków roślin wodnych

Moczarka kanadyjska Elodea canadensis – preferuje stojące i wolno płynące wody. Chętnie uprawiana jest w akwariach, stanowiąc pokarm ryb. W oczkach wodnych pełni rolę czyściciela wody, uniemożliwiając rozwój glonom. Odgrywa ważną rolę w natlenianiu wody. Jest także schronieniem dla ryb. Uprawa podwodnej byliny udaje się w miejscach nasłonecznionych i lekko zacienionych. Rozmnażamy moczarkę poprzez podział pędów. Sprawdź także ten artykuł o lilii wodnej w oczku wodnym.

Lilie wodne Nymphaea – należą do najpopularniejszych roślin wodnych. Hodowanych jest wiele różnobarwnych gatunków i odmian, o kwiatach pojedynczych, półpodwójnych i podwójnych. Oprócz pieknych kwiatów, niezwykle ozdobne są soczyście zielone, błyszczące liście. lilie najlepiej rosną w ciepłej stojącej wodzie, o głębokości od 20 cm do 150 cm. Kwiaty lilii wodnych otwierają się od czerwca do września. Sadzonki roślin możemy sadzić bezpośrednio w dnie lub w specjalnych pojemnikach, z otworami w dnie i w bocznych ściankach. Rośliny nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Musimy jedynie uzupełniać wodę w oczku wodnym oraz usuwać zwiędnięte liście i kwiaty.

Onowodek Aponogeton distachyus – jest atrakcyjną wodną rośliną, o pachnących białych kwiatach, z czarnymi pylnikami. Urodą kwiatów można cieszyć się na wiosnę oraz jesienią. Do rozwoju onowodka wystarczy zbiornik wodny, o głębokości od 10 cm do 45 cm.

Grążel żółty czy też grążel wodny jako popularna roślina wodna, pielęgnacja w zbiornikach wodnych, sadzenie
Grążel żółty - wymagania, uprawa, pielęgnacja rośliny wodnej, porady praktyczne

Rdestnica pływająca Potamogeton natans – bylinawytwarza długie łodygi oraz wąskie liście podwodne i duże skórzaste liście pływające. Kwiatostany, ujęte w kłosy, unoszą się ponad taflą wody. Uprawa rośliny udaje się w miejscach nasłonecznionych, w wodzie o głębokości około 2 m.

Wywłócznik kłosowy Myriophyllum spicatum – jest rośliną podwodną, o całorocznie ciemnozielonych pierzastych liściach. Czerwone kwiatostany, ujęte w kłosy, unoszą się nad wodą. Sadzenie byliny podwodnej możliwe jest na głębokości około 1 m. Roślina wytrzymuje falowanie wody. Zaliczana jest do roślin dobrze natleniającym zbiorniki wodne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kaczeńcy?

Rzęsa wodna Lemna minor – jest ozdobną wodną byliną, należącą do efektywnych oczyszczaczy wody. Osiąga zaledwie około 6 mm wysokości. Roślina stanowi pożywienie dla ryb. Na zimę zostawiamy ją w oczku wodnym, w którym przezimuje na jego dnie. Dobrze rozwija się w wodach stojących oraz wolno płynących. Uprawa możliwa jest w miejscach słonecznych i lekko zacienionych. Problemem jest szybkie zarastanie zbiorników wodnych w naszych ogrodach. Systematyczne usuwanie zbytnio rozrośniętej byliny jest najlepszym sposobem na kontrolę jej rozwoju. W większych zbiornikach wodnych możemy hodować ryby, które zjadają bujnie rozrastającą się rzęsę.

Uprawa roślin wodnych – porady

Sadzenie roślin wodnych najlepiej przeprowadzić wówczas, gdy w zbiorniku nie ma jeszcze wody. Czynimy to późną wiosną oraz wczesnym latem. Wybierając rośliny do naszego oczka wodnego pamiętajmy, że powinny być sadzone na głębokości, odpowiedniej dla danego gatunku i odmiany. Przed umieszczeniem korzeni w podłożu, należy je przyciąć. W przypadku grążela żółtego przycinamy największe pływające liście, przez które roślina mogłaby zostać wyciągnięta z mulistego podłoża.

Na zimę pozostawiamy rośliny w wodzie. Aby nie zostały uszkodzone, pozostawiamy je w oczku wodnym poniżej głębokości zamarzania wody. Pozbierajmy z powierzchni zbiornika wszystkie opadłe z drzew liście. Gnijące pod lodem szczątki, niekorzystnie wpłyną na skład chemiczny wody, w której zimują rośliny i ryby.

Błędem jest usuwanie rosnących przy zbiornikach traw i pałek wodnych. Dzięki nim do wody pod lód przeniknie powietrze, co ułatwi przetrwanie trudnego okresu rybom i innym zwierzętom wodnym. Sprawdź także ten artykuł o budowie oczka wodnego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny