Rozpalanie grilla na balkonie - dlaczego palenie grilla w bloku, na tarasie i w miejscu publicznym jest niebezpieczne

Rozpalanie grilla na balkonie to dość kontrowersyjny temat. Przepisy nie wskazują dokładnie na zakaz grillowania w blokach, czy na tarasach. Jednak biorąc pod uwagę inne poważne problemy, jakie może nieść za sobą palenie grilla w takim miejscu, warto zastanowić się, czy za kilka grillowanych kiełbasek chcemy męczyć się z problemami, jakie może nieść za sobą rozpalony grill na balkonie.

Warto pamiętać, że grillowanie na balkonie jest dość niebezpieczne. Nie zapominajmy, że mamy do czynienia z ogniem, który w niekontrolowanych warunkach może się rozprzestrzeniać, co często staje się powodem podpaleń. Podpalane są zarówno fasady budynków, jak i np. firanki, które zajarzyły się od ognia, kiedy zawiał wiatr. Co więcej, inne elementy, w tym i dekoracyjne, które znajdują się na balkonie, bardzo często narażone są także na podpalenie.

Kiedy planujemy palić grilla w takim miejscu jak balkon czy taras, musimy bardzo dużą uwagę poświęcić temu, by ogień nie dostał się na sąsiadujące z nim przedmioty. Niestety wielokrotnie dzieje się tak, że rozpalony grill zostawimy i nie zwracamy uwagi na to, jak mocny jest ogień i iskry z grilla nie wylatują poza jego powierzchnię. W ten sposób stwarzamy bardzo niebezpieczne warunki, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu.

Grill na balkonie - czy można urządzić sobie grillowanie w bloku, na tarasie lub w miejscu publicznym

Przepisy nie mówią nam dokładnie o zakazie grillowania na balkonach i tarasach. Jednak nie zapominajmy o tym, że w aktach prawnych znajdziemy inne przepisy, które możemy podpiąć pod tę czynność. Dlatego przed rozpaleniem grilla, jeśli chcemy zrobić to w sposób prawny, powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi przepisami, które mogą nam w tym zabronić.

Jeśli decydujemy się na rozpalenie tradycyjnego grilla na węgiel, powinniśmy wiedzieć, że mamy tu do czynienia z otwartym ogniem, który wielokrotnie już pokazał nam, że nie jest taki łatwy do kontrolowania. Korzystając z tego typu urządzenia, powinniśmy także wiedzieć o tym, że naruszamy pewne przepisy.

Grill rozpalony na balkonie w bloku, a także grill na balkonie a przepisy
Grillowanie w bloku krok po kroku, czyli grill na balkonie na przepisy prawa

Takim przepisem, który informuje nas o tym, że nie powinniśmy korzystać z otwartego ognia na balkonie, jest przepis ochrony przeciwpożarowej budynków. Z tego przepisu możemy jasno dowiedzieć się, że rozpalanie grilla w miejscu, które jest narażone na podpalenie się materiałów palnych lub obiektów, które z nim sąsiadują, jest całkowicie zabronione. Dlatego też na balkonie i na tarasie powinniśmy liczyć się z zakazem grillowania. Nie jest to jedynie wymysł, ale powinniśmy wiedzieć, że wszelkie tego rodzaju środki ostrożności i przepisy, stworzone zostały dla bezpieczeństwa naszego i osób, które mieszkają w tym samym miejscu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przygotować się do sezonu grillowego.

Zupełnie innym elementem, który nie dotyczy już uregulowanych prawnie przepisów, jest to, jak na takiego rozpalonego grilla zareagują nasi sąsiedzi. Pamiętajmy o tym, że mieszkając w bloku, nie jesteśmy jego jedynymi użytkownikami i musimy liczyć się z tym, że inne osoby, które również w nim mieszkają, mają prawo do tego, żeby zgłosić to, że ktoś rozpala na balkonie grilla, a dym leci w jego okno itp. Tego typu zachowania również mogą skończyć się naganą, czy też grzywną.

Grill elektryczny - czy takie grillowanie jest dozwolone

Pamiętajmy jednak, że tradycyjny grill to nie jedyna opcja, jaką mamy. Na rynku dostępne są również nowoczesne grilli elektrycznych. Grill elektryczny jest ciekawą i dość skuteczną alternatywą, którą możemy wykorzystać przy grillowaniu nawet na balkonie, czy też na tarasie. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet używając grille elektryczne, musimy wiedzieć, jak z nich korzystać, by było to bezpieczne dla nas i dla środowiska.

Pamiętajmy o tym, że grille elektryczne również się nagrzewają. Ważne jest jednak to, by nie rozgrzewały się one bardziej niż do 100oC. Temperatura powyżej 100oC może stać się ogromnym zagrożeniem i powodem podpalenia materiałów, które wykazują się cechami łatwopalności.

Dlatego też tak istotne jest, by grill elektryczny, był ustawiony w bezpiecznym miejscu, gdzie podpaleniem nie będą zagrożone różnego rodzaju przedmioty. Co więcej, musimy pamiętać też o tym, że pozostawianie grilla elektrycznego bez dozoru, może grozić otrzymaniem nagany, grzywny, a nawet w niektórych przypadkach i aresztu. Właśnie z tego powodu, jeśli chcemy używać grilli elektrycznych, jest to dozwolone, natomiast musimy pamiętać o tym, by zachować wszelkie środki ostrożności związane z ich eksploatacją.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny