Grill ogrodowy - rodzaje, opinie, ceny, co polecają inni?

Sezon grillowy zaczyna się bardzo wcześnie, jeśli pogoda no to pozwala, pierwsi entuzjaści tej formy spędzania czasu wychodzą do ogrodu wczesną wiosną. W tym momencie często pojawia się pytanie, jaki grill ogrodowy wybrać? Sklepy nie ułatwiają sprawy, co chwila pojawiają się atrakcyjne promocje. Ten artykuł pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie, tak by było tanio i przede wszystkim smacznie.

Przenośny grill ogrodowy

Na początek należy przybliżyć trzy najpopularniejsze odmiany, w jakich występuje przenośny grill ogrodowy. Wersja mobilna jest bardzo wygodna, można ją ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie. Może to być wiata, gdy pogoda nie jest sprzyjająca, w dobrych warunkach nic nie stoi na przeszkodzie by umieścić duży grill ogrodowy trawniku. Nadszedł czas by przejść do opisów.

Niesłabnącą popularnością cieszy się przenośny grill ogrodowy na węgiel, przybiera różne kształty, najczęściej jednak jest okrągły. Liczne promocje sprawiają, że można go kupić bardzo tanio, zazwyczaj posiada palenisko wykonane z blachy pokrytej ognioodporną farbą oraz ruszt ze stali nierdzewnej. Alternatywą są bardzo wytrzymałe grille żeliwne. Odmiany, których cena jest nieco wyższa dostępne są z pokrywką, która dba o to by węgiel się nie palił mocnym płomieniem. Zdarza się też, że dość duży grill ogrodowy jest wyposażony w popielnik, który pozwala na czyszczenie w trakcie przygotowywania potraw. Dodatkowo wraz z pokrywką do dyspozycji właściciela jest termometr.

Kolejne miejsce na liście zajmuje zamykany grill gazowy, jest oczywiście przenośny, lecz jeśli ustawi się go w jednym miejscu sprawdzi się również, jako stacjonarny. Zaletą tego urządzenia jest to, że rozpala się bardzo szybko, za osiągnięcie odpowiedniej temperatury jest odpowiedzialny palnik gazowy. Nad nim znajduje się ruszt oraz górna część urządzenia z pokrywką. Najpoważniejsze wady to konieczność uzupełniania gazu w butli oraz fakt, że jak na sprzęt przenośny jest to dość duży grill ogrodowy. Warto też dodać, że ten grill jest bardzo łatwy do wyczyszczenia, nie potrzebny jest popielnik, który zazwyczaj wymaga solidnego mycia.

Jeśli chodzi o sprzęt przenośny to ostatnim jego przedstawicielem jest elektryczny grill ogrodowy. Nie jest zbyt duży ani ciężki, jego cena jest atrakcyjna, lecz w porównaniu z modelami węglowymi nie jest bardzo tanio.

Niezbyt duży grill ogrodowy zasilany prądem nie sprawia żadnych problemów podczas czyszczenia. Bogatsze są dostępne z pokrywką, półkami, czy też rozkładanym stolikiem ułatwiającym przygotowywanie potraw. Mimo tego, że jest przenośny musi być usytuowany blisko budynku, potrzebuje stałego podłączenia do prądu. To w zasadzie jego najpoważniejsza wada, choć w małym ogrodzie nie powinno być to problemem.

Podsumowując, grill ogrodowy przenośny występuje w trzech odmianach. Każda z nich ma swoje wady i zalety, na przykład okrągły, metalowy grill na węgiel zajmuje mało miejsca, lecz nie daje dużej powierzchni do pieczenia. Wiele egzemplarzy można nabyć tanio, ale nie reprezentują wysokiej, jakości. Są jednak też zalety, mobilny grill można ustawić w dowolnym miejscu, w razie potrzeby schować. Dają dość duża niezależność.

Murowany grill stacjonarny

W zależności od wybranego modelu grilla przenośnego, jego cena może być bardzo atrakcyjna. Jest też duże prawdopodobieństwo, że klient natrafi na promocje. Mimo tego nie każdy jest zainteresowany sprzętem mobilnym. Wtedy świetnym rozwiązaniem jest stacjonarny grill z kamienia, można wznieść go w wybranym przez siebie miejscu i wyposażyć w wiele przydatnych elementów. Do wybudowania można zatrudnić profesjonalną ekipę lub samodzielnie wykonać projekt i pozostałe prace. Wszystko trzeba dobrze zaplanować, zaczynając od wyboru materiału.

Duży grill ogrodowy bardzo często powstaje z klasycznej cegły, z tego budulca można łatwo stworzyć interesujący projekt. Dodatkowo cegła pasuje do wielu aranżacji, nie będzie się gryzła z elewacją budynku.

Równie często wybieranym surowcem na grill murowany jest klinkier, jego cena nie jest wygórowana i występuje w wielu kolorach. Kolejne zalety to niezwykle estetyczny wygląd oraz łatwość utrzymania go w czystości. Klinkier, podobnie jak cegła pasuje do każdej aranżacji ogrodu.

Nie zawsze trzeba korzystać z najbardziej oczywistych rozwiązań by wykonać murowany grill stacjonarny. Bardzo interesującą propozycją jest grill z kamienia, co ciekawe czasem nie trzeba nawet inwestować w główny materiał. Do budowy świetnie nadaję się kamień polny, wystarczy odnaleźć odpowiednie kamienie i sprowadzić na posesję. Co ważne grill z kamienia jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia i łatwo się go czyści. Dobrze planując pracę zadanie zostanie wykonane szybko i tanio.

Każdy murowany grill niezależnie od tego czy będzie okrągły czy kwadratowy musi składać się z kilku elementów. Absolutna podstawa to oczywiście palenisko oraz ruszt, zdecydowanie najlepszym materiałem do wykonania rusztu jest stal kuta a zaraz za nią nierdzewna. Obie odmiany odznaczają się doskonałą odpornością na wysokie temperatury. Na palenisko wcale nie trzeba szukać innego surowca, może powstać z tego samego, co ruszt. Istnieje też alternatywne rozwiązanie, stacjonarny grill z kamienia może posiadać palenisko wykonane ze zbrojonego betonu.

Załóżmy, że wszystkie materiały na duży grill ogrodowy zostały zebrane, pozostaje już ostatnia cześć przygotowań. Jest nią wykonanie projektu, by było tanio można to zrobić samodzielnie, wystarczy nawet odręczny szkic. Ważne by zawrzeć w nim wszystkie ważne cechy i funkcje, jakie murowany grill ma spełniać. Czy ma być okrągły czy w innym kształcie, czy chodzi o zamykany grill czy z pokrywą? Na wszystkie te pytania należy odpowiedzieć. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach by samodzielnie wykonać plan, może zwrócić się do biura projektowego, cena usługi nie będzie zbyt wygórowana.

Funkcjonalny murowany grill

Grill murowany może być bardzo funkcjonalny pod warunkiem, że spełni pewne wymagania. Pierwsze z nich to odpowiednia lokalizacja, nie może znajdować się zbyt daleko od domu ani w miejscu, w który dym będzie przeszkadza sąsiadom. Warto też zadbać by był dopasowany do potrzeb, do grillowania w niewielkim gronie nie jest potrzebny duży grill ogrodowy. Kompaktowa wersja równie dobrze spełni swoje zadanie.

Stacjonarny grill z kamienia poza rusztem i paleniskiem może zawierać więcej elementów. Warto zaopatrzyć się w popielnik pozwalający na czyszczenia nawet podczas przygotowywania posiłków. Liczne modele przenośne są sprzedawane z pokrywą, zamykany grill ogrodowy jest dobrą odpowiedzą na ten trend. Wtedy może też pełnić funkcję wędzarni, takie połączenia stają się bardzo popularne. Warto też zastanowić się, jaki kształt przybierze grill, możliwości jest wiele, może być na przykład okrągły, stylizowany na studnię. Wszystko zależy od indywidualnego gustu.

Pisząc od grillowaniu nie można zapominać o dodatkowym sprzęcie takim jak chociażby kosze na węgiel lub brykiet czy szczypce do przewracania potraw. Gdy zaczyna się sezon sklepy robią promocje na tego typu produkty, warto zrobić porządne zakupy.

Jaki grill wybrać?

Pozostaje odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj grilla wybrać. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, w takich sprawach decyduje indywidualne podejście. Jeśli ktoś tylko od czasu do czasu przygotowuje potrawy w ten sposób, wystarczy podstawowy grill metalowy. Jest zazwyczaj okrągły, cechują go niewielkie rozmiary, dzięki czemu można go łatwo schować. Może być z pokrywą lub też bez niej.

Osoby grillujące często mogą zdecydować się na zamykany grill gazowy, jest dość duży i mimo, że ciężko się go przenosi z miejsca na miejsce to daje dużą powierzchnię użytkową. Można go też z łatwością dopasować do każdej aranżacji ogrodu.

Ostatnia opcja, czyli grill stacjonarny murowany to propozycja dla ludzi ceniących solidne i ładnie wyglądające rozwiązania. Stanowi ciekawą budowlę ogrodową, która oprócz estetycznego wyglądu może być bardzo funkcjonalna.