Obecność kącika grillowego stała się standardem w polskich ogrodach i na działkach. Dzięki niemu można nie tylko spędzić uroczy czas z przyjaciółmi, ale też przygotować smaczne potrawy. Żeby jednak miejsce na grilla było funkcjonalne i wygodne, a dania smaczne, należy zadbać o kilka rzeczy.

Wyznacz dobre miejsce na grilla w ogrodzie

Kącik na grilla w ogrodzie to strefa relaksu, zatem najlepiej, aby był z dala od wzroku osób trzecich. Ponadto warto, aby był na tyle daleko od sąsiadów, aby ci nie odczuwali dyskomfortu, kiedy akurat przyjmujesz gości. Podczas grillowania wytwarza się dym, który może innym przeszkadzać, a prowadzone rozmowy niekoniecznie muszą być słyszane przez osoby postronne.

Dlatego też w pierwszej kolejności zadbaj o dobre stanowisko dla grilla. Najlepiej, aby znalazł się on daleko od ogrodzenia, a jednocześnie na tyle blisko domu i altanki, by móc swobodnie donosić produkty lub sztućce. Nie powinien też być zanadto oddalony od części wypoczynkowej z meblami ogrodowymi – dobrze być na tyle blisko gości, by móc się z nimi integrować, rozmawiać, serwować im potrawy i pilnować grilla.

Wyczyść dokładnie grilla przed sezonem

Utrzymanie grilla w czystości to nie tylko kwestia estetyki, ale też higieny i gwarancja smacznych potraw. Na ruszcie osadzają się resztki jedzenia oraz tłuszcz, które się przypalają i wydzielają szkodliwe substancje. Z czasem coraz trudniej będzie pozbyć się warstwy spalenizny, dlatego należy czyścić grilla po każdym użyciu, a obowiązkowo – przed rozpoczęciem sezonu.

Na szczęście czyszczenie grilla to prosty zabieg, w którym wystarczy sięgnąć po domowe sposoby jak soda i ocet. Przyda się także twarda szczotka z włosiem ze stali nierdzewnej, która pomoże dokładnie wyszorować ruszt. Do obudowy grilla najlepiej użyć gąbki i miękkiej ściereczki.

Pamiętaj, że trochę inaczej myje się grill gazowy, a inaczej – węglowy. W przypadku tego pierwszego sporym ułatwieniem jest to, że nie ma popiołu. Ponadto niektóre modele wyposażone są w funkcje wypalania. Szczególnej uwagi w grillach gazowych wymagają palniki, atomizery i otwory wentylacyjne – jeśli będą brudne i zatkane, może to wpłynąć na działanie urządzenia.

Przed pierwszym grillowaniem w sezonie upewnij się, że ruszt jest gotowy do użycia
Przed pierwszym grillowaniem w sezonie upewnij się, że ruszt jest gotowy do użycia

Tutaj dowiesz się więcej: Jak wyczyścić grilla? Przygotuj się na nowy sezon!

Ułatw sobie grillowanie – narzędzia i akcesoria

Podczas grillowania regularnie obraca się produkty, bo tylko dzięki temu równomiernie się opiekają z każdej strony. Zwykle narzędzia do grillowania sprowadzają się do szczypców z długą rączką, aby móc to robić bez ryzyka poparzenia się. Dostępne są również rozmaite widelce i łopatki. Dość ciekawym pomysłem są szampury, czyli szpady do szaszłyków, na których możesz przygotowywać kofty, czyli popularne danie kuchni bałkańskiej (i nie tylko) z klopsików.


Praktycznym rozwiązaniem są patyczki i szpikulce ze stali nierdzewnej. Możesz na nie nabić dosłownie wszystko i spokojnie obracać, bez konieczności sięgania po widelec czy szczypce. Co więcej, są modele teleskopowe, co oznacza, że długość możesz swobodnie dostosowywać do ilości nałożonych produktów, a dłuższe szpikulce możesz wykorzystać nawet na ognisko do nabicia kiełbasy.

Przydatne narzędzia i akcesoria do grillowania
Przydatne narzędzia i akcesoria do grillowania

Pomysły na menu na grilla w ogrodzie

Miejsce i sprzęt gotowe, zatem przyszedł czas na przygotowanie menu na grilla. Na przyjęciu w ogrodzie królują zwykle mięsne dania oraz pieczone warzywa. Znakomicie sprawdza się tłuste mięso jak karkówka, boczek, a także części kurczaka, takie jak skrzydełka i podudzia. Świetnie smakuje też filet drobiowy z grilla. W ich przypadku najlepiej zadbać o marynatę i przygotować je wcześniej, aby zdążyły nasiąknąć aromatem. Nie można też zapomnieć o królowej polskich grilli – kiełbasie.

Wśród grillowanych warzyw znajdują się papryka, cukinia, pieczarki i bakłażany. Pojawiają się też ziemniaki i bataty, a nawet kalafior. Wegetarianie często sięgają również po tofu (surowe lub wędzone). W sklepach dostępne są gotowe kotlety i steki sojowe oraz wege kiełbaski. Można także spokojnie sięgnąć po rozmaite sery typu pleśniowy, camembert, halloumi i oscypek.

Nie ma tu ograniczeń i wszystko możesz grillować. Na ruszcie mogą pojawić się ulubione ryby jak pstrąg, makrela, dorada czy sandacz, a nawet owoce jak brzoskwinie, jabłka i ananasy. Jest to idealna okazja do eksperymentowania.

Pamiętaj, że sam pomysł na dania z grilla to nie wszystko – potrawy należy dobrze przygotować. Jeśli chodzi o mięso, to powinno być soczyste, z chrupiącą skórką; a warzywa miękkie i o dymnym smaku. Z tego powodu rusztu należy pilnować, by nie doprowadzić ani do przepieczenia, ani do spalenia. Technik grillowania jest kilka, a jedną z popularniejszych jest krótkie i szybkie opieczenie mięsa na najniższej pozycji oraz późniejsze powolne dopiekanie na wyższym poziomie grilla. Każdy rodzaj mięsa wymaga jednak innej metody, ale samo grillowanie nie jest trudne i każdy z czasem nabierze doświadczenia.

Szaszłyki to sprawdzona pozycja w grillowym menu
Szaszłyki to sprawdzona pozycja w grillowym menu

Czy można robić grilla w ogrodzie?

Na koniec warto odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie, a mianowicie, czy można robić grilla w ogrodzie. Samo grillowanie w Polsce nie jest zabronione, ale trzeba zwracać uwagę na miejsce rozpalenia ognia, na przykład nie można tego robić w miejscach publicznych o historycznym znaczeniu.

W przypadku działek typu ROD sprawa jest prosta – grillować można, o ile zachowane są zasady bezpieczeństwa i stosuje się do tego małe i przenośne grille, by w razie niekorzystnego wiatru nie zadymiać działek sąsiadów. Natomiast właściciele przydomowych ogrodów mają więcej swobody – mogą grillować nawet na stałych, zbudowanych konstrukcjach, ale też nie powinni zakłócać porządku i spokoju mieszkańców sąsiednich posesji. Ta sama zasada dotyczy grillowania na balkonach w blokach oraz w ogródkach przynależnych do mieszkań – co do zasady można grillować, ale zalecamy sprawdzić lokalne przepisy i regulaminy spółdzielni.

ikona podziel się Przekaż dalej