Grill ogrodowy - jak zbudować murowany grill krok po kroku
Sezon grillowy powoli się rozpoczyna. To idealny moment na wykonanie kominka grillowego na własnej posesji. Okazuje się, że możemy samodzielnie wybudować grill z cegły lub grill kamienny. Prace będą wymagały dobrego przygotowania i odrobiny wprawy. Dlatego poniżej podpowiemy na co zwrócić szczególną uwagę podczas budowy. Na koniec wskażemy też krok po kroku, jak wymurować grill.
Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.
Jak zbudować grill ogrodowy - wybieramy materiał
Jak zrobić taki grill samodzielnie? Wybór materiału na grille ogrodowe to jeden z ważniejszych etapów naszych przygotowań. Murowany grill możemy wykonać z cegieł, klinkieru lub kamienia. Wybór zależy od naszych indywidualnych upodobań i oczekiwań. Pamiętajmy jedynie, że materiał powinien być odporny na działanie mrozów oraz wysokich temperatur. Dobrze byłoby, gdyby powierzchnia grilla była też odporna na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne.
Grill murowany z cegły vs. grill z klinkieru vs. grill kamienny
Murowany grill z cegły dobrze skomponuje się z większością przydomowych aranżacji. Możemy estetycznie wkomponować go w altanę ogrodową, dopasować do elewacji budynku lub skontrastować z meblami ogrodowymi. Nieco większą popularnością cieszy się grill z klinkieru. Budowa grilla ze ścianami z klinkieru posiada wiele zalet. Po pierwsze możemy wybierać spośród różnych barw, co daje dużo możliwości wizualnych. Jeśli interesuje cię temat grilla ogrodowego, informacje na jego temat zebraliśmy w tym miejscu.
Grill z klinkieru będzie łatwy do utrzymania w czystości. Nie wymaga impregnacji ani dodatkowego zabezpieczania przed działaniem wilgoci. Nie jest jednak tak odporny na uszkodzenia jak murowany grill z kamienia. Budowa grilla z kamienia nie musi oznaczać zbyt wysokich wydatków. Nie musimy inwestować w łupek, sjenit, czy granit. Na ściany możemy wykorzystać kamień polny. Wybór tego materiału będzie miał wiele zalet. Po pierwsze kamień polny jest tani, a czasem wręcz całkowicie darmowy. Po drugie, murowany grill z kamienia jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Świetnie sprawdzi się w większości przydomowych aranżacji, a dodatkowo nie wymaga konserwacji.
Murowany grill - elementy
Nasz murowany grill ogrodowy musi posiadać również ruszt i palenisko. Do budowy rusztu najlepiej nadaje się stal kuta lub stal nierdzewna. Te same materiały możemy też zastosować do wykonania paleniska. Jednak inną, dość interesującą opcją okazuje się wymurowanie paleniska z betonu zbrojonego.
Jak widać murowany grill ogrodowy może powstawać z kilku popularnych materiałów. Nasz wybór przełoży się na walory dekoracyjne konstrukcji. Jednak przy odpowiednim montażu zarówno grill z cegły, jak i grill z klinkieru bądź kamienia stają się trwałymi elementami architektury ogrodowej.
Jak wybrać projekt grilla ogrodowego?
Jak wspomnieliśmy na samym początku, budowa grilla powinna być starannie zaplanowana. Znacznym ułatwieniem prac będzie projekt grilla murowanego. Przy większych, bardziej skomplikowanych budowlach zaleca się zakup profesjonalnej dokumentacji. Dzięki temu będziemy w stanie zaplanować wszystkie szczegóły budowy i zaznajomimy się z dokładnym rozplanowaniem wszystkich elementów. Przeczytaj także artykuł z poradami: Budowa wędzarni ogrodowej krok po kroku - jak zbudować wędzarnię?
Prosty grill murowany z cegły czy grill z klinkieru nie wymaga zakupu pełnej dokumentacji. Podstawowy projekt grilla ogrodowego wykonamy samodzielnie. Z pomocą przyjdą nam fora tematyczne. W zasobach sieci bez trudu znajdziemy prosty projekt grilla murowanego. Pamiętajmy jedynie, że nie wszystkie pomysły będą warte naśladowania. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru przemyślmy własne oczekiwania i potrzeby użytkowe. Przestronny, murowany grill ogrodowy nie sprawdzi się w szczególnie małej aranżacji. Duży ruszt służy do jednoczesnego przygotowywania większej liczby potraw. Nie ma sensu wykonywać takiej konstrukcji jeśli planujemy grillowanie w gronie kilkuosobowej rodziny. Duży, murowany grill jest rozwiązaniem dedykowanym do przestronnego ogrodu, w którym planujemy przygotowywanie biesiad dla szerszego grona gości.
Dobra lokalizacja grilla murowanego na działce to klucz do sukcesu
Osoby zastanawiające się jak zbudować grilla powinny dokładnie przemyśleć kwestię jego lokalizacji. To ważny, często niedoceniany aspekt przygotowań. Grille z cegły, kamienia czy z klinkieru to stacjonarna, mała architektura ogrodowa. Nie mamy możliwości przenoszenia ich z miejsca na miejsce. Dlatego warto zaplanować optymalną lokalizację.
Murowany grill powinien znajdować się w bezpiecznej odległości od granic posesji. Dzięki temu upewnimy się, że dym wytwarzany podczas obróbki żywności nie będzie uciążliwy dla naszych sąsiadów. Większe oddalenie od granic działki zwiększy też poczucie prywatności biesiadników. Jeśli interesuje cię budowa grilla, porady na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Funkcjonalny grill z cegły, kamienia bądź z klinkieru powinien znajdować się w pobliżu miejsca wypoczynku. Dzięki temu zyskamy możliwość grillowania potraw i przebywania wspólnie z gośćmi. Duży murowany grill można wkomponować w altanę ogrodową lub wybudować w niewielkim oddaleniu. Wybierzmy zaciszną i przytulną lokalizację, która będzie osłonięta przed silnymi podmuchami wiatru. Zapewni to większy komfort grillowania oraz biesiadowania w aranżacji ogrodowej.
Jak zbudować grill murowany krok po kroku?
Poniżej przedstawimy najważniejsze kroki, dzięki którym dowiesz się jak wymurować grill. Na wstępie warto zgromadzić niezbędne materiały i wytyczyć dokładną lokalizację. W kolejnych krokach postępujemy w omówiony poniżej sposób.
Krok 1 – przygotowanie miejsca pod fundament na działce
Grill murowany z cegły, klinkieru czy kamienia powinien zostać posadowiony na stabilnej podstawie. Dlatego pierwszym etapem prac będzie przygotowanie podłoża. Miejsca naroży grilla warto oznaczyć. Posłużą nam do tego kijki, które wystarczy wbić lub wkopać w podłoże. Pomiędzy kijkami rozciągamy sznurek, który oznaczy dokładne położenie ścianek.
Na tak oznaczonym terenie trzeba wykopać wierzchnią warstwę gleby. Zdejmujemy ok. 30 cm podłoża, wyciągamy korzenie i kamienie. Przygotowany wykop wyrównujemy i zasypujemy 15-20 cm warstwą żwiru. Podłoże pod murowany grill musi być dodatkowo utwardzone. Żwir należy dokładnie zagęścić przed przejściem do następnego etapu.
Krok 2 – wylewanie fundamentów betonowych
Na odpowiednio wyrównanym i zagęszczonym podłożu wylewamy fundament. Do prac możemy zastosować beton klasy B 15. Fundament pod murowany grill powinien być odpowiednio wyrównany. Po zakończeniu betonowania musimy pamiętać o zachowaniu przerwy technologicznej. Do pełnego wyschnięcia fundamentów potrzeba przynajmniej 14 dni. Po tym czasie możemy już przystąpić do następnego kroku budowy.
Krok 3 – grill z cegły - murowanie ścian
To jeden z kroków, który wymaga większej precyzji. Grill z cegły budujemy zaczynając od naroży. Cegły układamy pod odpowiednim kątem, zapewniając zachowanie wymiarów całej konstrukcji. Po wymurowaniu każdej kolejnej warstwy musimy sprawdzić poziom. Ważną zasadą będzie też to, aby kolejne poziomy cegieł zostały wymurowane z przesunięciem. Zaleca się przesunięcie o połowę w stosunku do niższej położonego poziomu cegieł. Dzięki temu grill murowany z cegły będzie bardziej trwały i estetyczny.
Omawiając jak wymurować grill musimy podkreślić, że istotnym czynnikiem będzie wybór odpowiedniej zaprawy. Każdy murowany grill zostaje regularnie wystawiany na oddziaływanie mrozów oraz bardzo wysokich temperatur. Dlatego warto zainwestować w lepszej jakości zaprawę murarską. Zaprawa powinna być zarówno mrozoodporna, jak i ognioodporna. Dzięki temu grill z cegły zyska dużą żywotność.
Krok 4 – tworzymy palenisko grilla z cegły
Na odpowiedniej wysokości (odpowiadającej wysokości przyszłego paleniska) montujemy płaskowniki i zmieniamy kierunek układania cegieł. Układamy dwie warstwy cegieł, które posłużą za podstawę naszego paleniska. Przeczytaj także nasz artykuł: Jak się przygotować do sezonu grillowego?
Krok 5 – montujemy ruszt
Po wymurowaniu podstawy paleniska wznawiamy murowanie ścian. Na odpowiedniej wysokości montujemy prowadnice pod ruszt. Dzięki nim zyskamy możliwość bezproblemowego wyjmowania i wkładania wystudzonego rusztu. Będzie to spore ułatwienie, umożliwiające utrzymanie go w idealnej czystości.
Nasz grill murowany z cegły bądź z klinkieru może posiadać wyższe ścianki wraz z kominem dymowym. Sposób murowania tych elementów zależy od specyfiki projektowej.
Krok 6 – ostatnia przerwa technologiczna
Pamiętajmy, że murowany grill ogrodowy nie powinien być testowany zaraz po zakończeniu prac. Zaleca się zachowanie przerwy, która umożliwi powolne wysuszenie zaprawy. Zbyt szybkie uruchomienie paleniska i zwiększenie temperatury może doprowadzić do pękania łączeń.
Powyższe sześć kroków opisuje budowę najprostszego grilla murowanego. Budowa konstrukcji o bardziej skomplikowanych kształtach powinna być poprzedzona analizą dokumentacji projektowej.