Grill ogrodowy i wędzarnia - rodzaje, ceny, porady, pomysły

Grillowanie to ulubiony sposób spędzania letnich wieczorów w gronie znajomych. Chociażby z tego względu coraz więcej osób decyduje się na grill stacjonarny, zamiast niewielkich i okrągłych blaszaków, kupowanych w marketach. Taki grill ogrodowy bardzo dobrze się prezentuje, a na dodatek jest bardzo praktyczny. Zwłaszcza, jeśli zamotujesz także wędzarnię ogrodową.

Grill murowany czy przenośny

Postawienie grilla w ogrodzie ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest to duży grill, na pewno większy niż okrągły, blaszany na trójnogu, tak popularny w marketach. Dzięki temu będziesz mieć możliwość przygotowania dużej ilości mięsa na raz, co świetnie się sprawdza na wszystkich przyjęciach w ogrodzie.

Grill stacjonarny także o wiele lepiej się prezentuje niż przenośne. Nawet grille podwieszane nie mają tyle uroku, co murowany, obłożony kamieniem lub cegłami. Dobrze dobrany kamień lub równo ułożone, czerwone cegły to idealny sposób na urozmaicenie ogrodu w każdym stylu. Tego rodzaju budowle wspaniale prezentują się nawet w tych najbardziej nowoczesnych aranżacjach, a w rustykalnych i przypominających kwietną łąkę są po prostu dopełnieniem całości.

Przydomowe grille są także bardziej stabilne. Co ważne – nie musisz znajdować dla nich miejsca w garażu lub budynku gospodarczym. Stalowe grille przenośne niestety bardzo źle znoszą deszcz, więc po każdym użyciu należy je schować pod dach.

Murowany grill ogrodowy – cena i wykonanie

Grill ogrodowy – najlepsze miejsce

Budowa grilla powinna zacząć się od znalezienia idealnego miejsca. Przede wszystkim musi być na tyle oddalone od domu, by można było bezpiecznie rozpalić palenisko, po drugie jednak powinno być w takim miejscu, by osoby biesiadujące nie musiały przejmować się wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.

Grill murowany powinien znajdować się także blisko stołów, aby osoba doglądająca potraw mogła być uczestnikiem biesiady. W zasadzie grill może znajdować się także w otwartej altanie ogrodowej, pod warunkiem, że zaplanujesz komin, który będzie odprowadzał dym poza altanę. W tym wypadku nie musi to być duży grill, nawet mały i okrągły będzie bardzo dekoracyjny.

Budowa grilla – wykonanie i cena

Grill murowany najczęściej robi się z ozdobnego kamienia. Wybór jest bardzo szeroki, a cena materiałów zróżnicowana, nie warto jednak oszczędzać, tylko należy zdecydować się na lepszej jakości surowiec – będzie bardziej odporny na zarysowania i mniej podatny na przebarwienia pod wpływem temperatury i wilgoci i promieniowana UV.

Zarówno mały, jak i duży grill powinien stać na betonowym podłożu. W altanie może to być po prostu podłoga, na gruncie należy jednak zbudować go na blokach fundamentowych. Aby budowla była bardziej stabilna, pod bloczki podsypuje się grubszego żwiru zamiast piasku. Ważne, aby używać zaprawy dedykowanej do kamienia. Dzięki temu cała konstrukcja będzie się lepiej trzymała. Należy jednak pamiętać, że grill ogrodowy nie powinien być używany od razu po wybudowaniu. Wysoka temperatura ognia może doprowadzić do nadmiernego wysychania zaprawy murarskiej, co znów niesie ze sobą ryzyko rozsypania się budowli.

Niestety, grill ogrodowy murowany to dość duża inwestycja. Cena jest zależna od wielu czynników, przede wszystkim od wielkości, lecz także od rodzaju zamontowanego kamienia czy cegły. Z tego względu ceny grillów stacjonarnych mogą wahać się od 1 do 6-7 tysięcy złotych.

Wędzarnia ogrodowa

Wędzarnia ogrodowa czy przenośna wędzarnia

Wędzarnie stają się coraz modniejsze z sezonu na sezon. Dzieje się tak, ponieważ umożliwiają nam zrobienie własnych wędlin i mięs, które będą o wiele bardziej aromatyczne, smaczne, a przede wszystkim zdrowsze niż te, które kupujemy w sklepie. Na dodatek można zrobić je stosunkowo tanio. Wystarczy tylko mieć dobrą wędzarnię z pokrywką.

Gotowa wędzarnia ogrodowa jest dobrym rozwiązaniem, jej cena waha się od 300 zł do kilku tysięcy. Warto jednak przemyśleć sprawę i wybudować własną. Budowa wędzarni nie jest trudna, co więcej może się okazać, że uda się to zrobić tanio, a przynajmniej taniej iż kosztu zakupu. Gotowa wędzarnia ma tę wadę, że zajmuje dość dużo miejsca, a nie jest szczególnie atrakcyjna. Trzeba znaleźć dla niej odpowiednią przestrzeń w pomieszczeniach gospodarczych, na dodatek te tańsze egzemplarze nie wyróżniają się całością.

Budowa wędzarni – wykonanie i cena

Wędzarnia ogrodowa, podobnie zresztą jak grill stacjonarny, stanowią elementy małej architektury ogrodowej, które nie wymagają pozwolenia na budowę ani projektu. Oznacza to, że w zasadzie możesz od razu zabrać się do budowy. Wędzarnia ogrodowa jest murowana, najczęściej robi się ją z cegieł lub bloczków z betonu komórkowego. Obiekt musi być szczelnie zakryty, więc budujemy wędzarnię z pokrywką. Z tego względu należy pamiętać o przewodzie kominowym, który będzie odprowadzał dym.

W przypadku wędzarni ogrodowej zasada konstrukcyjna jest w zasadzie tylko jedna – miejsce na palenisko powinno być mniej więcej tak duże, jak część wędzarnicza. Warto także zamontować kilka wysokości, na których można wsunąć ruszty z zawieszonymi mięsami czy rybami. Dzięki temu będziesz mógł lepiej kontrolować temperaturę wędzenia i stopień odymienia potraw. Cena budowli jest bardzo zbliżona do kosztu budowy grilla, a największy wpływ na nią mają zakupione materiały.

Duży grill i wędzarnia ogrodowa, czyli 2 w 1

Przydomowe wędzarnie mogą pełnić także funkcję grilla. Zarówno przenośna wędzarnia ma taką możliwość, jak i murowana. Jedynie grille podwieszane nie będą miały opcji wędzenia. W tym wypadku konstrukcja jest najczęściej dość wysoka. Palenisko jest ułożone nisko, a nad nim znajduje się kilka wysokości i możliwości ustawienia rusztu.

Do grillowania mięsa wsuwa się kratkę tuż nad żarem, by opiec mięso, ryby czy kiełbaski. W przypadku wędzarni produkty wiesza się wyżej, by były tylko potraktowane dymem i temperaturą w okolicach 60 stopni Celsjusza. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się wyjątkowym smakiem własnoręcznie zrobionych kiełbas i mięs.