Groszek pachnący w ogrodzie i na balkonie

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) - opis

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) to pnąca roślina ozdobna, którą uprawiamy w ogrodzie przy podporach, pergolach, kratkach i ogrodzeniach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w donicach na balkonie, szczególnie że jego niewielkie rozmiary nie powodują zarastanie balkonu. Groszek pachnący świetnie sprawdza się również jako pachnące kwiaty cięte do wazonu.

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) jest rośliną jednoroczną z rodziny motylkowatych, pochodzącą z Sycylii. Jego charakterystyczną cechą są pachnące kwiaty w kształcie typowym dla roślin motylkowych. Kwitnie od czerwca do sierpnia, zaś kolory kwiatów są różne w zależności od odmiany. W sklepach ogrodniczych możemy dostać groszek w kolorze białym, różowym, niebieskim, fioletowym i wielu innych, a nawet kwiaty dwukolorowe. Warto wiedzieć, że nasiona ograniczają kwitnienie. Dlatego też aby pachnące kwiaty gęsto pokrywały roślinę, należy usuwać przekwitłe kwiatostany.

To wiotkie i delikatne pnącze dorasta do 1,5-2 metrów długości. Jego pędy wymagają podpór, do których przyczepi się za pomocą wąsów czepnych. Podpory podtrzymujące groszek nie muszą być jednak zbyt solidne, gdyż sama roślina jest wiotka i lekka. Mimo wąsów czepnych rośliny, groszek pachnący wymaga podwiązywania do podpór. Sprawdź także ten artykuł o kwiatach polecanych na taras.

Groszek szerokolistny (Lathyrus latifolius)

Podobną rośliną, często myloną z groszkiem pachnącym, jest groszek szerokolistny również należący do rodziny motylkowatych. Groszek szerokolistny nie pachnie, za to jest rośliną wieloletnią, dość łatwą w uprawie. Lubi stanowisko słoneczne i nie ma wielkich wymagań co do pielęgnacji. Od czerwca do września wydaje różowe lub białe kwiaty, które można a nawet należy zbierać do wazonu, aby roślina intensywnie kwitła. Jego pnącze dorasta do 2-3 metrów długości. Roślina ta łatwo się rozsiewa. Można zbierać nasiona ze strąków i wysiewać w ogrodzie.

Groszek szerokolistny jest wykorzystywany do obsadzania niewielkich płotków lub altanek. Świetnie nadaje się również do ozdoby barierek balkonowych.

Uprawa groszku pachnącego

Wymagania i pielęgnacja groszku pachnącego

Groszek lubi stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru, zaś ziemia pod uprawę groszku pnącego powinna być żyzna, próchnicza, zasobna w wapń, o odczynie pH 7,0–7,5. Uprawa groszku pachnącego nie należy do łatwych, gdyż jest to roślina wymagająca i żarłoczna.

Pielęgnacja groszku pachnącego polega głównie na odchwaszczaniu i podlewaniu w czasie suszy. Niezbędne jest również nawożenie groszku co 2-3 tygodnie nawozami o niskiej zawartości azotu. Dobre wyniki daje również nawożenie nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi dla roślin kwitnących (ze zwiększoną zawartością potasu) lub kompostem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bluszczu zimozielonego?

Stanowisko pod uprawę groszku pachnącego można przygotować już jesienią, nawożąc ziemię obornikiem. Warto pamiętać, aby nie stosować obornika w czasie wegetacji roślin, gdyż może on powodować choroby groszku.

Groszek pachnący w zbliżeniu oraz uprawa groszku pachnącego i pielęgnacja, sadzenie, zastosowanie i kolory
Groszek pachnący - wysiew, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Pielęgnacja groszku pachnącego wymaga również odpowiedniego nawadniania, gdyż roślina nie znosi suszy. Aby zapobiec wysychaniu gleby warto ściółkować ziemię wokół roślin.

Uprawa groszku pachnącego na balkonie

Jeśli spełnimy wymagania uprawowe groszku, z powodzeniem możemy uprawiać go w donicach na balkonie. Donice muszą być dość duże, zaś rozstaw roślin nie może być mniejszy niż 25 cm. Należy zadbać o podlewaniu groszku w czasie suszy, ściółkowaniu, regularnym nawożeniu oraz przywiązywaniu do podpór. Dobrze jest również co kilka dni zbierać kwiaty do wazonu, aby nie dopuścić do powstawania strąków.

Polecane cebulki i nasiona kwiatów. Sprawdź oferty poniżej!

Wysiew groszku pnącego

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) najlepiej rozmnaża się z nasion. Nasiona możemy zakupić w każdym sklepie ogrodniczym w cenie około 2-3 zł za opakowanie. Jeśli zależy nam na konkretnym kolorze kwiatów, lepiej zakupić nasiona w sklepie. Nasiona zebrane z własnych roślin mogą nie powtórzyć cech rośliny matczynej.

Nasiona wysiewamy bezpośrednio do gruntu do połowy kwietnia. Wysiew wykonujemy po 2 - 3 nasiona w jedno miejsce w rozstawie co 50-60 cm x 8-10 cm.

Innym sposobem rozmnażania groszku pnącego jest wcześniejszy wysiew do doniczek lub skrzynek, który pozwala na uzyskanie wcześniejszego kwitnienia groszku. Taki wysiew wykonujemy w lutym lub w marcu, zaś doniczki przechowujemy w szklarni lub inspektach. Następnie w kwietniu rośliny przesadzamy do gruntu wraz z bryłą ziemi, zaś gdy zaczną rosnąć należy rozciągnąć druty, po których będą się wspinać. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie glicynii chińskiej.

Choroby groszku pnącego

Groszek pachnący nie jest odporny na choroby i często pojawiają się na nim mszyce lub mączniak prawdziwy.

Odmiany groszku pachnącego

Odmiany groszku pachnącego różnią się kolorem kwiatów oraz siłą wzrostu. W sklepach ogrodniczych możemy zakupić nasiona wielu odmian, jak również mieszanki. Prócz groszku pnącego możemy wybrać odmiany karłowe rosnące w postaci krzaczków lub lub groszek niski o sztywnych łodygach.

Ciekawą odmianą jest groszek pachnący karłowy, który tworzy gęste krzaczki. Jego niskie, wzniesione pędy dorastają do wysokości około 15-30 cm. Groszek karłowy świetnie nadaje się do uprawy na rabatach, gdyż nie wymaga podpór. Ten niski groszek dobrze sprawdza się również na tarasach i balkonach. Szczególnie interesującą odmianą jest groszek karłowy pink kupid o dwubarwnych kwiatach, który znajduje zastosowanie do obsadzania skrzynek i doniczek na balkonie lub jako roślina okrywowa. Groszek pachnący niski wyhodowano do uprawy w szklarniach jako kwiat cięty.

Wbrew pozorom spełnienie wymagań uprawowych groszku pachnącego nie jest trudne, a roślina odpłaci się nam pięknym zapachem i ozdobnymi kwiatami w różnych kolorach. Sprawdź także ten artykuł o uprawie milina amerykańskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny