Groszek zielony (Pisum sativum) - opis

Groszek zielony to tak naprawdę groch zwyczajny (Pisum sativum), który nie zdążył całkowicie dojrzeć. Jest to warzywo zaliczające się do rodziny bobowatych. Można jest spotkać nie tylko na terenie niemalże całej Europy, ale przede wszystkim jest to roślina uprawiana w Azji, a nawet na terenach Afryki Północnej. W naszych warunkach możemy uprawiać wiele odmian groszku zielonego.

Warzywo jest cenione ze względu na liczne właściwości odżywcze, a także cenne witaminy. Wysokość, a także pokrój rośliny jest uzależniony od konkretnej odmiany. Do wyboru mamy jednak groch płożący, jak i również pnący. Ponadto warzywo to możemy również podzielić ze względu na bardzo wczesne, wczesne, średnio wczesne, późne, średnio późne, a także bardzo późne. Do najpopularniejszych odmian zaliczymy mi.in.:

  • Polar Nochowski
  • Izolda
  • Iłówiecki
  • Hetman

Groch jako warzywo - wymagania

Warto zdecydować się na uprawę groszku nie tylko ze względu na liczne właściwości odżywcze, a nawet lecznicze, ale również ze względu na niskie wymagania. Wysiew nasion należy zaplanować wiosną, kiedy już nie będziemy mieli do czynienia z silnymi mrozami. Chociaż w przypadku wielu odmian, roślina doskonale radzi sobie z zimnem. Warto jednak wybierać stanowiska słoneczne, a także osłonięte od wiatru.

Wysiewając groch zwyczajny, należy również mieć na uwadze sąsiedztwo innych warzyw, a także pozostałych roślin. Przez groszek zielony nie jest tolerowana między innymi czerwona cebula, biała cebula, czy też czosnek. Warzywo przyniesie plony niemalże na każdym typie gleby. Nie jest konieczne specjalne nawożenie podłoża. Groch zwyczajny można uprawiać nie tylko w gruncie, ale również w donicach. Zatem nie ma problemu z uprawą groszku zielonego na balkonie lub na tarasie.

Uprawa groszku zielonego (Pisum sativum)

Jak widzimy, groszek nie jest trudny w uprawie. Jednak powinniśmy koniecznie pamiętać również o odpowiedniej pielęgnacji rośliny. W przypadku groszku zielonego na pewno nie musimy się martwić o nawożenie podłoża, ponieważ warzywo doskonale poradzi sobie na średnio żyznej glebie, a nawet na piaszczystym podłożu.

Natomiast zdecydowanie bardziej powinniśmy się skupić na podlewaniu rośliny w czasie suszy, a także na ochronie groszku przed silnymi mrozami. Pamiętając jednak przy tym, aby podłoże nie było mokre, ponieważ przyczyni się to zdecydowanie do osłabienia rośliny, która będzie bardziej podatna na choroby. W przypadku wystąpienia ujemnej temperatury na wczesnym etapie wzrostu należy przykryć roślinę agrowłókniną.

Groch - właściwości odżywcze

Spożywanie grochu jest niezwykle zalecane ze względu na liczne witaminy, a także pozostałe składniki pokarmowe, które mają wpływ na nasze zdrowie. Jak wiadomo, w naszej diecie powinny znaleźć się witaminy z grupy B, które sprzyjają zdrowemu odżywianiu, a także, jeżeli zdecydujemy się na odchudzanie. Dzięki tym witaminom poziom cholesterolu we krwi ulega obniżeniu. Tę grupę witamin ma nie tylko groch zwyczajny, ale również czerwona cebula. Groszek uznawany jest również za zdrowy, ze względu na obecność cennej witaminy K. Jest ona odpowiedzialna za lepsze wchłanianie wapnia. Ponadto na groszek w diecie powinny zdecydować się osoby mające problemy z krzepliwości krwi.

Ponadto groszek zawiera witaminy takie jak A, C oraz E. W ten sposób świeży groszek jest zalecany osobom, które chcą jak najdłużej zachować doskonałą jędrność skóry, a także młody wygląd. Ponadto witamina C jest zalecana w okresie przeziębieniowym, ponieważ korzystnie wpływa na budowanie odporności. Warto dodać, że źródłem witaminy C jest również czerwona cebula. Jeżeli zadbamy o groszek w diecie, to przyczynimy się do uniknięcia anemii. Groszek zawiera nie tylko liczne witaminy, ale również pozostałe składniki odżywcze, do których zalicza się obecność żelaza niehematytowego.

Strączki groszku zielonego zerwane z krzaka, otwarte strączki groszku zielonego, jakie właściwości odżywcze posiada groszek zielony
Jak sadzić groszek zielony i czy groszek zielony wysiewać z nasion czy z sadzonek, jak długo rośnie groszek zielony

Surowy groszek obecny w diecie wspomaga odchudzanie ze względu na bardzo dużą ilość błonnika. Ponadto groch nie jest zbyt bogaty w kalorie, ponieważ w 100 gramach ziaren znajduje się około 80 kalorii. Na groszek w diecie powinny zdecydować się również kobiety planujące ciążę, ponieważ świeży groszek jest niesamowicie bogaty w kwas foliowy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wartości odżywczych groszku zielonego.

Właściwości lecznicze groszku zielonego

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że groszek ma również zastosowanie lecznicze. Oznacza to, że zaleca się jego spożywanie w przypadku różnych dolegliwości. Oczywiście sama dieta nie zastąpi prawidłowego leczenia, jednak jest to zdrowy element, który powinien znaleźć się w diecie osób cierpiących na różne przypadłości.

Zaleca się spożywanie groszku między innymi w przypadku takich chorób i przypadłości jak:

  • Osteoporoza - już wiadomo, że świeży groszek jest bardzo zdrowy, ponieważ zawiera bardzo duże ilości witaminy K, która jak już wiadomo, jest odpowiedzialna za lepsze przyswajanie wapnia
  • Nowotwory - surowy groszek ma nie tylko ograniczone kalorie, ale jednocześnie zaleca się, aby regularnie spożywać warzywo w profilaktyce przeciwnowotworowej. Groch zwyczajny jest bogaty nie tylko w przeciwutleniacze, ale również polifenole, czyli związki, które doskonale chronią nas przed nowotworem żołądka.
  • Infekcje układu oddechowego - przeziębienia, a także inne wirusowe infekcje atakujące układ oddechowy będą zdecydowanie szybciej wyleczone, jeżeli będziemy spożywać świeży groszek. Rzeczywiście surowy groszek posiada właściwości lecznicze w zwalczaniu przeziębień ze względu na dużą ilość witaminy C, której jest nawet do ok. 20 mg w 100 gramach groszku.
  • Spadki nastroju oraz stany depresyjne - udowodniono, że bardzo często za duże spadki w nastroju, a nawet za zachorowania na depresję odpowiadać może niedobór kwasu foliowego. Dlatego zaleca się, aby spożywać zdrowy groszek na surowo, który stanowi bogate źródło tego składnika

Groszek zielony w kuchni

Widząc powyższe zastosowania groszku, który rzeczywiście jest bardzo zdrowy, warto dowiedzieć się, czy należy go spożywać wyłącznie na surowo, czy dopuszczalne są również inne formy. Nie ma najmniejszego problemu, aby również surowy groszek podduszać, gotować, czy nawet smażyć. Do wyboru mamy również groszek konserwowy, który doskonale sprawdza się do różnego rodzaju sałatek. Doskonałym dodatkiem do niego może być czerwona cebula, która również ma ograniczone kalorie.

Oczywiście należy koniecznie pamiętać, o tym, iż groszek konserwowy nie jest już taki zdrowy, jak groszek świeży. Ponieważ jest on przechowywany w aluminiowej puszce, co niekorzystnie wpływa na jego właściwości zdrowotne. Dlatego, jeżeli mamy do wyboru groszek surowy lub konserwowy, to jak najbardziej, jedzenie groszku na surowo jest dla nas lepsze. Chociaż czasami możemy sięgnąć po groszek konserwowy, ponieważ jego smak jest inny od groszku na surowo.

Decydując się na odchudzanie, zaczynamy liczyć skrupulatnie kalorie, to zwracajmy szczególną uwagę na to, co jemy. Na pewno przy diecie na odchudzanie zdecydowanie lepszym wyborem będzie groszek na surowo niż konserwowy, ze względu na mniej liczne kalorie. Ale również odchudzanie powinno być wspomagane spożywaniem na surowo innych warzyw, chociażby takich jak czerwona cebula.

ikona podziel się Przekaż dalej