Kwiat doniczkowy - grubosz jajowaty


Grubosz jajowaty ma swoje korzenie w suchej i gorącej Afryce Południowej, gdzie dorasta do 4-5 metrów wysokości. Dla porównania w uprawie domowej urośnie co najwyżej 1 metr. Rośnie wolno, bo kilka centymetrów na rok. Grubosz swoja nazwę zawdzięcza „grubym”, błyszczącym liściom o jajowatym kształcie. Są charakterystycznie mięsiste, ponieważ magazynują wodę. Mają zielony kolor. Liście crassula ovata mają zwykle delikatną warstwę meszku, który ma za zadanie ograniczać parowanie wody z rośliny.

Kwiaty pojawiają się tylko u starszych okazów, na końcówkach pędów. Do tego muszą mieć naprawdę słoneczne stanowisko. O co dość trudno w polskich mieszkaniach. Osadzenie liści na grubym pniu powoduje, że z powodzeniem można go uformować jako mini drzewko bonsai. O tym jak to zrobić można przeczytać w dalszej części.

Grubosze jajowate często bywają mylone z gruboszem drzewiastym. Ich forma jest bardzo podobna, lecz różnią się liśćmi. Grubosz drzewiasty ma liście bardziej okrągłe, w odcieniu srebrzysto - zielonym lub niebieskim, bez połysku, który jest charakterystyczny dla jajowatego.

Wymagania grubosza jajowatego

Wszystkie grubosze wymagają dużej ilości promieni słonecznych, dlatego preferuje słoneczne stanowiska np. parapet na południowym oknie. W ciągu dnia drzewko szczęścia optymalnie potrzebuje cztery godzin bezpośredniego słońca. Jednak trzeba wiedzieć, że przy sporych upałach można mu zaszkodzić. Liście przy krawędziach, będą zmieniać kolor na czerwony, a następnie blednąć lub nawet marszczyć się. Na takim stanowisku należy roślinę odsunąć od okna oraz nawadniać częściej.

Latem grubosze lepiej odnajdą się na balkonie czy tarasie pod lekkim zadaszeniem.

Grubosz owalny dobrze zniesie suche powietrze, dlatego nie zaszkodzi mu włączony kaloryfer w okresie grzewczym. Zimą odpowiada mu temperatura 20 st. C w ciągu dnia, ale stanowisko nadal powinno być słoneczne w miarę możliwości. Nocą zniesie temperatury do 10 st. C - jak każdy sukulent. W takich warunkach nocą rośnie w swoim środowisku naturalnym. Tę roślinę doniczkową trzeba starać się chronić zimą przed mroźnym powietrzem w czasie wietrzenia pomieszczenia.

Grubosz owalny- pielęgnacja

Codzienna pielęgnacja

Ten kwiat doniczkowy lubi być podlewany obficie, jednak w sporych odstępach czasu. Po podlaniu czekamy, aż podłoże zupełnie wyschnie. Wówczas można podlać go znowu. Ze względu na zdolność gromadzenia wody w liściach jest w stanie wytrzymać nawet miesiąc bez wody. Najczęstszym błędem w uprawie gruboszy jest właśnie nadmierne podlewanie.

Nie lubi nadmiernej wilgoci preferuje dość przepuszczalną glebę z dodatkiem gruboziarnistego piasku, bez dodatków torfu. Na dnie doniczki obowiązkowo porcja drenażu (około 2 cm). Prawidłowa pielęgnacja grubosza powinna zawierać dwukrotne nawożenie w ciągu roku. W tym celu można wykorzystać np. obornik granulowany. Najlepiej wiosną i wczesnym latem. Roślinę przesadzamy tylko kiedy korzenie już nie mieszczą się w doniczce. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie sukulentów w szkle?

Możliwe choroby - porady

Najczęstsza choroba z jaką ma do czynienia grubosz owalny to tak zwany mączniak prawdziwy atakujący korzenie. Po czym poznamy, że choruje? Po nalocie na liściach, pędach i gubieniem liści. Mączniak pojawia się w korzeniach na skutek przelewania rośliny. Pokonanie mączniaka jest możliwe przez opryskanie grubosza środkiem chemicznym.

Inną chorobą są miseczniki. Wtedy na pędach pojawiają się brązowe wypukłości tzw. tarczki, zaś na liściach pojawia się lepka wydzielina. Owa tarczka to owad, który żeruje na roślinie. Wydzielina staje się pożywką dla grzybów. Miseczniki usuwamy zdrapując je i przemywając liście wodą.

Rozmnażanie crassula ovata

A jak rozmnażać sadzonki grubosza jajowatego?Ten sukulent rozmnaża się najłatwiej przez sadzonki.

Najlepiej robić to wiosną. Około 5 cm pędu odciąć i odłożyć, żeby miejsce cięcia przeschło. Zapobiega to zginaniu się pędu przy umieszczaniu go w ziemi. Następnie trzeba włożyć pęd do wody lub wilgotnego piasku.

Liście grubosza jajowatego, a także grubosz jajowaty w uprawie w doniczce na parapecie, a także wymagania, pielęgnacja, porady
Grubosz jajowaty krok po kroku, charakterystyka, wymagania, opis, sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Kiedy zawiążą się korzenie można posadzić je do doniczki. Sadzonki drzewka szczęścia najłatwiej ukorzeniają się w temperaturze 24-25°C. Oczywiście można tego rozmnażać ten kwiat doniczkowy z nasion. Do tego trzeba jednak więcej czasu oraz cierpliwości.

Jak nadać kształt gruboszowi owalnemu?

Jeśli grubosze o formach drzewkowatych nadmiernie się wyciągną do góry można je przyciąć. Wówczas pojawią się świeże rozgałęzienia na boki, które przywrócą formę i zagęszczą drzewko szczęścia. Z odciętych wierzchołków robimy sadzonki, z których można zasadzić kolejne rośliny w nowych doniczkach lub w tej samej, jeśli jest na tyle duża.

Jak przyciąć drzewko szczęścia, aby nadać mu kształt bonsai? Wystarczy odpowiednio podciąć gałązki. Powinniśmy zrobić to odcinając te dolne pozostawiając nagi „pień”. Środkowe gałęzie wyginamy odpowiednio, aby roślina miała formę drzewka. Młode gałązki są o wiele bardziej elastyczne niż te starsze, przez co łatwiej możemy je wyginać i mocować drutem czy też sznurkiem do dna donicy. Takie formowanie pozwala otrzymać kształt pędów dla stworzenia wzorcowego mini-drzewka. Robiąc to pamiętajmy, aby nie owijać użytego drutu bezpośrednio na roślinie, gdyż może on uszkodzić pędy. Miejsce nagięcia pędu najlepiej będzie ochronić materiałem. Jest to może mało dekoracyjne, ale po uzyskaniu pożądanego kształtu pędów odwdzięczy nam się dekoracyjnością.

Odmiany crassula ovata - rośliny doniczkowe

Coraz częściej sięgamy po odmian mniej znane niż klasyk. Do najciekawszych można zaliczyć m.in.

Crassula ovata Sunset – kolorowa odmiana drzewka szczęścia, charakteryzuje się pięknym ubarwieniem, przechodzącym nieregularnie od jasnej zieleni, przez żółty, aż po czerwień. Jej stanowisko musi być maksymalnie nasłonecznione, ponieważ w przy małej ilości słońca utraci wybarwienie.

Crassula ovata Hobbit- nazywana inaczej „uszami shreka”, która charakteryzuje się wydłużonymi i skręconymi rurkowato liśćmi. To bardzo dekoracyjna odmiana grubosza. Przy słonecznych warunkach liście zmienią kolor na żółto - czerwone. Dzięki silnie rozgałęzionej koronie (krzewiasty pokrój) świetnie nadaje się do formowania z niego bonsai.

Crassula ovata red horn tree - mabarwne liście zwijające się w charakterystyczne ruloniki. Są zielone i błyszczące, ale przy intensywnym nasłonecznieniu przechodzą w czerwień i żółty. Liście te są bardzo gęsto osadzone na grubych gałęziach. Jest kompaktową wersją drzewka szczęścia, bo dorasta do 40 cm.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny