Grusza Faworytka – opis odmiany

Odmiana gruszy Faworytki cieszy się ogromnym powodzeniem od 150 lat. Dzieje się tak, ponieważ ma bardzo smaczne, duże owoce. Tworzy szeroką, rozłożystą koronę o charakterystycznie powyginanych pędach. Nie jest zbyt wysoka, dlatego dobrze sprawdza się w małych ogrodach. Bardzo obficie kwitnie i równie obficie owocuje, jednakże nie ma tendencji do wchodzenia w plonowanie naprzemienne.

Owoce mają wyjątkowy smak, są słodkie. Wyróżniają się regularnym, szeroko jajowatym kształtem. Mają gładką, miłą w dotyku skórkę o zielonożółtym kolorze. Bardzo często mają lekki, nieco rozmyty rumieniec. Kremowy miąższ jest bardzo soczysty, ma grudkową konsystencję. Jest to idealna odmiana do zjedzenia, można także przeznaczyć ją na przetwory.

Grusza Klapsa jest mało podatna na choroby i szkodniki. Dobrze znosi niską temperaturę. To odmiana letnia o wczesnym owocowaniu i wczesnym i obfitym kwitnieniu. Jest cenionym zapylaczem dla innych odmian gruszy, sama bywa zapylana przez większość z nich. Grusza Faworytka niestety nie zrasta się z pigwą, nie nadaje się także na podkładki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o drzewkach owocowych.

Odmiana gruszy Faworytki


Faworytka jest tak popularna, że doczekała się stworzenia mutantów i sportów. Istnieje kilka rodzajów tej odmiany. Większość z nich wyróżnia się smakiem, słodyczą i soczystością, są także podobnie mało wrażliwe na chłód i choroby.

Bardzo dużym powodzeniem cieszy się grusza Red, czyli Faworytka o czerwonej skórce owoców. Są bardzo słodkie i mają ogromną wartość handlową. Grusza Red Faworytka w zasadzie powinna się nazywać Starkrimson, jednak nazwa jest stosowana głównie przez biologów, nie przyjęła się w nazewnictwie handlowym. Ta odmiana gruszy Faworytki wytwarza niższe drzewka, dlatego idealnie wpisuje się do małych ogrodów.

Gruszki Faworytki mają ciekawy smak. Odmiana jest bardzo odporna na choroby, więc jej uprawa ekologiczna w ogrodzie nie sprawia problemów
Grusza Faworytka - odmiany, sadzenie, uprawa, choroby

Pielęgnacja Faworytki w ogrodzie

Faworytka jest niestety dość mocno wymagająca. Odpowiednio prowadzona odwdzięcza się wyjątkowo obfitym owocowaniem, jednak należy jej poświęcić nieco uwagi. Bardzo ważnym zabiegiem jest nawożenie, ponieważ ta odmiana potrzebuje bardzo wiele składników odżywczych i ma tendencję do wyjaławiania gleby. Dlatego też należy ją regularnie (2-3 razy w sezonie) wzmocnić preparatem wieloskładnikowym przeznaczonym do roślin sadowniczych.

Pielęgnacja Faworytki w ogrodzie polega także na przerzedzaniu zawiązków owoców. Na jednym krótkopędzie powinny zostać dwa zawiązki. Odległość między nimi powinna wynosić 15 cm. Tylko wtedy owoce będą większe, smaczniejsze i o wiele bardziej słodsze.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Grusza Fawortyka – sadzonki i sadzenie

Faworytka ma także dość duże wymagania co do rodzaju gleby. Ta odmiana letnia potrzebuje żyznego i bardzo zasobnego w składniki odżywcze podłoża. Sadzi się ją na mocno nasłonecznionych miejscach, lubi bowiem ciepło. Warto znaleźć dla niej także miejsce dobrze osłonięte przed wiatrem i zimnem.

Grusza Fawortyka nie jest chroniona prawnie, jej sadzonki możesz kupić niemal w każdej szkółce ogrodniczej, a także w wielu marketach. Jednak wybierając sadzonki należy zwrócić uwagę na ich jakość. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się drzewka balotowane, ponieważ ich korzenie są lepiej nawilżone. Sadzonki z nagim korzeniem mogą być natomiast wysuszone i uszkodzone, lepiej więc z nich zrezygnować.

Sadzenie przeprowadza się jesienią. Należy bardzo ostrożnie umieścić całą bryłę korzeniową we wgłębieniu w podłożu i lekko zasypać ją niezbyt dużą warstwą gleby. Należy także dobrze nawodnić roślinę po posadzeniu. Gruszka szybko się przyjmuje, jednak ta odmiana wchodzi w owocowanie dopiero mniej więcej po 7 latach. Warto jednak poczekać – owoce mają naprawdę wybitny smak.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny