Grusza konferencja

Gruszki konferencja – charakterystyka

Jak już wcześniej wspomniano uprawa gruszy konferencji (Pyrus communis), po raz pierwszy miała miejsce na Wyspach Brytyjskich. Odmiana pochodzi z 1884 roku po wyhodowaniu jej z gruszy Leon Leclerc de Laval. Średnia wysokość drzewa owocowego osiąga od 3 do 4 metrów. Okres kwitnienia gruszy przypada na kwiecień/maj. Drzewo obsypuje się białymi kwiatami. Natomiast pierwszy okres owocowania w przypadku młodych drzewek przypada po ok 3 latach po posadzeniu.

Konferencje, to odmiany gruszek, które są obcopylne. W związku z tym, jeżeli zależy nam na pokaźnym zbiorze, warto zadbać o sąsiedztwo takich odmian jak Komisówka czy też Bonkreta Williamsa. Owoce są dość duże, osiągają długość nawet do 10 cm. Wyróżniają się zielonkawą skórką z brązowymi plamami zachodzącymi od samego dołu. Jednocześnie są one wyjątkowo popularne, przez ich słodki, a także bardzo soczysty miąższ. Owoce idealnie sprawdzają się do różnego rodzaju przetworów, w tym soków, kompotów, a także dżemów.

Odmiany gruszek


Grusza konferencja nie jest jedyną odmianą, która uprawiana jest na terenie Polski. Oczywiście należy uznać ją za najpopularniejszą, zaraz obok Lukasówki, a także faworytki. Jeżeli jednak chodzi o inne odmiany gruszek, to do nich zaliczają się:

  • Grusza Isolda – odmiana pochodząca z Czech, zaliczająca się do wczesnych odmian
  • Radana – odmiana czeska, wcześnie wydająca owoce o słodko-kwaśnym posmaku
  • Bonkreta Williamsa – odmiana wczesnojesienna, która jest wyjątkowo odporna na choroby
  • Concorde – odmiana wywodząca się z Wielkiej Brytanii, która wyróżnia się soczystym i słodkim miąższem, zaliczająca się do wcześnie dojrzewających

Oczywiście nie są to jedyne odmiany gruszek. Oprócz tych, które już od lat goszczą w polskich sadach, możemy rozkoszować się smakiem także tych owoców, które zostały do nas sprowadzone w ramach importu. Możemy spodziewać się również zupełnie nowych odmian, które powstają poprzez skrzyżowanie już istniejących. Sprawdź także ten artykuł o uprawie gruszy Faworytki.

Owoce gruszy konferencja - charakterystyka, warunki uprawy, wymagania, pielęgnacja, choroby oraz właściwości i zastosowanie - porady
Grusza konferencja – sadzenie, uprawa, choroby, kaloryczność

Uprawa gruszy

Drzewa owocowe – wymagania i pielęgnacja

Uprawa gruszy konferencji nie należy do zbyt skomplikowanych. Wystarczy zatroszczyć się o stworzenie odpowiedniego stanowiska, by cieszyć się pokaźnymi zbiorami. Drzewa owocowe najlepiej czują się w południowo-zachodnich częściach ogrodu. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by miejsce było osłonięte od wiatru. Dzięki temu jeszcze lepiej chronimy drzewka owocowe przed działaniem przymrozków, na które są bardziej narażone niż jabłonie.

Uprawa drzew owocowych, jak konferencja grusza, wymaga odpowiedniego posadzenia. Dobrze, by gruszki konferencja były posadzone na żyznych i dość przepuszczalnych glebach, które nie są kwaśne. Najlepiej zaplanować sadzenie gruszy na wiosnę na glebach takich jak lessy, czarnoziemy bądź glebach płowych. Uprawa gruszy wymaga systematycznej pielęgnacji, choć jak już wcześniej wspomniano, nie będzie od nas wymagać zbyt dużego nakładu pracy. Wystarczy pamiętać o nawożeniu przy pomocy wieloskładnikowego nawozu.  Po posadzeniu drzewka należy nawozić mieszankami bogatymi w azot. Pierwszą dawkę dajemy, gdy odbywa się sadzenie gruszy na wiosnę, natomiast drugą w czerwcu. Starsze drzewa nie wymagają już tak dużej ilości azotu, dlatego trzeba z rozmysłem dobierać odpowiedni nawóz.

Grusza konferencja powinna być sadzona w okresie wiosennym, kiedy minie ryzyko dużych przymrozków. Warto w tym celu w wykopanym dołku na korzenie, dodać specjalny preparat ukorzeniający, a także dodać do gleby mieszankę obornika. Po posadzeniu nie zapomnijmy o intensywnym nawodnieniu sadzonki. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach owocowych.

Grusza konferencja – przycinanie

Istotnym elementem pielęgnacji jest przycinanie gruszy. W tym celu przeprowadzamy cięcie gruszy przede wszystkim na starszych pędach, których wiek przekracza 4 lata. Wszystkie pędy, które są słabe, a także uschnięte także usuwamy z drzewka. Jednocześnie przycinanie prowadzi do formowania gruszy. Cięcie gruszy powinno obejmować przycięcie pędów do 70 cm wysokości. Jako najdłuższe należy zostawić trzy równomiernie rozłożone pędy, dzięki czemu drzewo nabierze odpowiedniej formy.

Na pewno zbiór owoców nie będzie zbyt wygodny, jeżeli gałęzie będą zbyt mocno pięły się ku górze. Dlatego cięcie gruszy należy wspomóc o dodatkowe formowanie pędów, przy pomocy rozpórek. W ten sposób pędy będą odgięte o kąt około 60 stopni. Okres owocowania to również czas, kiedy powinniśmy zadbać o zabieg przycinania pędów. W tym celu należy usunąć zbyt obciążone kwiatami pędy, które nie będą w stanie zbyt silnie zaowocować.  Powodem jest przede wszystkim brak długopędów zapewniających odpowiednie odżywianie.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Kiedy zrywać gruszki konferencje?

Na pewno osoby, które są zainteresowane sadzeniem, chcą się dowiedzieć, kiedy zrywać gruszki konferencje. Owocowanie odbywa się już we wrześniu i może trwać do końca października. Zatem zbiór przypada na jesień. Dużą zaletą jest to, że owoce nie opadają, dzięki czemu zbiór ma mniejsze ryzyko na straty.

Jeżeli chcemy, by owocowanie odbywało się z jak największą obfitością, warto zadbać o to, by w sąsiedztwie konferencji posadzić odmiany zapylające. Do nich zalicza się między innymi Komisówka, czy też Bonkreta Williamsa. Oczywiście bez spełnienia tego warunku, termin zbioru i tak jest ten sam, ponieważ grusza konferencja zalicza się do gatunków samozapylających.

Gałąź gruszy konferencja z owocoami - opis, warunki uprawy, wymagania, stanowisko, pielegnacja, choroby oraz właściwości i wykorzystanie
Grusza konferencja – sadzenie, uprawa, choroby, kaloryczność

Drzewka owocowe gruszy – choroby

Można z powodzeniem stwierdzić, że grusza konferencja jest wyjątkowo odporna na niektóre choroby, w tym przede wszystkim na parcha gruszy. Jeżeli jednak uprawa gruszy jest narażona na parch, to w maju powinniśmy zauważyć pierwsze objawy. Jest to choroba, która wyróżnia się oliwkowymi plamami na liściach. Jeżeli odpowiednio nie zareagujemy, wtedy plamy przeniosą się na owoce, a samo owocowanie nie przyniesie nam oczekiwanych zbiorów.

Inną chorobą, na którą narażone są gruszki konferencja, jest rdza gruszy. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się mokre lato, a nawet zbyt mroźną zimę. Za rdzę gruszy odpowiedzialny jest również jałowiec sabiński posadzony w sąsiedztwie drzewa. Dlatego należy jak najszybciej pozbyć się krzewu. Chorobę poznamy przede wszystkim po rdzawych plamach pojawiających się na liściach, które następnie tworzą wypukłe narośla. Istnieją pewne preparaty chemiczne, które pozwolą uporać się z przypadłością. Sprawdź także te artykuły o drzewach ogrodowych.

Gruszki konferencje w ogrodzie

Przykładowe ceny - czy uprawa gruszy w ogrodzie jest opłacalna?

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny sadzonek gruszy konferencji:

  • Gruszki konferencja, sadzonka od 100 do 140 cm – cena od 21,70 zł
  • Grusza konferencja jednoroczna sadzonka – cena od 16,00 zł
  • Grusza konferencja, od 130 do 160 cm sadzonka – cena od 13 zł

Sadzenie gruszy konferencji jest jak najbardziej opłacalne. Chociażby z tego względu, że termin zbioru w porównaniu do innych odmian gruszy, jest całkiem wczesny. Ponadto zbiór potrafi być wyjątkowo obfity. Po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami odnośnie uprawy i pielęgnacji, sadzenie drzewek nie powinno stanowić większego problemu. Natomiast owocowanie przyniesie satysfakcjonujące rezultaty w postaci soczystych i słodkich gruszek.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny