Grusza pospolita w Polsce - opis Pyrus communis

Grusza pospolita - Pyrus communis, znana jest również jako grusza domowa i grusza uprawna. Warto wiedzieć, że gatunek tego drzewa zaliczany jest do rodziny różowatych - Rosaceae. Grusze domowe są mieszańcami grusz polnych - Pyrus pyraster, które znane są również jako grusze dzikie i grusze ulęgałki, ale również gruszy oliwnikowej - Pyrus elaeagrifolia, gruszy syryjskiej - Pyrus syriaca, a także gruszy wierzbolistnej - Pyrus salicifolia.

Kiedy interesuje nas uprawa gruszy pospolitej, musimy wiedzieć, że ma ona skłonności do wstecznego krzyżowania z drzewem, jakim jest grusza dzika, znana jako ulęgałka i polna. Co więcej, drzewo jest chętnie uprawianą rośliną sadowniczą, ponadto mieszańce drzew, jakimi są grusza ulęgałka i grusza domowa, doprowadziły do praktycznie całkowitego zatarcia się cech genetycznych, jakie miała grusza dzika.

Jeśli w naszym ogrodzie ma znaleźć się ambrowiec amerykański, grusza pospolita, czy też grusza azjatycka, która znana jest jako grusza chińska lub japońska nashi, powinniśmy poznać opis rośliny. Zacznijmy więc od tego, że grusza pospolita to drzewo, które dorasta do około 20 m wysokości, a jego korona początkowo jest piramidalna, natomiast z wiekiem staje się kopulasta.

Gałęzie drzewa są łukowate, sztywne i wybarwione na żółtawozielony kolor, który z wiekiem staje się ciemniejszy. Ostro zakończone pączki są nieowłosione i stożkowate. Kora starszych już drzew jest szaroczarna i spękana. Warto wiedzieć, że drewno tego gatunku ma czerwono-brązową barwę.

Co więcej, liście rośliny są delikatnie skórzaste i połyskujące. Liście są sztywne i przybierają szpiczastojajowaty kształt. Warto wiedzieć, że blaszka liścia z początku jest lekko owłosiona, natomiast z wiekiem staje się naga. Ma ona dodatkowo piłkowane brzegi. Kwiaty natomiast zebrane są w baldachogrona i mają białą barwę. Zakwitają w V. Owoce są jabłkowate i mają gruszkowaty kształt. Mogą być wybarwione na żółto, zielono lub czerwono. Są one jadalne, a ich smak jest słodki.

Grusza uprawna - jak dbać o sadzonki

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem sadzonek gruszy, bez różnicy czy jest to grusza pospolita, czy chińska w odmianie 'Chojuro', 'Hosui' lub 'Shinseiki', powinniśmy w pierwszej kolejności zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi uprawy. To samo należy zrobić, kiedy mamy w planach zakup ambrowców amerykańskich.

Zacznijmy więc od tego, że zarówno odmiany japońskiej Nashi, czyli 'Chojuro', 'Hosui' i 'Shinseiki', jak i gruszka pospolita i jej odmiany uprawne, wymagają do prawidłowego rozwoju głęboko uprawionej gleby. Potocznie znana jako gruszka, grusza uprawna najlepiej rośnie na żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe i przepuszczalnych glebach.

Gruszki na drzewie oraz grusza pospolita, grusza domowa, Pyrus communis i jej sadzenie
Jakie wymagania ma grusza pospolita Pyrus communis, czyli sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Jeśli chodzi o uprawę drzewa w Polsce, warto wiedzieć, że większą popularnością cieszą się gatunki azjatyckie, ponieważ nie dorastają one aż do takiej wysokości. Dodatkowo grusze chińskie wydają bardzo podobne w smaku owoce. Z tego powodu do ogrodu przydomowego zaleca się sadzenie takiego drzewa jak grusza japońska Nashi w odmianie 'Chojuro', 'Shinseiki' lub 'Hosui'. Chociaż możliwa jest uprawa gruszy pospolitej na podkładkach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o chorobach gruszy.

Grusza domowa - cena sadzonek i popularne odmiany gruszki

Warto wiedzieć, że grusze uprawne w Polsce - Pyrus communis, znane są ze swoich odmian. Odmian gruszy jest wiele, tak jak i odmian jabłoni. I tak jak odmiany jabłoni, odmiany gruszek różnią się między sobą smakiem owoców, ich wielkością oraz terminem dojrzewania. Oczywiście odmiany gruszy i odmiany jabłoni mogą się między sobą różnić również pokrojem i wielkością drzewa. Jeśli chodzi o ceny gruszek, jak i sadzonek drzew, musimy wiedzieć, że zależą nie od tego, na jaką odmianę się zdecydujemy, a także, gdzie kupimy owoce i sadzonki. Z reguły cena za sadzonkę wynosi około 8-10 zł.

Powinniśmy wiedzieć, że grusza pospolita występuje w około 5000 odmianach. Odmiany te powstały w wyniku krzyżówek międzygatunkowych. Takie odmiany nazywane są gruszami europejskimi lub zachodnimi. Warto wspomnieć o dwóch odmianach, które cieszą się zdecydowanie największą popularnością.

Do tych odmian zaliczana jest 'Faworytka', która wytwarza bardzo duże, symetryczne i szeroko-jajowate owoce o biało-żółtym, drobnoziarnistym miąższu i bardzo smacznym smaku. Kolejna odmiana uważana jest za najsmaczniejszą i wydaje duże, szeroko jajowate owoce o falistej powierzchni, których miąższ jest biało-kremowy i ma winno-słodki smak. Tą odmianą jest 'Komisówka'.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny