Grządki podwyższone – zobacz, jak zrobić warzywniak na podwyższeniu
Grządki podwyższone spotkać można dziś w wielu polskich ogrodach. Swoją popularność wzięły od brytyjskich ogrodów, gdzie już od kilku lat podniesione ogrody cieszą się dużym zainteresowaniem. W jaki sposób zrobić taki ogród na podwyższeniu z palet? Czy drewniane albo betonowe rabaty również są dobrym pomysłem? Oto opis wykonania podwyższonych grządek krok po kroku!
Grządki podwyższone – jak zrobić? Zdjęcia
Wysokie rabaty – jakie są ich zalety?
Warzywna grządka jest jednym z najciekawszym sposobów, jeżeli chodzi o zagospodarowanie znacznej części użytkowej w ogrodzie. Podwyższony warzywnik znacznie ułatwia pielęgnowanie warzyw, pomagając jednocześnie utrzymać pewien ład w warzywniku. Pomysł ten stał się już dawno popularny w UK, jednak od niedawna cieszą się nim również Polacy. Coraz więcej osób zaczyna korzystać z tego konceptu, starając się wprowadzić w ten sposób należyty porządek w ogrodzie.
Wzniesione ogrody są świetnym rozwiązaniem, pozwalającym pozbyć się wielu problemów ogrodniczych. Niektóre osoby, jakie zdecydowały się na właśnie tego rodzaju uprawy ogrodowe stwierdziły jednogłośnie, że nie ma sensu wracać do tradycyjnych metod – bo uprawa podwyższonego warzywnika jest o wiele łatwiejsza. To metoda wygodniejsza i szybsza, ułatwiająca również pracę ogrodową osobom starszym czy schorowanym. Rabaty są na tyle wysokie, że nie trzeba się do nich schylać.
Uprawa podwyższonych rabatów – zdjęcia
Niemal każdy sklep florystyczny oferuje dziś możliwość zakupu nie tylko materiałów, ale i roślin do rabatów. Dzięki temu, że można zrobić drewniane albo betonowe podwyższenie, ziemia nie będzie zdeptywana – przez co jednocześnie będzie spulchniona i przewiewna. Podłoże będzie się również szybciej w takiej rabacie o wiele szybciej nagrzewać, niż na grządce tradycyjnej. To z kolei wydłuży okres wegetacji roślin, które będą mogły szybko przez to wykiełkować. Jeżeli wiesz, jak zrobić las w słoiku, deski na podwyższone grządki nie powinny sprawiać większego problemu.
Grządki podwyższone są nie tylko praktyczne, ale i bardzo estetycznie wyglądające. Podniesione grządki warzywne dopasować możesz bez większego problemu np. do swojego ogrodu bądź jego konkretnej stylistyki. Możesz zrobić grządki tak, jak tylko będziesz miał ochotę, dobierając deski i ich kolor czy styl – np. w stylu nowoczesnym, eco albo klasycznym. Dużą zaletą grządek jest również fakt, że dzięki nim ryzyko zniszczenia miejsca na warzywa jest o wiele mniejsze. W dodatku, insekty nie będą zaglądały tam często, jak do tradycyjnie posadzonych roślin. Dzięki temu, że ogrodowe warzywa rosną wysoko, nie będą do nich wpełzać chociażby ślimaki. Wysoka grządka będzie też nieosiągalna dla np. psów, więc nie będą rozkopywać ziemi. Możesz również tak dopasować jej wymiary, by nie skakały po nich np. koty, które przecież uwielbiają wspinaczkę.
Co ciekawe, podwyższona rządka na warzywa to również dobre miejsce, by uprawiać na niej zioła, warzywa czy roślinki ozdobne. Warto o tym pamiętać, ponieważ niektóre z nich skutecznie odstraszają np. niektóre szkodniki, którym ciężko będzie później odnaleźć przez to warzywną grządkę. Rzecz jasna, można również skorzystać z opcji sąsiedztwa niektórych roślin, by mogły razem dobrze na siebie oddziaływać. Wiesz już, jak zrobić las w słoiku i co takiego oferuje sklep florystyczny, by zrobić ładny żywy ogród. Warto będzie więc nauczyć się, jak zrobić grządki podwyższone.
W jaki sposób podniesione grządki? Opis grządek na podwyższeniu
Jak założyć warzywnik z palet? Jaka to cena?
Nie jest trudno założyć ogród podwyższony. W dzisiejszych czasach to w zasadzie nie jest jakaś większa filozofia, choć oczywiście praca wymaga nieco cierpliwości i wolnego czasu. Oczywiście, mniejszym kłopotem będzie samo założenie grządki, jak późniejsza pielęgnacja. Mimo wszystko, o taką grządkę jest o wiele łatwiej zadbać, niż o tradycyjną uprawę w ogrodzie. Zatem, czas włożony w pracę nad podwyższoną grządką na pewno się zwróci i to podwójnie!
Oczywiście, należy dobrać dane stanowisko pod rodzaj roślin, które zakupisz. Jeżeli chciałbyś mieć drewnianą grządkę, to najlepiej będzie ona rosła w miejscu pełnym słońca. Warto, by dłuższy bok grządki znajdował się na osi wschód-zachód, a grządki w osłoniętym od wiatru miejscu. Jeżeli chodzi o wymiary, grządki podwyższone powinny mieć dobrze wyliczony rozmiar, dopasowany do preferencji osoby zakładającej grządkę. Przyjmuje się jednak, że:
- szerokość – grządki wzniesione nie może być zbyt szerokie, a do roślin trzeba móc sięgnąć swobodnie ręką. Optymalna szerokość grządki powinna wynosić ok. 120 cm.
- długość – maksymalnie grządka powinna liczyć sobie 5 metrów, by móc ją obejść. Jeżeli grządka będzie bardzo długa to wymagać ona będzie dodatkowych wzmocnień.
- wysokość – istotna jest także wysokość grządki. Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną bądź budujesz podwyższone grządki dla osoby schorowanej czy starszej, nie powinna się ona do nich schylać. Dzięki temu dana osoba swobodnie będzie mogła opiekować się roślinami. Jeżeli jednak dana osoba nie cierpi na żadne schorzenie, możesz stworzyć jej grządkę na wysokość ok.60 cm.
Grządki podwyższone i ich konstrukcja
W czasie tworzenia podwyższonych grządek chyba jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia oraz cena, jaką będzie się w stanie wydać na potrzebne materiały. Jeśli zdecydujesz się na ekonomiczną grządkę, to prawdopodobnie nie zapłacisz wiele pieniędzy. Możesz przecież utworzyć grządkę np. z niepotrzebnej kostki chodnikowej, palet czy kamieni bądź cegieł, co zminimalizuje ostateczne koszta. To jednocześnie znakomity pomysł na recykling.
Jeżeli jednak chcesz przeznaczyć na grządki podwyższone więcej pieniędzy, to możesz stworzyć np. stelaż z grządek drewnianych – z robinii czy np. kantówki z dębu, które są odporne na zniszczenia i twarde. Jeśli jednak nie masz zbyt wiele pieniędzy i wolisz tańszy materiał, możesz pokusić się o świerk czy sosnę – jednak, trzeba będzie je odpowiednio konserwować zwracając uwagę na to, by impregnat nie był toksyczny.