Gwiazda betlejemska - pielęgnacja całoroczna – porady
Gwiazda betlejemska – kwiat w domu najczęściej kojarzony z Bożym Narodzeniem. I słusznie, bo właśnie pod koniec grudnia jest najpiękniejsza, a jej intensywnie wybarwione wewnętrzne liście prezentują się najwspanialej. Niewiele osób wie, że gwiazda betlejemska nie musi minąć wraz z Bożym Narodzeniem, a jej hodowla w domu jest możliwa przez cały rok. Dowiedz się, jak pielęgnować gwiazdę betlejemską nie tylko w święta.
Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.
Gwiazda betlejemska w domu – kwiat umilający święta
Popularna gwiazda betlejemska to jeden z przedstawicieli odmianowych wilczomlecza nadobnego, czyli poinsecji. W zasadzie w naturze jest to krzew, który pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Jest tam dość wysokim krzewem ozdobnym o licznych zielonych i licznych czerwonych liściach. W naturalnym środowisku ma około 2-3 metrów wysokości, ulistnione są tylko wyższe części jego pędów. Już na początku XX wieku gwiazda betlejemska została przywieziony do Europy, gdzie nieprzerwanie cieszy się powodzeniem jak roślina ozdobna. Jednak gwiazda betlejemska – kwiat, który znamy z okresu Bożego Narodzenia, obecnie wygląda trochę inaczej niż jeszcze sto lat temu. Więcej inspiracji na kwiaty i rośliny doniczkowe zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Gwiazda betlejemska jako roślina doniczkowa
Przede wszystkim jest to niewielka roślina doniczkowa. Odmiany uprawiane w domach mają maksymalnie 50 cm wysokości, co także rzadko się zdarza. Obecnie gwiazda betlejemska – kwiat jest dostępna w wersji jednopędowej lub wielopędowej. Na szczycie każdego pędu pojawia się niepozorny kwiat, otoczony szczytowymi liśćmi podkwiatostanowymi, które są przebarwione na ciemnoczerwony, biały lub kremowy kolor z odrobiną żółtego odcienia. Niżej ułożone, skrętoległe liście są natomiast ciemnozielone. Wszystkie są ozdobione wgłębieniami sieci nerwów, mają lancetowaty kształt. Liście podkwiatostanowe mają najczęściej ostre zakończenia.
Gwiazda betlejemska - kwiat
Bardzo popularna gwiazda betlejemska – kwiat, który często pojawia się w naszych domach w Boże Narodzenie, jest bardzo powszechny na całym świecie. W okresie Bożego Narodzenia zdobi mieszkania, sklepy, witryny, urzędy i inne miejsca użyteczności publicznej. W okolicach sylwestra jednak już znika, ponieważ jej uroda najczęściej zdąży przeminąć, liście powoli więdną i odpadają. Jedna okazuje się, że hodowla gwiazdy betlejemskiej nie jest taka trudna. Roślina niesłusznie otrzymała miano kapryśnej. Wystarczy dowiedzieć się, jak dbać o gwiazdę betlejemską, by mogła cieszyć oko znacznie dłużej niż do nowego roku.
Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską – zakup rośliny
Jeśli wiesz, jak dbać o gwiazdę betlejemską nie tylko w Boże Narodzenie, ale mimo twoich starań roślina zmarniała i nie utrzymała się dłużej niż kilka tygodni, oznacza to, że po prostu roślina była pozyskana z nieodpowiedniego źródła lub źle przewieziona ze sklepu. Niestety, ale gwiazda betlejemska to bardzo powszechna roślina, w okresie zimowym można spotkać ją niemal w każdym supermarkecie, na bazarkach i ulicznych straganach. Jednak nie wszystkie rośliny, chociaż ładnie wyglądają, są naprawdę dobrej jakości. Sposób ich prowadzenia i przesadzania, a także warunki transportu mogą być dyskusyjne. Sprawdź także inne kwiaty doniczkowe do domu, które znajdziesz w tym artykule.
O czym pamiętać przy zakupie gwiazdy?
Dlatego o wiele lepiej kupić gwiazdę betlejemską w sprawdzonej kwiaciarni. Kwiaciarze najczęściej mają swoich zaufanych dostawców, którzy pozyskują rośliny z dobrych źródeł. Ponadto trzeba jeszcze pamiętać o tym, że gwiazda betlejemska – kwiat doniczkowy, który bardzo dobrze znosi niskie temperatury, może być wrażliwa na gwałtowne zmiany temperatur. Kupiona na bazarze lub na chodniku od świątecznego sprzedawcy może natychmiast po wniesieniu do ciepłego pomieszczenia po prostu zacząć gubić liście. W tej sytuacji utrzymanie jej chociaż do świąt będzie nie lada wyzwaniem, a nawet najbardziej przemyślane podlewanie i zabiegi pielęgnacyjne mogą nie przynieść efektu.
Transport gwiazdy betlejemskiej
Ważny jest także sposób transportu gwiazdy betlejemskiej do domu. Okazuje się, że roślina nie znosi przeciągów, więc wietrzny dzień może okazać się dla niej zbyt trudny. Co więcej, gwiazda betlejemska nie może być zbyt długo w temperaturze niższej niż 0 stopni Celsjusza. Dlatego jeśli kupujesz ją w mroźny dzień, na czas transportu do domu koniecznie zawiń ją w papier i ochroń foliową torbą. Dzięki temu będzie miała cieplej i nie będzie narażona na podmuchy wiatru.
Gwiazda betlejemska - kwiat bez ozdób
Jeśli chcesz uprawiać gwiazdę betlejemską dłużej niż przez kilka tygodni, koniecznie musisz kupić taką, która nie została ozdobiona. Najczęściej kwiaciarze przed świętami ozdabiają roślinę sztucznym śniegiem, złotym sprayem lub brokatem, do liści przyczepiają rajskie jabłuszka i tym podobne ozdoby. Jednak ich nakładanie może poważnie uszkodzić roślinę i nie będzie się nadawała do dalszej uprawy. Więcej porad na temat kwiatów zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Jak dbać o gwiazdę betlejemską: wymagania
Gwiazda betlejemska czasami uważana jest za kapryśną roślinę, która ma ogromne wymagania glebowe i siedliskowe, żeby się utrzymać. Okazuje się jednak, że tak nie jest, to skromna roślina, której warunki można zapewnić w każdym przeciętnym mieszkaniu. Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Przede wszystkim należy jej zapewnić odpowiednie stanowisko.
W mieszkaniu gwiazda betlejemska potrzebuje ciepłego i jasnego miejsca. Warto jednak pamiętać, że bezpośrednie nasłonecznienie nie jest dla niej szczególnie wskazane, tak jak nie powinna stać bezpośrednio nad grzejnikiem. Tył jasnego, rozświetlonego pokoju będzie dla niej najlepszym miejscem. Gwiazda betlejemska powinna mieć także stałą temperaturę, najlepiej w granicach 18-21 stopni, ale pielęgnacja tej rośliny udaje się także w nieco wyższej temperaturze powietrza.
Ta roślina doniczkowa powinna mieć także zapewniony odpowiednie podłoże. Świetnie sprawdza się standardowa, uniwersalna ziemia do kwiatów z dodatkiem torfu. Można kupić ją już zmieszaną, albo samemu dołożyć nieco torfu do ziemi ogrodowej. Najważniejszym co musisz wiedzieć, jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, to fakt, że podłoże powinno być stale wilgotne, a dodatek torfu pomoże tę wilgoć utrzymać. Przesuszona, nawet delikatnie roślina szybko zacznie marnieć i zrzucać liście, a to jest już w zasadzie nieodwracalne.
Gwiazda betlejemska – kwiat: podlewanie i hodowla
W przypadku gwiazdy betlejemskiej zdecydowanie najbardziej skomplikowanym zabiegiem jest podlewanie. Roślina potrzebuje dość dużo wody, jest podatna na szybkie wysuszanie się.
Jak podlewać gwiazdę betlejemską?
Do doniczki należy podawać małe porcje wody co dwa dni. Należy uważać, czy na podstawce nie zostaje nadmiar wody, który trzeba z niej usunąć po kilkunastu minutach. Jednak nie tylko podlewanie jest kluczowe w przypadku tej rośliny. Gwiazda betlejemska będzie ci wdzięczna także za zraszanie. Rozpylenie wokół niej mgiełki wody będzie miało zbawienny wpływ na kondycję rośliny. Warto pomyśleć także o nawilżaczu powietrza.
Hodowla gwiazdy betlejemskiej
Jednak nie tylko podlewanie jest istotne w uprawie gwiazdy betlejemskiej. Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską poza tym? Gwiazdę betlejemską należy także nawozić. Świetnie sprawdzi się standardowy nawóz do roślin doniczkowych, o szerokim działaniu. Wystarczy uniwersalny nawóz w formie żelowej lub płynu, który rozprowadza się w wodzie. Używa się go w czasie podlewania, ale nawożenie wystarczy przeprowadzić raz na dwa tygodnie. Jednak rośliny nie potrzebują zbyt wiele składników odżywczych na raz. Na wszelki wypadek, by nie doszło do przenawożenia, od razu po zakupie nie nawozi się rośliny przez kilka tygodni. Podłoże w doniczkach jest zazwyczaj mocno nawiezione, by rośliny ładnie się prezentowały na wystawach sklepowych i nie ma potrzeby dodawania kolejnych składników odżywczych. Więcej na temat kwiatów doniczkowych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Zimowanie gwiazdy betlejemskiej
Utrata liści zimą, jeszcze w styczniu lub lutym, to naturalny proces w przypadku gwiazdy betlejemskiej. Roślina kwitnie w okresie Bożego Narodzenia, a potem zamiera zrzucając liście. Jednak nie należy jej wtedy wyrzucać.
W momencie, kiedy większość liści zdążyła już opaść, należy dokładnie przyciąć pędy gwiazdy betlejemskiej. Najlepiej zrobić to nad 2 lub 3 pąkiem. Dotyczy to oczywiście wszystkich pędów. Zabieg pobudzi roślinę do wytwarzania kolejnych liści, pozwoli jej także na spoczynek i zregenerowanie sił przed kolejnym sezonem wegetacyjnym.
Po przycięciu roślina powinna przez okres 4-6 tygodni stać w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. W tym czasie dostęp światła nie ma dla niej żadnego znaczenia, rośliny nie należy ani podlewać, ani nawozić. Dopiero po upływie 6 tygodni doniczka z gwiazdą betlejemską powinna wrócić na swoje miejsce. Roślinę w tym czasie warto przesadzić do świeżej ziemi. Gwiazda betlejemska dostosowuje swój wzrost do możliwości rozwojowych korzeni. Jeśli chcesz, by rosła coraz większa, musisz przesadzać ją do większych doniczek. Jeśli odpowiada ci jej obecny kształt i rozmiar, należy ją zostawić w tej, w której rosła poprzednio.
Początkowo roślinę podlewa się bardzo obficie – to powinno pobudzić ją do wytwarzania liści. Nawożenie włącza się do uprawy dopiero po kilku tygodniach, kiedy listki będą już trochę większe.
Gwiazda betlejemska – powtórne kwitnienie
Gwiazda betlejemska w naszych warunkach domowych będzie się ładnie rozwijać i wypuszczać nowe liście, może jednak nie zakwitnąć. Dlatego, jeśli zależy ci na ładnych, czerwonych liściach i kwiatach na Boże Narodzenie, musisz przeprowadzić pewien zabieg. Należy przeprowadzać go już od listopada, ponieważ pobudzenie rośliny do kwitnienia zajmuje od 4 do 6 tygodni.
Roślina musi mieć przez 14 godzin dziennie zapewnioną kompletną ciemność. W tym celu doniczkę nakrywa się wielkim kartonem i dopuszcza do niej światło tylko na około 10 godzin na dobę. To sprawia, że roślina zaczyna się przebarwiać i zostaje pobudzona do ponownego kwitnienia. Nie zawsze się to udaje – jest to dość trudne, jednak zdarza się, że roślina kwitnie wielorazowo w domowych warunkach. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na to, by cieszyła nas przez kilka sezonów, a nie tylko przez kilka tygodni w okresie świątecznym. Jeśli interesują cię inne rośliny doniczkowe i nie tylko w doniczce, przeczytaj także nasz artykuł: Kwiaty domowe - doniczkowe i nie tylko - które wybrać?
Myśląc o świętach Bożego Narodzenia, warto też pamiętać o potrawach, które znajdą się na naszych stołach. Z naszej strony możemy polecić świetne przepisy na kompoty z suszu, idealne na Wigilię.