Gwiazdnica pospolita – sposoby zwalczania w ogrodzie, właściwości lecznicze

Gwiazdnica pospolita to niewielki chwast, który występuje prawie na całym świecie. Dla posiadaczy ogrodów i działek jest prawdziwą zmorą. Jednak nie wszyscy wiedzą, że posiada doskonałe właściwości lecznicze, a także znajduje zastosowanie kulinarne.

Jeśli interesują cię także inne chwasty o ciekawych właściwościach, zebraliśmy je dla ciebie w tym miejscu.

Gwiazdnica kwitnąca w ogrodzie

Gwiazdnica pospolita (Stellaria media) – charakterystyka niezwykłego chwastu

Gwiazdnica pospolita (Stellaria media) pochodziz rodziny goździkowatych.Ze względu na to, że jest to gatunek kosmopolityczny, występuje na obszarze prawie całego świata. W Polsce jest bardzo popularna jako chwast i szeroko zajmuje tereny nizinne, a także górskie. Często można spotkać ją na łąkach, zboczach i przydrożach. Ze względu na swoją popularność w nazewnictwie ludowym określano ją jakomokrzyca. Nazwa ta wywodzi się również z warunków w jakich rośnie. Upodobała sobie rejony wilgotne i chłodniejsze.

Mokrzycapreferuje gleby żyzne i bogate w azot. Mogą być one kwaśne lub lekko zasadowe. Jej naziemny pęd jest lekko owłosiony i bardzo silnie się rozgałęzia. Ten chwast z rodziny goździkowatychosiąga niewielką wysokość około 20 centymetrów. Natomiast jego długość może wynosić nawet pół metra.

Gwiazdnica pospolita (Srellaria media) wydaje białe, drobne kwiaty, które wyrastają z odgałęzień. Kwitnienie zaczyna się w maju, a kończy w październiku. Jej owocem jest torebka, która wytwarza okrągłe popielatenasiona. Niezwykłą ciekawostką jest to, że nasionate posiadają zdolność do kiełkowania nawet przez kilkadziesiąt lat, a każda roślina może wytworzyć nawet ponad 10 tysięcy nasion. Kwiaty mają zdolność samozapylania przez wygięcie słupków, które dotykają przewodów pyłkowych. Chwast ten kiełkuje w okresie wiosennym i jesiennym. Jednak podczas łagodnych zim może również wschodzić, gdyż nie potrzebuje wysokich temperatur. A może zainteresuje cię także inny chwast o ciekawych właściwościach - lulek czarny?

Gwiazdnica pospolita - jak zwalczać ten popularny chwast – metody i zwalczanie w truskawkach

Jak zwalczać mokrzycę – metody

Gwiazdnica pospolita (Stellaria media), czyli popularne ziele gwiazdnicy to chwast ogrodowy, który rośnie na grządkach i trawnikach i jest bardzo trudny do zwalczenia. Błyskawicznie się rozrasta, kiedy tylko węzły łodygowe dotkną ziemi. Wtedy wypuszcza korzenie. Jest bardzo odporna na mrozy i tylko te duże mają możliwość ją zniszczyć. Zanim poznano środki chemiczne, te chwasty ogrodowe próbowano niszczyć za pomocą magii. Jednak na niewiele się to zdawało.

Ze względu na to, że jest to bardzo ekspansywna roślina, jej zwalczanie jest bardzo utrudnione. Te pospolite chwasty ogrodowe mogą w jednym okresie wegetacyjnym wydać nawet trzy pokolenia. Niestety obecność tego chwastu przekłada się na spadek plonów i utrudnia ich pozyskiwanie. Ze względu na to, że bardzo szybko się rozwijają, często zagrażają mniejszym gatunkom.

Zwalczanie mokrzycy może odbywać się mechanicznie, ponieważ posiada ona krótki system korzeniowy. Niestety zazwyczaj jest to działanie krótkotrwałe, gdyż te chwasty ogrodowe szybko się ukorzeniają powtórnie. Dobrym rozwiązaniem na zwalczanie tego chwastu jest wybór czystego materiału siewnego. Warto też systematycznie odchwaszczać uprawę i nie używać zbyt dużej ilości azotu. A może zainteresuje cię także skrzyp polny?

Jak zwalczać w inny sposób te pospolite chwasty ogrodowe? Dobrym rozwiązaniem może być przekopywanie pola. Co prawda nasiona posiadają możliwość długiego pozostawania pod ziemią, ale brak słońca opóźnia ich wzrost. Inną metodą na zwalczanie gwiazdnicy pospolitej jest użycie środków chemicznych, które można dopasować do rodzaju uprawy.

Zwalczanie w truskawkach

Zwalczanie chwastów w uprawach jest niezwykle ważne, gdyż wpływają one na kondycję innych roślin. Szczególnie wrażliwe na chwasty są plantacje truskawek. Zwalczanie w truskawkach mokrzycy powinno rozpocząć się jeszcze przed ich sadzeniem. Zaleca się również, aby w trakcie uprawy truskawek sukcesywnie i dokładnie oczyszczać zagony z mącznicy, aby nie doprowadzić do jej rozprzestrzeniania się. Zbiór truskawek kończy się w lipcu, co nie znaczy, że kończy się okres wegetacyjny dla chwastów.

Dobrym rozwiązaniem na zwalczanie w truskawkach mokrzycy jest koszenie liści. Zabieg ten ułatwia aplikację herbicydu doglebowego w obrębie rośliny. Najlepszy okres do stosowania tych środków powinien nastąpić przed zimą, ze względu na to, że siewki gwiazdnicy pospolitej pojawiają się również jesienią i są dosyć odporne na mróz. Wiosną mogą być już w bardzo zaawansowanej fazie, co utrudni zwalczanie. Zastosowanie herbicydów w tym okresie wpłynie w dużym stopniu na zawalczenie w truskawkach mokrzycy i przełoży się na ograniczenie pielenia mechanicznego lub ręcznego w okresie wiosennym.

Korzystną metodą na zwalczanie w truskawkach mokrzycy jest wysiew przedplonu roślin, które są konkurencyjne dla niej. Może być to łubin lub gorczyca, a także warzywa jak groch czy cebula. Sprawdź także w tym artykule, co warto wiedzieć o popularnym chwaście, czyli fiołku polnym.

Gwiazdnica pospolita – jej niezwykłe właściwości lecznicze i inne zastosowania

Właściwości lecznicze

Gwiazdnica pospolita zawiera w swoim składzie sole potasowe, witaminę C i prowitaminę A. Dzięki temu posiada szerokie właściwości lecznicze.

Już w średniowieczu uchodziła za roślinę oczyszczającą. Wykonywano z niej wodne ekstrakty, jak również maści, które stosowano na choroby skóry, takie jak wysypka czy świerzb. Napary i nalewki świetnie sprawdzały się jako leki moczopędne, a także hamujące krwotoki szczególnie przy leczeniu hemoroidów.

Gwiazdnica pospolita – sposoby zwalczania w ogrodzie, właściwości lecznicze 2

W wielu krajach gwiazdnica jest używana jako lek, który goi rany i posiada właściwości przeciwbólowe. W Ameryce jej niezwykłe właściwości leczniczeodkryli też Indianie. Gwiazdnica pospolita stosowana była przez plemiona do leczenia stanów zapalanych skóry, a także dolegliwości związanych z wątrobą. Napar w postaci herbaty z gwiazdnicy stosowany był przy zapaleniu spojówek.

Gwiazdnica pospolita dobrze radzi sobie w problemach z chorobami dróg oddechowych, ponieważ posiada działanie wykrztuśne. W swoim składzie zawiera nie tylko witaminy B1, B2, beta karoten, minerały takie jak selen, magnez, cynk, wapń, ale również saponinę, która posiada działanie przeciwzapalne. W gwiazdnicy znajduje się również kwas gamma linolenowy, który jest skuteczny w walce z artretyzmem. Korzystnie działa też przy zaburzeniach hormonalnych.

Liczne badania nad rośliną udowodniły, że odwar z mokrzycy reguluje procesy przemiany materii. Dzięki temu wspomaga odchudzanie i reguluje wagę. Działa również delikatnie przeczyszczająco.

Właściwości lecznicze tej rośliny wspomagają również problemy z obrzękami nóg. Można z niej robić okłady, kiedy pojawiają się bóle korzonków lub bóle reumatyczne.

Gwiazdnica pospolita wyciąga również toksyny z organizmu. Polecana jest w stanach zapalnych skóry oraz łuszczycy. Jej właściwości lecznicze znalazły też zastosowanie w leczeniu nadciśnienia i dolegliwości związanych z sercem. Może ona rozpuszczać płytki miażdżycowe w naczyniach. Sprawdź także w tym artykule, co warto wiedzieć na temat Barszczu Sosnowskiego.

Najlepsze nawozy i nasiona ziół - sprawdź je!

Inne właściwości i zastosowania gwiazdnicy pospolitej

Gwiazdnica pospolita,mimo że jest uważana powszechnie za chwast ogrodowy, pełni bardzo ważną rolę w naturze. Przede wszystkim bardzo płytko się ukorzenia. Dzięki temu przywraca wartości użytkowe terenom, które zostały zniszczone przez działalność człowieka. Jest też dobrym pożywieniem dla zwierząt w okresach jesiennych i zimowych. Ze względu na to, że posiada sporo witamin, często była spożywana przez biednych ludzi i zastępowała im świeżą zieleninę. Te chwasty ogrodowe były wykorzystywane przez nasze babcie do wyrabiania naparów, które korzystnie działały na zatrucia alkoholowe. Gwiazdnica pospolita ponadto korzystnie działała na ogólne wzmocnienie organizmu, a także na jego oczyszczenie.

Obecnie te chwasty ogrodowe, które licznie porastają łąki i pastwiska, są chętnie zjadane przez zwierzęta. Korzystnie wpływają na mleczność krów. Nasiona natomiast można podawać indykom i kurczakom.

Ze względu na działanie nawilżające i przeciwzapalne, gwiazdnica pospolita jest wykorzystywana również w przemyśle kosmetycznym. Z jej dodatkiem produkuje się wiele kosmetyków pielęgnujących skórę.

Warto zauważyć, że ten chwast posiada charakterystyczny chłodzący smak. Dzięki temu znalazł zastosowanie w kuchni. Gwiazdnicę można spożywać na surowo, jak również w formie gotowanej. Ze względu na zawartość licznych witamin i minerałów, nie powinna być gotowana dłużej niż 2-3 minuty, aby nie utracić tych cennych właściwości. Świeże pędy i liście można dodawać do sałatek.

Gwiazdnica pospolita to nie tylko niechciany chwast. Jej właściwości lecznicze, a także wartości użytkowe, które zabezpieczają glebę przed wypłukiwaniem i utratą wilgoci sprawiają, że jest to niezwykła roślina. Jeśli nie stanowi zagrożenia dla naszej uprawy, warto zastanowić się nad jej pozytywnymi walorami. Może się okazać, że jednak będzie bardzo przydatna.

Ocena: 4,8/5 (głosów 8)
, aktualizacja 1 listopada 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Różeniec górski – opinie, właściwości, leczenie, działanie preparatów z różeńca górskiego
Różeniec górski – opinie, właściwości, leczenie, działanie preparatów z różeńca górskiego
Ostróżeczka polna (ostróżka polna) - trujący chwast wykorzystywany również przeciwko wszom i pchłom
Ostróżeczka polna (ostróżka polna) - trujący chwast wykorzystywany również przeciwko wszom i pchłom
Kąkol polny - sprawdzone sposoby na zwalczanie tego chwastu
Kąkol polny - sprawdzone sposoby na zwalczanie tego chwastu
Nawrot polny - opis i sposoby na zwalczanie popularnego chwastu
Nawrot polny - opis i sposoby na zwalczanie popularnego chwastu
Miotła zbożowa - jak zwalczać ten uciążliwy chwast? Polecane środki na oprysk
Miotła zbożowa - jak zwalczać ten uciążliwy chwast? Polecane środki na oprysk
Łopian większy - zastosowanie i właściwości lecznicze łopianu
Łopian większy - zastosowanie i właściwości lecznicze łopianu
Gorczyca polna - zwalczanie popularnego chwastu w ogrodzie
Gorczyca polna - zwalczanie popularnego chwastu w ogrodzie
Arcydzięgiel litwor - zastosowanie, właściwości, uprawa, wykorzystanie korzenia
Arcydzięgiel litwor - zastosowanie, właściwości, uprawa, wykorzystanie korzenia
Złocień maruna - uprawa, pielęgnacja, właściwości, zastosowanie
Złocień maruna - uprawa, pielęgnacja, właściwości, zastosowanie
Macierzanka piaskowa - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w leczeniu
Macierzanka piaskowa - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w leczeniu
Kozłek lekarski (waleriana) - uprawa w ogrodzie, właściwości lecznicze, zastosowanie
Kozłek lekarski (waleriana) - uprawa w ogrodzie, właściwości lecznicze, zastosowanie
Ogórecznik lekarski – uprawa, wymagania, pielęgnacja, właściwości lecznicze i zastosowanie
Ogórecznik lekarski – uprawa, wymagania, pielęgnacja, właściwości lecznicze i zastosowanie
Podbiał pospolity – właściwości, zastosowanie, działanie
Podbiał pospolity – właściwości, zastosowanie, działanie
Śnieguliczka biała - opis, charakterystyka, sadzenie, pielęgnacja, właściwości trujące
Śnieguliczka biała - opis, charakterystyka, sadzenie, pielęgnacja, właściwości trujące
Nawłoć pospolita - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie i właściwości lecznicze
Nawłoć pospolita - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie i właściwości lecznicze
Komosa biała – chwast zwalczany przez jednych, wykorzystywany w kuchni przez drugich
Komosa biała – chwast zwalczany przez jednych, wykorzystywany w kuchni przez drugich
Perz - zwalczanie popularnego chwastu w ogrodzie
Perz - zwalczanie popularnego chwastu w ogrodzie
Kozieradka - właściwości lecznicze, zastosowanie w kuchni i kosmetyce, ciekawostki
Kozieradka - właściwości lecznicze, zastosowanie w kuchni i kosmetyce, ciekawostki
Lulek czarny – chwast i zioło lecznicze – zwalczanie, wykorzystanie w leczeniu
Lulek czarny – chwast i zioło lecznicze – zwalczanie, wykorzystanie w leczeniu
Majeranek w doniczce i ogrodzie – uprawa, pielęgnacja, właściwości, zastosowanie w kuchni
Majeranek w doniczce i ogrodzie – uprawa, pielęgnacja, właściwości, zastosowanie w kuchni
Czarny bez bez tajemnic – właściwości lecznicze, zastosowanie i inne porady
Czarny bez bez tajemnic – właściwości lecznicze, zastosowanie i inne porady
Skrzyp polny - właściwości lecznicze, zastosowanie, porady dla zbierających
Skrzyp polny - właściwości lecznicze, zastosowanie, porady dla zbierających
Fiołek polny - jak zwalczać ten popularny chwast?
Fiołek polny - jak zwalczać ten popularny chwast?
Fiołek trójbarwny - właściwości i zastosowanie ziela fiołka trójbarwnego
Fiołek trójbarwny - właściwości i zastosowanie ziela fiołka trójbarwnego
Żyworódka pierzasta – uprawa, właściwości lecznicze, popularne zastosowania
Żyworódka pierzasta – uprawa, właściwości lecznicze, popularne zastosowania
Lukrecja - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, właściwości
Lukrecja - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, właściwości
Bieluń - odmiany, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, właściwości
Bieluń - odmiany, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, właściwości
Lucerna siewna - odmiany, uprawa, właściwości lecznicze, cena, zastosowanie
Lucerna siewna - odmiany, uprawa, właściwości lecznicze, cena, zastosowanie
Pokrzywa – właściwości, zastosowanie lecznicze, sok z pokrzywy i wiele więcej
Pokrzywa – właściwości, zastosowanie lecznicze, sok z pokrzywy i wiele więcej
Aloes drzewiasty – uprawa, zastosowanie, właściwości
Aloes drzewiasty – uprawa, zastosowanie, właściwości
Szałwia lekarska - zastosowanie, właściwości, przepisy
Szałwia lekarska - zastosowanie, właściwości, przepisy
Jeżówka purpurowa - właściwości, zastosowanie lecznicze, porady
Jeżówka purpurowa - właściwości, zastosowanie lecznicze, porady

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij