Haworsja - popularne odmiany, uprawa i pielęgnacja w domu, podlewanie, porady

Nasze domy i mieszkania to świetne miejsca do uprawiania różnych roślin doniczkowych. Najczęściej są to jednoroczne lub wieloletnie kwiaty. Ożywiają wnętrza i stanowią piękną dekorację. Nie są jednak jedyną opcją do wyboru. Bardzo ciekawe walory estetyczne oferują sukulenty. Jednym z nich jest haworsja i to właśnie na niej skupimy się w tym artykule.

Charakterystyka sukulentów i haworsji

Zanim przejdziemy do opisu haworsji warto pokrótce wyjaśnić, czym są sukulenty zwane też gruboszowatymi. Są to rośliny, które przystosowały się do życia na trudnych terenach globu. W tym celu wykształciły specjalną tkankę wodą, która odpowiada za gromadzenie wilgoci. Dzięki temu potrafią rosnąć tam gdzie dostęp do wody jest ograniczony. Dlatego też sukulenty najliczniej porastają obszary pustynne. Mimo tego występują we wszystkich strefach klimatycznych. Do tego uprawia się je w domach na całym świecie, jako rośliny ozdobne. W tej sporej rodzinie dominują gatunki dwuliścienne, zazwyczaj rośliny zielne.

Teraz przechodzimy do najważniejszego zagadnienia. Haworsja znana też, jako haworcja jest rośliną należącą do grupy sukulentów liściowych. Oznacza to, że gromadzi wodę w liściach. Jej naturalnym środowiskiem są tereny Południowej Afryki. Wyróżnia się powolnym wzrostem i niewielkimi rozmiarami. W zależności od odmiany osiąga wysokość do 8-15 cm. Odznacza się również dekoracyjnym wyglądem. To właśnie te cechy sprawiły, że stała się bardzo popularną na świecie rośliną ozdobną. Haworsja swoją nazwę zawdzięcza angielskiemu botanikowi Adrianowi Haworthowi. Był on XVIII wiecznym znawcą i kolekcjonerem sukulentów.

Liście haworsji są ciemnozielone, mięsiste i bardzo często ostro zakończone. Kształtem przypominają mocno wydłużony trójkąt. Zbierają się w kuliste rozety, co jest najważniejszym akcentem dekoracyjnym. W okresie trwającym od wiosny do lata na podłużnych łodygach pojawiają się białe kwiaty. Są drobne, rurkowate i tworzą groniaste kwiatostany. Wygląd haworsji zmienia się w zależności od odmiany. Na przykład na liściach jednego gatunku zieleń ustępuje miejsca bieli. Jednakże do tego tematu powrócimy nieco później.

Upraw haworsji – stanowisko, podlewanie, nawożenie

Haworsja najlepiej się czuje na dobrze naświetlonym stanowisku. Nie należy jednak wystawiać jej na bezpośrednie działanie słońca. W przeciwnym wypadku liście zaczną zmieniać kolor z zielonego na czerwony. Zatem najlepszym dla niej miejscem będą okna o wystawie wschodniej. Trzeba też zwracać uwagę na odpowiednią temperaturę. Optymalne warunki dla haworcji to 18-24°C w okresie wegetacji. Zimą temperatura powinna być niższa, około 14-16°. Niektóre źródła podają, że może być jeszcze niższa, w granicach 10°C.

Do prawidłowego rozwoju, haworsja potrzebuje dobrej gleby. Musi być przede wszystkim żyzna i przepuszczalna. Nie należy, więc zapominać o warstwie drenażu. Tu najlepiej sprawdzi się ziemia do kaktusów z niewielką domieszką gliny. Na takim podłożu roślina przetrwa długi czas. Jednakże, co kilka lat warto ją przesadzić. Tę czynność wykonuje się wyłącznie wiosną. Niejako przy okazji przesadzania można pokusić się o rozmnażanie haworsji. W tym celu z rośliny matczynej oddziela się boczne odrosty pojawiające się u podstawy. Po 2-3 dniowym przesuszeniu umieszcza się je w osobnych doniczkach i podlewa.

Pielęgnacja opisywanej rośliny sprowadza się do dwóch czynności. Pierwszą z nich jest podlewanie a drugą nawożenie. Haworsja jak wszystkie sukulenty nie lubi nadmiaru wody. W okresie letnim ziemia powinna być lekko wilgotna. Podlewanie wykonuje się dopiero, gdy zauważalnie przeschnie. Można, więc powiedzieć, że dostarczanie wody odbywa się raz w tygodniu. W zimie, czyli czasie spoczynku, podlewanie można ograniczyć do jednego razu na miesiąc. Niezależnie od pory roku nie wolno moczyć liści, ponieważ zaczną gnić. Jeśli zaś chodzi o nawożenie to wykonuje się tylko w okresie wzrostu rośliny. Wystarczą niewielkie dawki nawozu do sukulentów.

Odmiany haworsji

W sprzedaży można odnaleźć różne odmiany haworsji. Dużą popularnością cieszy się haworcja pasiasta. To jeden z najładniejszych gatunków. Jej mięsiste liście są gładkie z wierzchu a pod spodem pojawiają się na nich narośle przypominające perły. Bardzo do niej podobna jest haworsja wąskolistna. Obie będą znakomitą dekoracją w każdym domu. To jednak nie koniec ciekawych odmian. Kolejną jest haworthia limifolia o trójkątnych i spiczastych, zielonkawobrązowych liściach. Wykształcają się na nich poprzeczne, wypukłe prążki.

Popularne odmiany haworsji reprezentuje też cymbiformis. Liście tej rośliny mają ciekawą cechę. Ich zakończenia są mocno przejrzyste. Jeszcze mocniej w tym kierunku poszła haworsja venosa. Tu cała powłoka liścia jest przejrzysta. To sprawia, że widać przez nią siatkę układu nerwowego. Tym sposobem wymieniliśmy najpopularniejsze odmiany haworcji. Tę roślinę można polecić każdemu domowemu hodowcy, niezależnie od posiadanych umiejętności. Szczególnie polecana jest dla osób mocno zapracowanych. Nie jest trudna w uprawie, jej pielęgnacja nie zajmuje wiele czasu Uzupełnieniem tego wszystkiego jest jej piękny wygląd.