Haworsja cooperi – interesujący sukulent o niezwykłym pokroju

To, co sprawia, że haworsja cooperi jest tak oryginalna, to jej liście. Są one bowiem… prześwitujące. Mają stosunkowo mało barwnika, a ich struktura sprawia wrażenie przezroczystej błonki. Uroku roślinie dodaje jeszcze to, że przez prześwity można zobaczyć bieg systemu nerwowego rośliny, który jest intensywnie zielony. To naprawdę jedna z najbardziej intensywnych roślin nadających się do uprawy w domu.

Haworsja cooperi jest bardzo niska. Liście mają około 5 cm długości, są wzniesione i sztywne. Rosną w ciekawych rozetkach, zbierających się po kilka sztuk w jedną, główną rozetę. Roślina ma tendencję do rozrastania się wszerz w doniczce i zajmowania coraz więcej miejsca. Haworsje to sukulenty kwitnące, jednakże w tym wypadku kwitnienie jest mało istotne – kwiaty nie mają szczególnych walorów dekoracyjnych. Są białe i drobne, wyrastają na długiej łodyżce. Kwitnienie odbywa się w okresie wiosenno-letnim i jest oznaką, że roślina świetnie czuje się pod twoją opieką. Jest to sukulent dla cierpliwych – jego rozwój jest powolny, a kwitnienie zaczyna się co najmniej po kilkunastu latach. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł o popularnych sukulentach.

Uprawa haworsji cooperi – wymagania

Haworsja cooperi ma małe wymagania. W zasadzie nie potrzebuje ani szczególnych warunków, ani zbyt troskliwej opieki. Ta egzotycznie wyglądająca roślina może urozmaicać zbiór nawet początkujących amatorów ogrodnictwa i miłośników sukulentów. W zasadzie dobrze czuje się w standardowej ziemi do kwiatów doniczkowych. Można także wykorzystać glebę do kaktusów i sukulentów. Haworsję cooperi przesadza się do niskiej, płaskiej i szerokiej doniczki, aby roślina mogła wytwarzać nowe rozetki.

Haworsja Cooperi to jeden z najciekawszych sukulentów. Jej pielęgnacja nie jest trudna, wymagania rośliny dotyczą prawie wyłącznie słońca
Haworsja cooperi (Haworthia cooperi) - uprawa, pielęgnacja, porady, wymagania

Uprawa haworsji cooperi udaje się najlepiej w odpowiednim stanowisku. Roślina nie może mieć zbyt silnego, bezpośredniego światła, dlatego południowe parapety z reguły odpadają. Jednocześnie haworsje muszą stać w oświetlonym, jasnym pomieszczeniu, dlatego umieszcza się je na parapetach okien wschodnich i zachodnich, albo nieco zacienia się okna południowe. Najlepsza temperatura to powyżej 20 stopni. W okresie zimowym roślina nie może mieć mniej niż 10 stopni Celsjusza, optymalnie 14-18.

Pielęgnacja haworsji cooperi – podlewanie i nawożenie

Podlewanie wszystkich sukulentów jest trochę skomplikowane. Haworsja także wymaga dość starannego polewania. Należy robić to rzadko, niewielkimi ilościami wody, ale tak, by podłoże przez całą wiosnę i lato było lekko wilgotne. To sprawia, że roślina dobrze się rozwija. Zimą podlewanie należy mocno ograniczyć – wystarczy nawodnić haworsję co 2-3 tygodnie.

Roślina powinna być także regularnie nawożona. W tym wypadku dobrze sprawdza się standardowy, wieloskładnikowy nawóz mineralny do roślin doniczkowych. Można także sięgnąć po specjalistyczny nawóz do kaktusów. Podlewając i zasilając roślinę należy pamiętać o tym, że nie powinno się zamoczyć liści. Są wtedy bardziej podatne na choroby i szkodniki, łatwiej ulegają także poparzeniom.

Przesadzanie haworsji

Roślina rozwija się powoli, ale w początkowych latach uprawy należy ją przesadzać co roku. Później można to robić co 3-4 lata, kiedy liczba rozetek jest tak duża, że roślina nie mieści się w doniczce.

Warto wybierać niskie doniczki, najlepiej wręcz płaskie – haworsja nie jest wysoka i nie ma zbyt głębokiego systemu korzeniowego. Należy za każdym razem wymienić jej ziemię na świeżą. Na dno doniczki można wysypać niewielką warstwę drenażu. W czasie przesadzania rozety można oddzielić i zrobić sadzonki roślinki. To najłatwiejszy sposób na rozmnażanie haworsji. Bardziej cierpliwi ogrodnicy mogą spróbować rozmnożyć ją z liści zanurzonych w wilgotnej glebie.

ikona podziel się Przekaż dalej