Haworthia fasciata – lubiany sukulent


Haworsja pasiasta to pochodząca z Afryki nieszablonowa roślina. Drugi człon swojej nazwy zawdzięcza temu, że z daleka wygląda, jakby jej grube, mięsiste liście były pokryte prążkami. Tak naprawdę te białe paski to rozłożone blisko obok siebie brodawki, świetna ozdobna na ciemnozielonym tle. Roślina tworzy rozetę grubych liści o trójkątnym kształcie. Są dość długie i co roku się powiększają, mają cienką podstawę i ostre zakończenie. Po osiągnięciu maksymalnej wysokości 15-20 cm roślina zahamowuje wzrost i zaczyna się rozrastać na boki. To naprawdę bardzo interesujący sukulent, haworsja pasiasta świetnie się prezentuje.

Latem roślina czasami zakwita, jednak jej kwiaty nie mają żadnego większego znaczenia ozdobnego. Jest to jednak znak, że pielęgnacja jest właściwa, a sukulent dobrze czuje się na twoim parapecie. Spomiędzy liści wyrasta wtedy mięsista łodyga, na szczycie której pojawiają się białe drobne i dzwonkowate kwiaty. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł o popularnych sukulentach.

Haworsja pasiasta – najbardziej popularne odmiany

Haworsja pasiasta doczekała się stworzenia kilku bardzo ciekawych, wyrazistych odmian. Do najczęściej wybieranych należy ‘Big Band’, która ma bardzo typowy kolor (ciemnozielony w białe, nieregularne poprzeczne paski), ale charakterystyczny, strzelisty pokrój. O palmę pierwszeństwa walczy z nią ‘Variegata’, odmiana o jaśniejszym kolorze i zdecydowanie bardziej wąskich, prawie niepozornych liściach. W obu przypadkach poprzeczne paski są wypukłe i bardzo cienkie.

W przeciwieństwie do bardzo ciekawej odmiany ‘Alba’. Tutaj białe brodawki są bardzo liczne, do tego stopnia, że to one dominują na liściach. Jasnozielone pasy są rzadkie i mało widoczne, sprawiają, że roślina prezentuje się bardzo oryginalnie. Haworsja pasiasta ‘Alba’ zwraca uwagę także swoim gęstym pokrojem. Odmiana nie ma tendencji do nadmiernego rozrastania się.

Uprawa haworsji pasiastej nie jest trudna. Haworsja to bardzo popularny sukulent, który wymaga bardzo niewiele podlewania
Haworsja pasiasta - popularny sukulent - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, porady

Uprawa haworsji pasiastej – zapewnij odpowiednie stanowisko

Haworsja pasiasta łatwo się uprawia i nie potrzebuje szczególnej opieki tylko pod warunkiem, że zapewnisz jej odpowiednie stanowisko. Lubi jasne miejsca, dlatego parapety są dla niej idealne, ale uwaga! Roślina źle reaguje, jeśli jest narażona na długotrwałe i bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Dlatego rozproszone światło i zachodnie orientacje są dla niej najbardziej korzystne.

Ten sukulent nie ma także zbyt dużych wymagań cieplnych. Dobrze czuje się w temperaturze domowej, świetnie znosi upały i rozwija się do temperatury 10 stopni Celsjusza. Nie potrzebuje także zimowania w niskiej temperaturze, dlatego uprawa doniczkowa naprawdę świetnie się udaje. Może rosnąć w standardowej ziemi do kaktusów i sukulentów. Uprawa uda się nawet w zwykłym podłożu do roślin doniczkowych, ozdobnych z liści.

Haworsja pasiasta – pielęgnacja krok po kroku

Jeśli chodzi o podlewanie, haworsja pasiasta nie odstaje od innych sukulentów. Potrzebuje bardzo mało wody. Możesz ją nawadniać bardzo rzadko, nawet latem, ale gleba powinna być zawsze lekko wilgotna. Zimą potrzebuje podlewania jeszcze mniej. Ponadto potrzebuje także nawożenia, ale to tylko w sezonie marzec – wrzesień, kiedy przypada okres jej bardzo intensywnego wzrostu. Roślina wtedy potrzebuje sporo składników odżywczych. Najlepiej sprawdzają się mineralne płynne nawozy przeznaczone do kaktusów i sukulentów.

Haworsja pasiasta nie musi być wynoszona z pomieszczenia na zimę, o ile oczywiście nie jest w nim zbyt gorąco. Standardowa temperatura pokojowa jej wystarcza, ale w okresie zimowania należy całkowicie zahamować nawożenie i bardzo mocno ograniczyć podlewanie. W tym czasie podaje się haworsji małe dawki wody co 3 tygodnie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny