Haworsja truncata – kilka słów o gatunku

Haworsje to nietypowe kaktusy. Najczęściej wytwarzają kilka liści, mięsistych i grubych, które wznoszą się w ciekawym układzie w górę. Podobnie jest z haworsją truncata, która tworzy nieszablonową rozetkę. Jej grube, mięsiste liście wznoszą się do nieba, wyrastają nieregularnie prosto z ziemi. Mają czasami lekko zakrzywiony kształt. Ciało rośliny jest ciemnozielone, ale to, co wyróżnia haworsję truncata wśród innych sukulentów, to ich zakończenie.

Każdy liść jest zakończony płasko, wygląda, jakby został ucięty w połowie, a zakończenie przebarwia się na biało. To sprawia, że roślina wygląda bardzo oryginalnie. W naturze haworsje potrafią być naprawdę duże, jednak te uprawiane w doniczce osiągają około 20-25 cm. Są niewielkie, kompaktowe, na dodatek mają bardzo małe wymagania. Z tego względu haworsja truncata jawi się jako sukulent idealny do uprawy domowej, nawet przez początkujących miłośników ogrodnictwa.

Haworsja truncata jest mało powszechna, trudno ją znaleźć w standardowym sklepie typu Dom i Ogród. Dużo łatwiej natknąć się na mieszańca Haworthia truncata x maugani. Ten kultywar ma taki sam pokrój i sposoby pielęgnacji, jest jednak nieco mniej wymagający, wobec czego jeszcze lepiej sprawdza się w uprawie domowej. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sukulentach.

Haworsja truncata – wymagania rośliny

Uprawa w doniczce sukulentów wymaga bardzo starannie przemyślanego miejsca. Haworsja nie przepada na cieniem, wręcz przeciwnie, potrzebuje słońca, ale to także nie jest takie łatwe. Roślina musi mieć jasno, ale bezpośrednie, silne nasłonecznienie może być dla niej szkodliwe. Dlatego na parapecie południowych okien powinna być osłaniana półprzepuszczalną roletą. Najlepiej sprawdzi się na oknach o wschodniej orientacji.

Roślina rozwija się w standardowej ziemi do kwiatów doniczkowych, jednakże warto sięgnąć po ziemię dedykowaną dla kaktusów. Latem temperatura powinna znajdować się w okolicy 25 stopni Celsjusza, wtedy roślina najlepiej się rozwija. Zimą natomiast nie powinna spaść poniżej 10 stopni. Optymalnie powinna być utrzymywana w granicach 10-15 stopni Celsjusza, chociaż może być trochę wyższa.

Sukulent Haworthia truncata z bliska
Haworsja truncata (Haworthia truncata) - uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Uprawa haworsji truncata w doniczce

Jeśli tylko zapewnisz roślinie odpowiednie warunki, niewiele pozostaje ci do zrobienia. Należy jednakże zwracać baczną uwagę na podlewanie. Nie można zapomnieć, że to sukulent, a te nie przepadają za nadmiarem wody. Haworsja potrzebuje przez cały sezon (marzec – koniec września) mieć wilgotne podłoże, jednakże jej korzenie są wrażliwe na przelanie. Haworsja truncata błyskawicznie reaguje na nadmiar wody i zaczyna gnić od środka. W takim wypadku egzemplarz trudno uratować. Podczas podlewania nie można zmoczyć powierzchni liści. Mokre plamy są najczęstszą przyczyną poparzeń słonecznych i stanowią otwartą bramę dla szkodników i patogenów grzybowych.

Roślina powinna być nawożona. Haworsja potrzebuje dość dużej ilości składników odżywczych, dlatego przez cały sezon, w równych odstępach czasu należy podać jej wieloskładnikowy nawóz mineralny przeznaczony dla sukulentów i kaktusów. Roślina dzięki temu będzie się lepiej rozwijać.

Zimowanie haworsji

Haworsja truncata potrzebuje okresu spoczynku, jednak nie jest tak wymagająca jak niektóre sukulenty. Zimowanie możesz jej zorganizować nawet w domu. Wystarczy, że na okres od października do marca zawiesisz nawożenie i zmniejszysz podlewanie (1 na 2 tygodnie). Wystarczy ustawić doniczkę w chłodniejszym pomieszczeniu. Powinna mieć do 15 stopni, ale w chłodnej sypialni czy przedpokoju, gdzie temperatura wynosi około 18 stopni Celsjusza także będzie się dobrze czuła. Wiosną roślina znów odrodzi się i będzie się wspaniale prezentować.

ikona podziel się Przekaż dalej