Haworsja limifolia – kilka słów o gatunku

Na pierwszy rzut oka jest to po prostu zwykły sukulent, podobny do wielu innych. Faktycznie, z daleka przypomina nieco swoją siostrę Haworthia fasciata, jest jednak od niej nieco delikatniejsza. Niewprawne oko może uznać, że to sansewieria, ponieważ ma bardzo podobny pokrój. Składa się z wzniesionych, sztywnych, mieczowatych liści o ostrym zakończeniu. Podobnie jak sansewieria, haworsja limifolia, jest ciemnozielona i ma bardzo gęsty pokrój. Jednak w przeciwieństwie do najbardziej znanego gatunku Haworthia fasciata, jest bardziej gładka – liście wytwarzają jaśniejsze brodawki, ale są one drobne i nie tworzą typowych białych pasków, wyglądają raczej jak rozsypane ziarenka.

Po kilku latach uprawy haworsja czasami kwitnie. Jej drobne, białe kwiaty nie są zbyt atrakcyjne, ale jest to niezawodny znak, że sukulent świetnie czuje się w twoim domu i pod twoją opieką. Brak kwitnienia może być wynikiem nieodpowiedniego zimowania albo niedostatecznego nawożenia. Mimo tego roślina może dalej się świetnie rozwijać.

Haworthia limifolia jest bardzo atrakcyjna. Jednak podstawowy gatunek nie jest łatwy w uprawie. Najczęściej na naszych parapetach lądują mieszańce lub kultywary, które łatwiej uprawiać i są mniej wymagające od swojego protoplasty. Dlatego też, jeśli chcesz do swojej kolekcji dołączyć tę roślinę, zdecyduj się na Haworthia limifolia x longiana. Wygląda bardzo podobnie, ale ma dłuższe i bardziej smukłe liście, co jeszcze dodają jej uroku.

Haworsja limifolia – wymagania uprawne

Ten gatunek haworsji nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o warunki, jakich potrzebuje w uprawie. Należy zapewnić mu dużo słońca, ale roślina bardzo źle reaguje na zbyt silne nasłonecznienie. Intensywne promienie słońca mogą powodować rozległe oparzenia na liściach. Z tego względu należy unikać południowych parapetów (lub przesłaniać okna półprzepuszczalną tkaniną). Najlepsza dla haworsji będzie orientacja wschodnia.

Atrakcyjny sukulent w doniczce.
Haworthia limifolia - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, porady

Haworthia limifolia to sukulent, dlatego warto zapewnić jej odpowiednią ziemię do kaktusów a na dno doniczki wysypać chociaż niewielką warstwę drenażu. Wystarczy niewielki dodatek żwirku lub perlitu. Roślina rozwija się bardzo powoli, więc przesadzanie nie jest konieczne i przeprowadza się je rzadko. Dlatego należy zastosować podłoże wysokiej jakości, by wystarczyło na potrzeby rośliny przez kilka lat.

Pielęgnacja haworsji limifolia – najważniejsze zabiegi

Roślina ma zaskakująco małe wymagania. W zasadzie nie trzeba poświęcać jej zbyt wiele czasu. Nie można jednak zapomnieć o podlewaniu. Przez cały okres wegetacyjny, czyli od marca do końca września, haworsja potrzebuje wilgotnego podłoża. Wilgotnego, ale nie mokrego – to może doprowadzić do gnicia rośliny. Podlewa się ją rzadko i niezbyt dużymi porcjami wody. Należy także pamiętać o regularnym opróżnianiu podstawki z nadmiaru wody. Nawadniając roślinę, trzeba uważać, by nie zmoczyć jej liści. To prowadzi do oparzeń i tworzy otwartą bramę dla patogenów pochodzenia grzybowego.

Haworsja potrzebuje także nawożenia. Przez cały okres wegetacji podaje się roślinie nawóz dedykowany dla kaktusów i sukulentów. Dzięki temu liście będą ładnie wybarwione. Najczęściej wystarcza nawożenie raz na dwa tygodnie. Granulowany nawóz warto rozprowadzić w wodzie i podać go w czasie podlewania.

Roślina potrzebuje także okresu spoczynku. Zimowanie zaczyna się w październiku i polega na przestawieniu doniczki do chłodniejszego pomieszczenia. Optymalna temperatura to 10-15 stopni Celsjusza, ale chłodne przedpokoje czy sypialnie o temperaturze 18 stopni także wystarczą. W czasie zimowanie haworsji nie nawozi się, należy też zmniejszyć częstotliwość podlewania do 1 razu na 2-3 tygodnie.

ikona podziel się Przekaż dalej