Morwa biała (Morus alba) - charakterystyka rośliny

Morwa biała, łac. Morus alba jest uprawiana już od 4500 lat. Należy ona do rodziny morwowatych- Moraceae. Pochodzi z Chin i jest drzewem lub niewielkim krzewem o kulistym pokroju, sięgającym do około 10 m wysokości. Jej kora jest szara i podłużnie bruzdowana.

 Jajowate i brzegiem piłkowane liście, które są głównym pokarmem dla jedwabników, jesienią zabarwiają się na żółto. Mało dekoracyjne kwiaty pojawiają się na przełomie V i VI. Jest to roślina jednopienna, co znaczy, że kwiaty męskie i żeńskie znajdują się na jednym osobniku i delikatnie różnią się od siebie wyglądem. Na największą uwagę zasługują owoce, które są złożone z niełupek otoczonych soczystymi płatkami okwiatu. Cieszą się dużą popularnością wśród opinii publicznej.

Morwa biała rośnie na glebach piaszczystych, przepuszczalnych, wapniowych i raczej słabych. Najlepszym stanowiskiem dla niej jest stanowisko słoneczne i ciepłe. Dobrze, gdy jest też osłonięte od wiatrów, gdyż młode rośliny są bardzo wrażliwe na mrozy. Natomiast potem stają się mrozoodporne i odporne na zanieczyszczenia. Jej zastosowanie możemy zauważyć w parkach czy ogrodach- jako soliter, żywopłot lub wykonane są z niej szpalery. Sprawdź także ten artykuł o morwie czarnej w Polsce.

Właściwości owoców morwy i jej liści


Owoce morwy przypominają wyglądem jeżyny. Dojrzewają one latem i są jadalne, w smaku słodkie. Ich zastosowanie możemy bardzo często znaleźć w środkach leczniczych. Dzięki swoim właściwościom są bardzo dobrym i zdrowym rozwiązaniem w przypadku leczenia opryszczki, kaszlu i przy leczeniu cukrzycy. Regulują one poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Z owoców morwy można też robić różne przetwory. Wykorzystywane są do produkcji win i likierów. Są też doskonałym dodatkiem do różnych ciast, tart i deserów. Przygotowanie przetworów z morwy nie jest wcale skomplikowane i nie wymaga dużo pracy. Istnieje bardzo wiele przepisów, które można użyć w swojej kuchni.

Morwa biała na drzewie, a także herbata z morwy czy też herbatka z morwy białej oraz jej działanie, zastosowanie i właściwości
Herbata z morwy białej - właściwości, zastosowanie, herbaty, opinie

Bardzo ważnym elementem jest liść morwy. To on służy do produkcji herbat z morwy. Ma on niesamowite właściwości, a szczególnie dobry jest na odchudzanie - takie działanie mają herbatki z morwy białej, które można przygotować samemu. Dostępne są także w sklepach ze zdrową żywnością.

Nasiona ziół ogrodowych

Ponadto liść morwy zawiera związek, który spowalnia rozkład skrobi na cukry proste- obniża to po posiłkową hiperglikemię. Herbatka z morwy białej pomaga utrzymywać prawidłową gospodarkę węglowodanową i metabolizm - tak działa zawarta w nim kwercetyna. Herbata z morwy chroni komórki, błony śluzowe oraz DNA przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Kupowana ona jest bardzo często ze względu na właściwości odchudzające. Sprawdź także ten artykuł o uprawie świdośliwy w ogrodzie.

Herbata z morwy - jak wygląda jej przygotowanie?

Herbatka z morwy białej ma właściwości odchudzające, dlatego też bardzo często kupowana jest przez kobiety i mężczyzn w formie gotowej. Lepszym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy produkt na odchudzanie, jest samodzielne przygotowanie herbaty. Na pewno jest to tańsza opcja, ale także zdrowsza.

Zrobienie herbaty jest bardzo proste. Wystarczy zalać 1 g liści morwy 100 ml gorącej wody. Następnie przez 3-5 minut zostawić do zaparzenia. Warto zakryć czymś kubek z wodą, by wszystkie substancje zostały w środku. Taka herbata hamuje działanie enzymów, które są odpowiedzialne za działanie cukrów, zatem ma właściwości odchudzające.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Morwa biała ma bardzo dobre opinie. Możliwości jej zastosowań przyciągają do siebie wiele sympatyków. Często się po nią sięga, dlatego że jest środkiem do odchudzania. Warto przemyśleć zakup tego drzewa i cieszyć się różnymi możliwościami, które daje jego uprawa. Możemy wzbogacić swoją apteczkę, potrawy czy aranżację ogrodu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie stewii w ogrodzie?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny