Morwa biała (Morus alba) - charakterystyka rośliny

Morwa biała, łac. Morus alba jest uprawiana już od 4500 lat. Należy ona do rodziny morwowatych- Moraceae. Pochodzi z Chin i jest drzewem lub niewielkim krzewem o kulistym pokroju, sięgającym do około 10 m wysokości. Jej kora jest szara i podłużnie bruzdowana.

 Jajowate i brzegiem piłkowane liście, które są głównym pokarmem dla jedwabników, jesienią zabarwiają się na żółto. Mało dekoracyjne kwiaty pojawiają się na przełomie V i VI. Jest to roślina jednopienna, co znaczy, że kwiaty męskie i żeńskie znajdują się na jednym osobniku i delikatnie różnią się od siebie wyglądem. Na największą uwagę zasługują owoce, które są złożone z niełupek otoczonych soczystymi płatkami okwiatu. Cieszą się dużą popularnością wśród opinii publicznej.

Morwa biała rośnie na glebach piaszczystych, przepuszczalnych, wapniowych i raczej słabych. Najlepszym stanowiskiem dla niej jest stanowisko słoneczne i ciepłe. Dobrze, gdy jest też osłonięte od wiatrów, gdyż młode rośliny są bardzo wrażliwe na mrozy. Natomiast potem stają się mrozoodporne i odporne na zanieczyszczenia. Jej zastosowanie możemy zauważyć w parkach czy ogrodach- jako soliter, żywopłot lub wykonane są z niej szpalery. Sprawdź także ten artykuł o morwie czarnej w Polsce.

Właściwości owoców morwy i jej liści

Owoce morwy przypominają wyglądem jeżyny. Dojrzewają one latem i są jadalne, w smaku słodkie. Ich zastosowanie możemy bardzo często znaleźć w środkach leczniczych. Dzięki swoim właściwościom są bardzo dobrym i zdrowym rozwiązaniem w przypadku leczenia opryszczki, kaszlu i przy leczeniu cukrzycy. Regulują one poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Z owoców morwy można też robić różne przetwory. Wykorzystywane są do produkcji win i likierów. Są też doskonałym dodatkiem do różnych ciast, tart i deserów. Przygotowanie przetworów z morwy nie jest wcale skomplikowane i nie wymaga dużo pracy. Istnieje bardzo wiele przepisów, które można użyć w swojej kuchni.

Morwa biała na drzewie, a także herbata z morwy czy też herbatka z morwy białej oraz jej działanie, zastosowanie i właściwości
Herbata z morwy białej - właściwości, zastosowanie, herbaty, opinie

Bardzo ważnym elementem jest liść morwy. To on służy do produkcji herbat z morwy. Ma on niesamowite właściwości, a szczególnie dobry jest na odchudzanie - takie działanie mają herbatki z morwy białej, które można przygotować samemu. Dostępne są także w sklepach ze zdrową żywnością.

Ponadto liść morwy zawiera związek, który spowalnia rozkład skrobi na cukry proste- obniża to po posiłkową hiperglikemię. Herbatka z morwy białej pomaga utrzymywać prawidłową gospodarkę węglowodanową i metabolizm - tak działa zawarta w nim kwercetyna. Herbata z morwy chroni komórki, błony śluzowe oraz DNA przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Kupowana ona jest bardzo często ze względu na właściwości odchudzające. Sprawdź także ten artykuł o uprawie świdośliwy w ogrodzie.

Herbata z morwy - jak wygląda jej przygotowanie?

Herbatka z morwy białej ma właściwości odchudzające, dlatego też bardzo często kupowana jest przez kobiety i mężczyzn w formie gotowej. Lepszym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy produkt na odchudzanie, jest samodzielne przygotowanie herbaty. Na pewno jest to tańsza opcja, ale także zdrowsza.

Zrobienie herbaty jest bardzo proste. Wystarczy zalać 1 g liści morwy 100 ml gorącej wody. Następnie przez 3-5 minut zostawić do zaparzenia. Warto zakryć czymś kubek z wodą, by wszystkie substancje zostały w środku. Taka herbata hamuje działanie enzymów, które są odpowiedzialne za działanie cukrów, zatem ma właściwości odchudzające.

Morwa biała ma bardzo dobre opinie. Możliwości jej zastosowań przyciągają do siebie wiele sympatyków. Często się po nią sięga, dlatego że jest środkiem do odchudzania. Warto przemyśleć zakup tego drzewa i cieszyć się różnymi możliwościami, które daje jego uprawa. Możemy wzbogacić swoją apteczkę, potrawy czy aranżację ogrodu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie stewii w ogrodzie?

ikona podziel się Przekaż dalej